მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი სახალხო დამცველისგან რეაგირებას ითხოვს
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა ჟურნალისტური საქმიანობის ხელშეშლის ფაქტებზე რეაგირებისათვის საქართველოს სახალხო დამცველს გიორგი ტუღუშს მიმართა.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციოს ცენტრი ერთადერთი დამოუკიდებელი მედიასაშუალებაა მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში, რომელიც ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ (OSGF) მხარდაჭერით, 2011 წლის ივნისიდან მუშაობს. ორგანიზაციის მიზანია რეგიონში არსებულ სიტუაციაზე, პროფესიული სტანდარტების დაცვით, ჟურნალისტური მასალების მომზადება და გავრცელება. მცირე ხნის მანძილზე, მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა გააშუქა ადამიანის უფლებების დარღვევის არაერთი ფაქტი და საზოგადოებრივი პრობლემები. ასევე დაიწყო ჟურნალისტური გამოძიების ჩატარება. მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის მასალებზე დაყრდნობით თითქმის ყველა ინფორმაცია გავრცელდა ნაციონალურ ტელევიზიებში, გაზეთებსა და საინფორმაციო სააგენტოებში.
ერთი თვის მანძილზე მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა საჯარო ინფორმაციების მისაღებად, დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობას და საკრებულოს 20-ზე მეტი წერილობითი განცხადებით და რამდენიმე ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა. ამ ხნის განმავლობაში მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტებს არ უშვებდნენ დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობისა და საკრებულოს შენობაში.
მანანა ვარდიაშვილი, მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის რედაქტორი: „2011 წლის 4 ივლისს, წერილობითი განცხადებით (N6, 7) მივმართეთ დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებელ პირს და მოვითხოვეთ შემდეგი ინფორმაცია: „2004 - 2011 წლებში რა ოდენობის თანხა დაიხარჯა ქალაქ დუშეთის სასმელი წყლის სისტემის რეაბილიტაციაზე / დუშეთის მოსახლეობის წყალმომარაგების გაუმჯობესებისათვის / ცალკეული წლების მიხედვით? (ვითხოვდით, მიეთითებინათ საიდან, როდის და რის საფუძველზე გამოიყო თანხა); რომელმა კომპანიებმა და სად (ზუსტი ადგილის მითითებით) შეასრულეს სარეაბილიტაციო სამუშაოები, თითოეულ პროექტზე რა თანხა დაიხარჯა და კონკრეტულად რა სამუშაო შესრულდა?“
2011 წლის 7 ივლისს, ჩაგვბარდა დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის წერილები (N31, 32), რომლებიც დათარიღებულია 2011 წლის 5 ივლისით. დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირი ზ. სიანაიძე გვატყობინებს, რომ ჩვენს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის შეკრებასა და მომზადებას სჭირდება დრო. „ვეცდებით ინფორმაცია მოგვაწოდოთ 2011 წლის 23 აგვისტომდე“.
ჟურნალისტებს მიაჩნიათ, რომ დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობა უსაფუძვლოდ ზღუდავს მათ კანონიერ უფლებას, კანონით დადგენილ ვადაში თავისუფლად მიიღონ და გავავრცელოთ ინფორმაცია.
დაზუსტებული ინფორმაციით, სახალხო დამცველის აპარატის კანცელარიაში განცხადება 8 ივლისს არის რეგისტრირებული. თუმცა, ომბუდსმენის ოფისს რეაგირება ამ დრომდე არ გაუკეთებია.

Mtskheta-Mtianeti Information Center Requests Reaction from the Public Defender
Mtskheta-Mtianeti Information Center addressed Public Defender Giorgi Tughushi and asked to react upon the facts of hindering their professional activity.
Mtskheta-Mtianeti Information Center is the only independent media outlet in Mtskheta-Mtianeti region supported by the Open Society Georgia Foundation. It has been operating since 2011. The goal of the organization is to prepare and disseminate journalist material regarding the situation in the region by complying with the professional standards. The Center has covered numerous facts of human rights violations and problems of society. It has also started a journalistic investigation. Based on Mtskheta-Mtianeti Information Center material, the national TV channels, newspapers and information agencies disseminated information.
For a month Mtskheta-Mtianeti Information Center has been addressing the local government of Dusheti municipality and the City Council with more than 20 written requests and several administrative complaints. The Center journalists were not allowed to enter the buildings of Dusheti municipality local government and City Council during this time.
Manana Vardiashvili, director of Mtskheta-Mtianeti Information Center:
“On July 4th of 2011 I addressed the official of Dusheti municipality local government who was in charge of ensuring accessibility of public information and requested following information: “How much money was spent on the rehabilitation of water system of the city of Dusheti; improvement of water supply for Dusheti population/according to different dates? (we requested information on when, from where and why this money was allotted); which companies and where (exact place) fulfilled the rehabilitation works, how much money was spent on each project and what works has been implemented concretely?”
On July 7th of 2011 we received a letter from Dusheti Municipality local government dated by July 5th of 2011. The official of Dusheti municipality responsible for issuing public information Z. Sianadze notified us that collecting and preparing information requested by us takes time. “We will try to give you information till August 23rd of 2011.”
Journalists think that Dusheti Municipality local government unlawfully restricts their legal right to freely receive and disseminate information under the terms established by law.
The complaint sent to Public Defender’s Office is registered on July 8th. However, the Office of Public Defender has still not reacted upon it.