თამარ კორძაია: „მინისტრმა ვერც დაკავებულთა ჯაშუშობა დაგვანახა და ვერც მათ ჯაშუშობაში დაგვარწმუნა“
ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებულ ფოტორეპორტიორებთან დაკავშირებით, შსს-ს მინისტრ ვანო მერაბიშვილთან ჟურნალისტების შეხვედრის შედეგებზე „ინტერპრესნიუსი“ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წევრს, თამარ კორძაიას ესაუბრა, რომელიც აღნიშნულ შეხვერას ესწრებოდა.
- ქალბატონო თამარ, როგორ შეაფასებდით შსს-ს მინისტრთან შეხვედრას და როგორია ამ შეხვედრასთან დაკავშირებით თქვენი მთავარი დასკვნა?
- შეხვედრაზე ჩვენ, მინისტრის წინაშე ორი მოთხოვნა დავსვით - პირველი იყო ის, რომ გამხდარიყო ეს პროცესი სრულიად საჯარო. საჯაროობასთან დაკავშირებით, მოთხოვნა ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა, ანუ გვითხრეს, რომ სასამართლო პროცესი იქნება ღია. თუმცა, იმ საიდუმლო დოკუმენტებს, რომელიც საქმეშია და რომელთაც ადევთ გრიფი „საიდუმლო“, არ გაასაჯაროებენ. რაც შეეხება მეორე მოთხოვნას - თავდებით გაშვებასთან დაკავშირებით, ამაზე კატეგორიული უარი მივიღეთ. მინისტრის თქმით, დაკავებულთა გაშვებამ, შესაძლოა, ზიანი მიაყენოს გამოძიებას. ანუ, სამინისტრო დაკავებულთა კავშირებისა და არხების დადგენას ცდილობს და ამ თვალსაზრისით, მათი გამოშვება საფრთხეს წარმოადგენს. ბატონმა ვანომ თქვა იმის შესახებაც, რომ თუ ამგვარი საფრთხე აღარ იარსებებს და გაირკვევა ის, რაც სამინისტროს აინტერესებს, შესაძლოა, ისინი ნახევარ საათში გაათავისუფლონ ან საერთოდ არ გაუშვან.
შეხვედრაზე დაკავებულთა ბრალეულობის შესახებ დამატებითი მტკიცებულება არ წარმოუდგენიათ და არაფერი იმაზე მნიშვნელოვანი, რაც საზოგადოებამ ტელევიზიის საშუალებით იცის, ჩვენთვის არ უთქვამთ. სამინიტროს ჩვენთვის დაკავებულთა ბრალეულობის შესახებ არგუმენტები არ წარმოუდგენია. შესაბამისად, მათი პოზიციის სიმყარეშიც ვერ დაგვარწმუნეს. თუმცა, ამავე შეხვედარზე ბატონმა მინისტრმა ისიც განაცხადა, რომ სასამართლო პროცესზე ყველა დარწმუნდება, რომ გამოძიება დაკავებულებთან მიმართებაში მართალია.
- თქვენ ალბათ უკვე გაეცანით საერთაშორისო მედიასაშუალებების ჟურნალისტებთან ვანო მერაბიშვილის შეხვედრის შემდეგ, ამავე მედიის წარმომადგენლების მიერ მომზადებულ მასალებს. ამ ორ შეხვედრასთან დაკავშირებით, მინისტრის ქცევასა და გამონათქვამებს შორის რაიმე განსხვავება შეამჩნიეთ? თუ განსხვავება რეალურად არ იყო, რაში დასჭირდა მინისტრს ჟურნალისტებთან სხვადასხვა დროს შეხვედრა?
- გულწრფელად გეტყვით, შეხვედრის შემდეგ იმდენი ადამიანის კითხვებს ვპასუხობ, რომ საერთაშორისო მედიაზე მომუშავე ქართველი ჟურნალისტების მასალების გაცნობა ვერ მოვასწარი. თუმცა, კოლეგებისგან ამ მასალების შესახებ გარკვეული ინფორმაცია მაქვს. შეხვედრებს შორის რომ განსხვავება მინიმალურია, ან არც არის, მიუთითებს, რომ სამინისტროს დაკავებულებთან დაკავშირებით ქართულ და საერთაშორისო მედიასთან მიმართებაში ერთიანი სტრატეგია აქვს და პრაქტიკულად იმაზე მეტს არ ამბობს, რაც ცნობილია.
