კვლევა ადამიანის უფლებებისა და წამების შესახებ
წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრმა 2003, 2007 და 2011 წლებში ადამიანის უფლებებსა და წამებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე თბილისის მოსახლეობის ეტაპობრივი გამოკითხვა ჩაატარა.
მკვლევარებმა შეისწავლეს საზოგადოების დამოკიდებულება ქვეყნის წინაშე მდგარი სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემებისადმი, ადამიანის უფლებების დაცვის ხარისხი, აგრესიისა და ძალადობის დონე და ასევე საზოგადოების მხრიდან წამების პრევენციის მნიშვნელობის გაცნობიერება.
სამი გამოკვლევა, რომელიც ერთსა და იმავე საკითხებზე 2003, 2007 და 2011 წლებში ჩატარდა, ადამიანის უფლებების სფეროში მომუშავე ორგანიზაციებსა და ექსპერტებს საშუალებას აძლევს საზოგადოების განწყობები დინამიკაში დაინახონ და ცვლილებები გააანალიზონ. თუკი, მაგალითად, 2003 და 2007 წლებში გამოკითხულთა დაახლოებით 12%-ისთვის წამება ასოცირდებოდა ისეთ ინსტიტუტებთან, როგორიცაა პოლიცია და ციხე, 2011 წელს მდგომარეობა შეიცვალა და პოლიციასთან „წამებას“ აკავშირებს მხოლოდ 0,9%, ხოლო ციხესთან 4,3%.
საინტერესოა კითხვარის ერთ-ერთი პუნქტი - წამების ასოციაციები, სადაც რამდენიმე ჯგუფი გამოიყო: თუკი 2003 წელს რესპონდენტების მეხუთედისთვის სიტყვა „წამებაში“ იგულისხმებოდა საქართველოში არსებული მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური სიტუაცია, 2011 წლისთვის ამ სახის ასოციაციები 5%-ზე ნაკლებია. კიდევ ერთი ასოციაცია, რომელსაც 2007 და 2011 წლებში გამოკითხულ რესპონდენტებში სიტყვა „წამების“ გაგონება იწვევს, პირველ რიგში, სანდრო გირგვლიანის შემთხვევაა. კვლევის ავტორები იმასაც აღნიშნავენ, რომ რესპონდენტების 0,5 პროცენტისათვის სიტყვა „წამების“ ასოციაციები დაკავშირებულია არსებულ ხელისუფლებასთან.
თუმცა აქვე ისიც უნდა ითქვას, რომ, 2003 და 2007 წლებში ჩატარებული კვლევებისაგან განსხვავებით, სახელმწიფოს მხრიდან როგორც ფიზიკური, ისე მორალური დამცირების შემთხვევების გახსენება, მართალია, მცირედით, მაგრამ მაინც შემცირებულია. ლელა ცისკარიშვილი, „წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის ცენტრის“ დირექტორი, რადიო „თავისუფლებასთან“ საუბარში ამბობს, რომ ურთიერთგამომრიცხავი შედეგები საზოგადოებრივი და საინფორმაციო კამპანიების ზეგავლენით შეიძლება აიხსნას: კერძოდ, მისი თქმით, მედია, რომელიც საზოგადოებრივი აზრის ფორმირების ყველაზე მნიშვნელოვანი ფაქტორია, ბოლო ორი წლის მანძილზე საკმაოდ მძაფრად აშუქებს ძალადობის ფაქტებს, განსაკუთრებით კერძო ურთიერთობაში, მეორე მხრივ კი, ნაკლებია ისეთი სიუჟეტების რაოდენობა, რომელიც ასახავს სახელმწიფო სტრუქტურების მხრიდან ადამიანის შეურაცხყოფის ან დამცირების ფაქტებს:
„გამოჩნდა, რომ საზოგადოების არაინფორმირებულობა ქმნის ისეთ ფონს, რომ არცთუ ისე მართებულად საზოგადოებას ჰგონია, რომ ქვეყანაში ყველაფერი რიგზეა. ფაქტობრივად, გამოჩნდა, რომ ადამიანის უფლებები გაქრა საზოგადოების თვალსაწიერიდან და შემცირდა იმ ადამიანთა რაოდენობა, ვინც თვლის, რომ ადამიანის უფლებების დარღვევაზე საჭიროა რეაგირება“, - ამბობს ლელა ცისკარიშვილი.
სამივე კვლევის მონაცემებით, ყველაზე ხშირად დამცირების გამომწვევ ფაქტორად გვევლინება მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა. უჩა ნანუაშვილი, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ხელმძღვანელი, მიიჩნევს, რომ კვლევის შედეგები ნაკლებად კრიტიკულია და რესპონდენტები არ ლაპარაკობენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიც არის, მაგალითად, დევნილების პრობლემები. სამაგიეროდ, ყურადღებას ამახვილებენ უმუშევრობასა და კრიმინოგენულ საკითხებზე.
