ბელორუსი ჟურნალისტები ფოტორეპორტიორების საქმის გასაჯაროების მოთხოვნას უერთდებიან
საზოგადოებრივი გაერთიანება "ბელორუსის ჟურნალისტთა ასოციაცია" დაკავებული ფოტორეპორტიორების საქმის გასაჯაროების მოთხოვნას უერთდება. ამის შესახებ ასოციაციის განცხადებაშია ნათქვამი.
ბელორუსი ჟურნალისტები აღნიშნავენ, რომ მათთვის კარგად არის ცნობილი ის მეთოდები, რომლითაც ხელისუფლება არასასურველი ინფორმაციის გავრცელებას ებრძვის.
"ბელორუსის ჟურნალისტთა ასოციაცია უერთდება ქართველი ჟურნალისტების მოთხოვნას, ფოტორეპორტიორების წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმე იყოს მაქსიმალურად ღია, გამჭვირვალე და სამართლიანი", - ნათქვამია განცხადებაში.
ბელორუსი ჟურნალისტების ვარაუდით, ქართველი რეპორტიორების დაკავების მიზეზი მათი პროფესიული საქმიანობა გახდა. კერძოდ, 26 მაისს თბილისში მიტინგის დაშლის კადრები. ბელორუსი ჟურნალისტები აცხადებენ, რომ ქართველი ფოტორეპორტიორების საქმეს ყურადღებით ადევნებენ თვალს.

Belarusian Journalists Join the Call to Disclose Case of Photo Reporters
Public Union Belarus Journalists Association joins the call to disclose the case of detained photo reporters, - reads the statement of the Association.
Belarusian journalists note that they know the methods that the government uses in order to fight the dissemination of undesired information.
Belarus Journalist Association joins the request of Georgian journalists to maximally open the case of photo reporters and make it transparent and just,” – reads the statement.
Belarusian journalists assume that the reason of the detention of Georgian reporters was their professional work. Particularly, the scenes of disruption of protest rally on May 26th. Belarusian journalists state that they closely monitor the case of Georgian photo reporters.