- შეხვედრის მონაწილე ჟურნალისტები ყურადღებას ამახვილებენ მინისტრის იმ გამონათქვამზე, რომ ტელევიზიით გადაცემული დაკავებულებს შორის სატელეფონო საუბარი სულაც არ არის მტკიცებულება მათი ჯაშუშობის შესახებ და რომ ეს იმიტომ გაკეთდა, რომ საზოგადოება დაკავებულებს შორის კავშირში დარწმუნებულიყო. თქვენ, როგორ იურისტი, როგორ შეაფასებდით მინისტრის ამ განცხადებას?
- ყველა ადამიანს შეიძლება ჰქონდეს კავშირი სხვასთან, რაც სულაც არ ნიშნავს, რომ ისინი დანაშაულს სჩადიან ან ჯაშუშები არიან. იმისთვის, რომ ჯაშუშობა დადასტურდეს, საქმეში რამდენიმე მნიშვნელოვანი კომპონენტი უნდა არსებობდეს. პირველი – ის, რომ ვიღაც აგროვებდეს ინფორმაციას და ამ ინფორმაციას ანაზღაურების საფასურად გადასცემდეს უცხო ქვეყნის ან ჯაშუშურ ორგანიზაციებს, ან მათთან გაიგივებულ ორგანიზაციებს. ეს სამივე შემადგენელი კარგად უნდა იყოს დადასტურებული. მხოლოდ ის ფაქტი, რომ ვიღაცა ვიღაცას ტელეფონით უკავშირდებოდა, მართლაც არაფერს ნიშნავს. მინისტრთან შეხვედრაზე დაკავებულებთან ამ სამივე ბრალდების კავშირი ვერ დავინახეთ. თუმცა, მინისტრმა განაცხადა, რომ ჩვენ ამ ბრალდებების ნახვის საშუალება სასამართლოში გვექნება. მინისტრი აცნობიერებდა, რომ მან შეხვედრაზე ვერც დაკავებულთა ჯაშუშობა დაგვანახა და ვერც მათ ჯაშუშობაში დაგვარწმუნა. ამ თემაზე საუბრისას მან განაცხადა: „სასამართლოს დასრულების შემდეგ თქვენ უკმარისობის გრძნობა არ დაგრჩებათ“.
- შეხვედრის თითქმის ყველა მონაწილე აცხადებს, რომ მინისტრთან შეხვედრის შემდეგ გაუმყარდათ შეგრძნება, რომ სამართალდამცველებს დაკავებულთა ბრალეულობის მტკიცებულება არა აქვთ. თქვენც ასეთი შთაბეჭდილება დაგრჩათ?
- ჩვენს კითხვაზე - თუ რით დასტურდება, რომ რუსეთის სპეცსამსახური დაკავებულებს ურიცხავდა თანხებს, პასუხი ასეთი იყო: „ჩვენ ამაზე ვმუშაობთ“. ბევრ რამეზე, რაზეც ჩვენ ვსვამდით კითხვებს, პასუხი იყო: „ვმუშაობთ“. ერთადერთი ახალი, რაც ჩვენ იქიდან გამოვიტანეთ, ისაა, რომ სამართალდამცველები ცდილობენ, მაქსიმალურად მოკლე ვადაში დაასრულონ ძიება და განხილვისთვის სასამართლოს გადასცენ. მათი ლოგიკა ასეთია - დამატებითი მტკიცებულებებით ბრალდების გამყარება და საქმის რაც შეიძლება სწრაფად სასამართლოსთვის გადაცემა. მათ კარგად ესმით, რომ ჯაშუშობა რთული დანაშაულია და შესაბამისად, მის დამტკიცებას სერიოზული მუშაობა სჭირდება.
- თუ ქურციკიძის ოკრიკოვთან 24-ჯერ, ხოლო სინიცინთან 13-ჯერ სატელეფონო საუბრის ჩანაწერები რეალურად არ არსებობს, თუ ქურციკიძის არ ყოფილა ტელეფონი, რომლითაც იგი ზემოხსენებულ პირებს ესაუბრა, როგორ შეიძლება იმის მტკიცება, რომ ქურციკიძე ჯაშუშია, ან გედენიძე გრუ-მ გადაიბირა, ან აბდალაძე დიდი ხანია „გიორგაძის კაცია“?