„ეს არის იმ პროპაგანდისა და მედიაში არსებული სიტუაციის შედეგი, რომელიც უკანასკნელ წლებში საქართველოშია შექმნილი“, - ამბობს უჩა ნანუაშვილი. ის ლაპარაკობს შიშის ფაქტორზეც, რომელიც, მისი თქმით, ხელისუფლების მხრიდან განხორციელებულ სადამსჯელო ღონისძიებებს მოაქვს: „ეს არის იმის შედეგი, რომ პროპაგანდა საკმაოდ სერიოზულად მუშაობს და თავის კვალს ტოვებს. მოსახლეობას ახსოვს ის, რაც გადაიცემა ნაციონალური არხებით და, ფაქტობრივად, ახსენდებათ და ფოკუსს აკეთებენ სწორედ იმ სოციალურ-ეკონომიკურ პრობლემებზე, რომლებიც შუქდება და მათ ახსენდებათ, პირველ რიგში, სწორედ ეს საკითხები და არა ის ძირეული პრობლემები, რომლებზეც დიდი ნაწილი ქართული მედიისა გაურბის საუბარს. იმ ამბების ფონზე, რაც ბოლო წლების განმავლობაში ხდება, -სპეცოპერაციები, დაჭერები, რომლებიც, ფაქტობრივად, ყოველდღე, სხვადასხვა ფორმით გვევლინება, ეს თავის დაღს ასვამს საზოგადოებას. ამ კვლევიდანაც კარგად ჩანს, რომ მოსახლეობას ერთგვარი ნიჰილისტური განწყობა აქვს შექმნილი“, - ამბობს უჩა ნანუაშვილი.
უკანასკნელ წლებში საზოგადოების მიერ რეალური სურათი გაცილებით უფრო დამახინჯებულად არის აღქმული, ვიდრე წინა წლებში, რადგან საზოგადოებას არ მიეწოდება ობიექტური ინფორმაცია, ამბობს რადიო თავისუფლებასთან საუბარში ლია მუხაშავრია, „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტის“ თავმჯდომარე. მისი თქმით, სწორედ მედიაზეა დამოკიდებული, თუ რამდენად ადეკვატურად შეაფასებენ რიგითი მოქალაქეეები მათ გარშემო განვითარებულ მოვლენებს.
„მედია არის ყველაზე კარგი შუამავალი იმისათვის, რომ სწორი ინფორმაცია გავრცელდეს, საზოგადოებას შეექმნას ადეკვატური წარმოდგენა ძალადობისა და წამების მიმართ და მხოლოდ ინფორმირებულობისა და ცოდნის შედეგად შეიძლება საზოგადოებამ გაუკეთოს კვალიფიკაცია ცალკეულ ქმედებებს და რეალურმა მსხვერპლებმა გააცნობიერონ თავიანთი სტატუსი“, - ამბობს ლია მუხაშავრია რადიო „თავისუფლებასთან“ საუბარში.

Research on Human Rights and Torture
Georgian Center for Psychological and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT) conducted stage-to-stage inquiry regarding the issues of human rights and torture in 2003, 2007 and 2011 years among Tbilisi population.
Researchers studied the attitude of public regarding the socio-economic problems in the state, the level of human rights protection, aggression and violence level and understanding the significance of prevention of torture.
Three researches conducted on the same issue in 2003, 2007 and 2011 gives organizations and experts in the sphere of human rights a chance to see the attitudes of society in dynamics and analyze the changes. For example, if in 2003 and 2007 for about 12% of the inquired people torture was associated with the institutions like police and prison, the situation changed in 2011 and only 0.9% had association with the police when hearing a word torture and 4.3% - with the prison.
It is interesting to check one of the paragraphs of the inquiry – torture associations where several groups were emphasized: If in 2003 for the fifth of the respondents the word “torture” implied heavy socio-economic situation in Georgia, for 2011 these kinds of associations are less than 5%. One more association while hearing the word “torture” was the case of Sandro Girgvliani among the respondents inquired in 2007 and 2011. The authors of the research also note that for 0.5% of the respondents the word “torture” raises associations with the government.
However, it should also be said that unlike the researches conducted in 2003 and 2007, recalling the cases of both physical and moral humiliation has been decreased lately. Lela Tsiskarishvili, director of GCRT notes with radio Liberty that contradictory results can be explained by the influence of public and informative campaigns: particularly, according to her, media which is the most important factor for forming the public opinion for the last two years covers the facts of violence rather harshly, especially in the private relations. On the other hand, the reportages which cover the facts of insults and humiliation from the state bodies are rather few:
“It seems like the lack of information in the public creates a background when the society thinks that everything is ok. It seems like the human rights have disappeared from the public realm and the number of people who think that the reaction is needed to the human rights violations has decreased,” – notes Lela Tsiskarishvili.
According to the data of three researches, most often the main factor of humiliation is hard socio-economic situation. Ucha Nanuashvili, the head of Human Rights Center thinks that the results of the research are not critical enough and the respondents do not talk about the significant issues like the problems of IDPs. However, they emphasize on the problems of unemployment and criminal issues.
“This is the result of propaganda and the media situation established in Georgia in the recent period,” – states Ucha Nanuashvili. He talks about the fear factor caused by the punitive acts of government: “This is a result of propaganda that works rather seriously and leaves its trace. The public remembers the information broadcast by national channels and recalls and focuses exactly on those social-economic problems that are covered. They recall these issues in the first place and not those basic problems avoided by Georgian media. On the light of situation for the past years – special operations, arrests which take place every day in different forms affects the society. This research shows that the nihilistic attitude has been established in the public,” – states Ucha Nanuashvili.
Lia Mukhashavria, the head of Human Rights Priority states that since the society is not provided with the unbiased information, they receive a more disfigured picture than compared to previous years. According to her, it depends on the media how adequate the ordinary citizens are going to be towards the surrounding developments.
“Media is the best intermediary to spread the right information to form the adequate understanding about violence and torture in the public. Only based on information and knowledge can the public make qualifications regarding certain acts and the real victims can realize their status,” – states Lia Mukhashavria radio Liberty.