აშშ-ს საელჩოს ჟურნალისტებმა ფოტორეპორტიორების თავდებით გათავისუფლების თხოვნით მიმართეს
11 ივლისს ჟურნალისტებმა აშშ-ს საელჩოში შეიტანეს „ალია ჰოლდინგის“ მიერ ინიცირებული განცხადება დაკავებული ფოტორეპორტიორების - გიორგი აბდალაძისა და ზურაბ ქურციკიძის თავდებით გათავისუფლების მოთხოვნის შესახებ. განცხადებას ხელს 100-მდე ჟურნალისტი აწერს.
ჟურნალისტების ნაწილმა კი დოკუმენტში დააფიქსირა, რომ ისინი ითხოვენ ირაკლი გედენიძის თავდებით გათავისუფლებასაც.
„ალია ჰოლდინგის“ განცხადება მხოლოდ აბდალაძეს და ქურციკიძეს ეხებოდა იმ მოტივით, რომ გედენიძემ აღიარებითი ჩვენება მისცა.
„ინტერპრესნიუსი“ განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ.
„ქალბატონებო და ბატონებო, თქვენ ბრძანდებით დემოკრატიული ქვეყნების წარმომადგენლები და იწონებთ საქართველოს დემოკრატიულ კურსს. თქვენთვის უკვე ცნობილია, რომ ჯაშუშობის ბრალდებით დააკავეს ქართველი ფოტორეპორტიორები და აღნიშნულ საქმეს გრიფი „საიდუმლო“ დაედო. ჩვენთვის აბსოლუტურად ბუნდოვანია, კონკრეტულად რა სახის ინფორმაციის და რომელი ქვეყნის სპეცსამსახურისთვის ინფორმაციის გადაცემაში ადანაშაულებენ. ის მასალები, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოაქვეყნა, არათუ პასუხს სცემს კითხვებს, არამედ უფრო მეტ კითხვას ბადებს. დაკავებული ფოტორეპორტიორები თანამშრომლობდნენ ამერიკულ და ევროპულ სააგენტოებთან და ასრულებდნენ პროფესიულ მოვალეობას. ერთ-ერთი დაკავებული გიორგი აბდალაძე, რომელსაც მე-5 დღეა მშრალი შიმშილობა აქვს გამოცხადებული, „ასოშეიტედ პრესის“ სტრინგერია. ხოლო მეორე ევროპის პრესფოტოს სააგენტოს ფოტორეპორტიორია საქართველოში.
პრაქტიკულად, საქართველოს ხელისუფლება ევროპის პრესფოტო სააგენტოს აცხადებს რუსეთის სპეცსამსახურების საფარქვეშ მოქმედ ორგანიზაციად. ჩვენ გვაქვს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ ეს არის საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან განხორციელებული ზეწოლა ქართულ მედიაზე და ფოტორეპორტიორების დაკავება არა მათ დანაშაულებრივ ქმედებას, არამედ პროფესიულ საქმიანობას უკავშირდება.
ჩვენ გვაქვს ეჭვი, რომ ეს არის ხელისუფლების მაღალჩინოსნების მხრიდან განხორციელებული პირადი ანგარიშსწორება. ჩვენ გვაქვს ბევრი კითხვა, რომელზეც პასუხს ვერ ვიღებთ და მხოლოდ თქვენი დახმარების იმედი დაგვრჩა. მხოლოდ თქვენ ჩარევის შემთხვევაში შეიძლება ამ საქმეს მოეხსნას საიდუმლო გრიფი და დაკავებულები გათავისუფლდნენ პატიმრობიდან. ყველა ხელიმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაცია და მედიასაშუალება თავდებში ვუდგებით დაკავებულებს. ისინი ითანამშრომლებენ გამოძიებასთან. მოგმართავთ თხოვნით, დროულად ჩაერთოთ და მოახდინოთ სათანადო რეაგირება, დრო ცოტაა. დაკავებული ფოტორეპორტიორის გიორგი აბდალაძის სიცოცხლე და ჯანმრთელობა საფრთხეშია“.
განცხადება სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს და საელჩოებსაც გადაეგზავნათ. მიმართვას ხელს 93 ადამიანი აწერს.

Journalists Petitioned to US Embassy to Wow Release of Photo-Reporters
On July 11, journalists delivered a petition initiated by the Alia Holding at the US Embassy; they request release of photo-reporters Giorgi Abdaladze and Zurab Kurtsikidze under vouch. About 100 journalists signed the petition.
Part of journalists requested release of Irakli Gedenidze too.
“Alia Holding” requested release of only Abdaladze and Kurtsikidze in their petition; Gedenidze has already pleaded guilty.
Interpresnews published full text of the appeal.
“Ladies and Gentlemen, you represent democratic country and support democratic developments in Georgia.  You already know that Georgian photo-reporters were detained for espionage and the case is Top Secret. We cannot understand what concrete information they have shared and whose Special Forces they cooperated with. The materials published by the Georgian MIA do not clarify anything; furthermore, they cast more questions. The detained photo-reporters cooperated with American and European Agencies and implemented their professional activities. Giorgi Abdaladze, who has been on dry hunger-strike for the fifth day already, is a stringer photographer of the Associated Press; the second detainee is photo-reporter of the European PressPhoto Agency in Georgia.
In fact, Georgian Government accused European Press-Photo Agency of being a subordinated organization to Russian Special Forces. We have grounded doubt that oppression of the government of Georgia on Georgian media and detention of photo-reporters is connected with their professional activities rather than with their criminal offenses.
We doubt, the photo-reporters became victims of personal revenge of the governmental officials. We have many questions without answers and we only hope about your support. Only your involvement will support removal of Top Secret from case materials and release of the detainees. All undersigned non-governmental organizations and media-organizations support the detainees. We wow that they will cooperate with the investigation after they are released. I kindly request your timely involvement in the process and proper respond to the fact. The time is running out. Life and health of Giorgi Abdaladze is in danger.”