- სატელეფონო ზარებით ნამდვილად შეუძლებელია რაიმეს დამტკიცება. ისინი თავადაც ხვდებიან, რომ გაუშიფრავი სატელეფონო საუბრებით ჯაშუშობის დამტკიცება ძნელია. მათ თავადაც თქვეს, რომ ეს მხოლოდ ფაქტია. ნომრიდან ნომრის აკრეფა, პრაქტიკულად, არაფერს ნიშნავს და საჭიროა ამ საუბრების შინაარსის ცოდნა.
- საინტერესოდ მეჩვენა მინისტრის გამონათქვამი, რომ მას ყველაზე მეტად ქურცუკიძე ესიმპათიურება. თქვენი აზრით, რატომ შეიძლება ესიმპატიურებოდეს ბატონ ვანოს გრუ-ს აგენტობაში ბრალდებული ქურციკიძე?
- ამაზე კომენტარს ნამდვილად ვერ გავაკეთებ. ეს მისი პირადი აზრი იყო და თუ რატომ თქვა, ალბათ, უმჯობესია ამაზე პასუხი მინისტრისგან მოვისმინოთ. შესაძლოა, ეს გამონათქვამი უკავშირდებოდეს ხელისუფლების წარმომადგენელთა წუხილს, რომ დანაშაულს სჩადიოდნენ ხელისუფლების ნდობით აღჭურვილი პირები - გედენიძე და აბდალაძე, ხოლო ქურციკიძე მათგან განსხვავებით, ხელისუფლების ნდობით არ სარგებლობდა.
- ჟურნალისტების ნაწილი ამტკიცებს, რომ კამერის გარეშე ჟურნალისტებთან შეხვედრით მინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა მოიგო, რომ ჟურნალისტები მას კამერების გარეშე არ უნდა შეხვედროდნენ და ასე შემდეგ...
- ყველას, ვინც იქ ვიყავით მისულები, კარგად გვესმის, რომ საქმე ფოტორეპორტიორებს, თავისუფალი აზრის გამოხატვას, ინფორმაციის მოპოვებას და გადაცემის თავისუფლებას ეხება. თუ ფოტორეპორტიორები ირიბად ისჯებიან იმის გამო, რომ მათ 26 მაისის ამსახველი მნიშვნელოვანი ფოტოები გაავრცელეს, ყველას უნდა ესმოდეს, რომ ფოტოების გავრცელება ინფორმაციის და აზრის გამოხატვის მნიშვნელოვანი შემადგენელი ნაწილია. ჩვენ მინისტრთან სწორედ იმის გასარკვევად ვიყავით, უკავშირდებოდა თუ არა ფოტორეპორტიორების დაკავება ქვეყანაში ინფორმაციის მოპოვების, აზრის გამოხატვისა და გავრცელების შეზღუდვას.
მინისტრთან მისული ადამიანები გამოხატავენ იმ ადამიანების აზრს, ვისაც გული შესტკივა დაკავებულ სამ ფოტორეპორტიორზე. ჩვენ მაქსიმალურად შევეცადეთ, რომ ყველა ღონე გვეხმარა იმისთვის, რომ პროცესი გახსნილი ყოფილიყო. არა მარტო იმ ადამიანების, ვინც შეხვედრაზე იყო, არამედ სამოქალაქო საზოგადოების აქტივობამ განაპირობა ის, რომ სასამართლო პროცესი ნაწილობრივ გაიხსნება. მართალია, ეს არ არის ჩვენი მოთხოვნის სრულად შესრულება, მაგრამ ეს ასეა თუ ისე, წარმატება მაინც არის. ამას ვინ როგორ შეაფასებს, ვერ გეტყვით. ყველას აქვს თავისი აზრის ქონისა და საჯაროდ გამოხატვის უფლება.

Tamar Kordzaia: “The Minister Could Neither Prove Accusation Nor Convince Us In Espionage of the Detainees”
Koba Bendeliani, “Interpresnews”
Interpresnews interviewed Tamar Kordzaia from the Georgian Young Lawyers Association about the results of the journalists’ meeting with the minister of interior Vano Merabishvili about the detained photo-reporters; Kordzaia also attended the meeting.
-Ms. Tamar, how do you assess the meeting with the MIA and what is your conclusion from it?
-We had two requests to the Minister – first: to make the process transparent which was partly satisfied; they said the trial will be open. However, the secret documents from the case materials which are Top Secret will not become public. As for our second request, it was release of the prisoners under vouch but they categorically refused. The Minister said the release of the detainees might hinder the investigation process. So, the Ministry tries to estimate the links and relations of the detainees and their freedom can threaten the process. Mr. Vano also said if there is no similar threat and the Ministry finds out everything, the photo-reporters might be released in half an hour or never.
The Ministry officials did not provide additional evidence to prove the accusations and they did not tell us anything more important than the society already knew. The Ministry did not provide any arguments to us. Consequently, they could not convince us in the validity of their position. However, at the same meeting the Minister said everybody will get convinced at the trial that the investigation is true about the detainees.
-You might have already seen the materials prepared by the representatives of the international media who met Vano Merabishvili. Did you see any difference in the behavior and statements of the Minister during these two meetings? If there was no difference, why he decided to meet two groups of journalists?
-To tell the truth, so many people have asked me questions since the meeting that I did not have time to read the articles of Georgian journalists who work for foreign media. However, I have some information about it. There is minimal or no difference between the meetings, and it shows that the Ministry has equal strategy towards Georgian and foreign media and does not say more than we already know.
-The journalists participating in the meeting underscore that the minister had told them the phone-conversation between the detainees, which were shown on TV, does not prove their espionage at all and they showed it to convince the society that there was real connection between the detainees. How will you, as a lawyer, evaluate this statement of the Minister?
-Every person can have connection with others and it does not at all mean that they are committing crime or they are spies. In order to prove the espionage, there might be several important components in the case materials. First – somebody shall collect information and send it to a foreign state or spy organizations for money. All these three components shall be very well grounded. The fact that somebody was calling second person on the phone does not prove anything at all. During the meeting with the Minister we could not see the connection between these three accusations. However, Merabishvili said we will see the evidence in the court. He was fully aware that he could neither prove the accusation nor convince us in the espionage of the detainees. He said: “After the court proceedings, you will not have questions in regard with this case.”
-Everybody, who participated in the meeting, said they got more convinced that the law enforcement agencies do not have enough proofs against the detainees. Do you have the same feeling?
-We asked how they proved that the Russian Special Forces transferred money to the detainees and they answered: “We are working on it”. We received the same answer on our many questions. The only news we learned is that the law enforcement institutions try to finish the investigation soon and send the case to the court. Their logic is – to verify the accusations with additional evidence and to promptly send the case to the court. They are fully aware that espionage is complicated crime and they shall seriously work to prove it.
-If Kurtsikidze did not really call Okrikov 24 times or Sinitsin 13 times, if the cell-phone did not belong to Kurtsikidze how can they allege that Kurtsikidze is a spy or Gedenidze was won over by the GRU or Abdaladze have been working for Giorgadze for a long time?
-The phone calls really cannot prove anything. They also know it and it is impossible to blame somebody for espionage based on the undecoded phone-conversations. They also agreed that it was only fact. Dialing the number does not mean anything and the content of the conversation is important.
-It was also interesting that minister told you he liked Kurtsikidze most of all. How do you think, why does the minister like Kurtsikidze, who is accused of espionage for GRU?
-I cannot comment on it. It was his personal opinion and you should ask him why. Maybe, it is connected with the statements of the governmental officials who are sorry that people, whom they trusted – Gedenidze and Abdaladze – committed the crime; but Kurtsikidze did not work for the governmental institutions.
-Part of journalists claim that Vano Merabishvili benefited from the off-recorded meeting with journalists; that journalists should not have met the minister without cameras, etc…
-All of us, who were there, knew that the case is about photo-reporters, freedom of expression, access and transfer of information. If photo-reporters are indirectly punished for having shot photos on May 26, everybody should know that publishing of photos is a significant segment of freedom of expression. We met the Minister to find out whether the detention of the photo-reporters was really connected with the restriction of access to information, freedom of expression and exchange of information.
We expressed the feelings of every person who are sorry for the detention of the photo-reporters. We tried our best to make the process transparent. Our and general civil activity had impact and the court process will be partly open. Although, they did not satisfy our request fully, we had some progress. I cannot say how people will evaluate it. Everybody has personal opinion and right to express opinion.