„გაგვაგებინეთ, ვინ ვართ?! ხალხი ხომ ვართ?!“ - აცხადებენ თვაურებში მცხოვრები ოსი მოქალაქეები
კასპის რაიონის სოფელ თვაურების მოსახლეობას მძიმე პირობებში უწევს ცხოვრება.  სოფელში აწუხებთ  გაზგაყვანილობის არარსებობა, ცუდი საავტომობილო გზა და რაც ყველაზე მთავარია - უწყლობა. სოფელი  ეთნიკურად ოსი მოქალაქეებითაა დასახლებული  და ოკუპირებული ახალგორის საზღვარზე მდებარეობს, რომლის იქით რუსების საგუშაგოა.
2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ სოფელს ოკუპანტებმა წყლის მიწოდება შეუწყვიტეს. ომამდე დასახლებულ პუნქტს წყალი ქსნის სარწყავი არხიდან, სოფელ ახმაჯიდან  მიეწოდებოდა, რომელიც ამჟამად რუსეთის მიერ არის ოკუპირებული.
თვაურების მცხოვრებლებს წყლის მიწოდებაზე ქართულმა მხარემაც უარი განუცხადა.  მათი თქმით, იქ ჩასულმა სოფლის მეურნეობის მინისტრმა  სოფელს დახმარება არ აღუთქვა. როგორც აქაურები მიიჩნევენ, ამას პოლიტიკური სარჩული აქვს.
„ოსები რადგან ვართ, იმიტომ ვიჩაგრებით. ეს ხელისუფლება კი არც რუსებში გვთვლის და არც ქართველებში. გაგვაგებინეთ, ვინ ვართ?! ხალხი ხომ ვართ?! რატომ არავინ ცდილობს ჩვენს დახმარებას?“ - გულისტკივილით აღნიშნა ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას თვაურების მკვიდრმა ზოია თვაურმა.
სოფლის ტერიტორიაზე ამჟამად წყალგაყვანილობის სამუშაოები მიმდინარეობს, ქსნის სარწყავი არხიდან წყლით უნდა მომარაგდეს კასპის რაიონის თითქმის ყველა  სოფელი... თვაურების გარდა. ამ გადაწყვეტილებით მოსახლეობა უკმაყოფილოა. ისინი მოითხოვენ, შეიცვალოს პროექტი, რომლის მიხედვითაც მიმდინარეობს სამუშაოები  და დაემატოს მათი სოფლის წყალგაყვანილობის სისტემაც.
ადგილობრივებმა საპროტესტო აქცია გამართეს  და რამდენიმე საათით სამშენებლო სამუშაოები შეაჩერეს. აქციაზე მისულმა კასპის პოლიციამ დემონსტრანტები დაარბია და სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
„პოლიცია უწმაწური სიტყვებით მოგვმართავდა - ჯიშს გვაგინებდა. ახალგაზრდა მამაკაცს, რომელმაც წინააღმდეგობის გაწევა სცადა, ფიზიკურად გაუსწორდნენ. რა უნდა მოკითხო საერთოდ პოლიციას, რომელიც ასე იქცევა?! დაგისახელებთ ზუსტად ვინც იყვნენ: კასპის პოლიციის უფროსი ბარნოვი, იგოეთის პოლიციის უფროსი კორკოტაშვილი და ზაალიშვილი ლადო, რომელიც განსაკუთრებული ბილწსიტყვაობით გამოირჩეოდა ქალების მიმართ“, - გაიხსენა მომხდარი ლამზირა თვაურმა.
მილებმა, რომლებიც სოფლის ტერიტორიაზე გაჰყავთ, რამდენიმე მოსახლის სახნავ-სათესი ადგილიც შეიწირა. თავდაპირველად, კუთვნილი მიწის სანაცვლოდ მათ კონპენსაციებს დაპირდნენ, მაგრამ ახლა ამაზეც უარს ეუბნებიან.
„თუ წყალს ამ მილებიდან არ გვაძლევენ, რატომ გაჰყავთ ჩვენს ბაღ-ვენახებზე და თანაც ამის სანაცვლოდ არაფერს გვიხდიან?!“ - ასეთია სოფლის მკვიდრთა რეაქცია სოფელში მიმდინარე სამუშაოებთან დაკავშირებით.
ადგილობრივები სასმელად ჭის წყალს მოიხმარენ, რომელიც სოფელში სულ სამია. სარწყავად კი წყალი სართოდ არა აქვთ.
მოსახლეობამ მიმართა კასპის გამგებელს კახაბერ ხაჩირაშვილს, მაგრამ იგი არსებული პრობლემებით არც კი დაინტერესდა. მიმართეს ასევე ლამისყანის გამგებელს თემურ გოგიაშვილს. თუმცა, საგულისხმო პასუხი ვერც ამჯერად მიიღეს. როგორც ჩანს, თვაურების პრობლემებით მართლაც არავინ ინტერესდება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაუკავშირდა სოფელ ლამისყანის გამგებელს, რომელმაც პასუხისმგებლობა მოიხსნა და გვითხრა, რომ იგი არ არის კომპეტენტური პირი ამ საკითხში.

“Tell us who we are?! Aren’t we human beings?!” – State the Ossetian Residents of Tvaurebi
The population of the village Tvaurebi of Kaspi region lives under the severe circumstances. The population suffers from the absence of gas supply, bad auto roads and most importantly – lack of water. The village is inhabited by the ethnical Ossetians and is situated near the border of occupied Akhalgori region where there is a Russian post beyond.
Since 2008 August war, the occupants have cut the water supply to the village. Before the war, the settlement received water from Ksani irrigation channel, the village Akhmaji which is occupied by Russia right now.
The Georgian side also refused to provide water for the village Tvaurebi. According to them, the Minister of Agriculture promised to help them when he visited the village. The residents think that his visit had a political lining.
“We are mistreated because we are Osettians. This government does not include us neither among Russians nor Georgians. Tell us who we are?! Aren’t we human beings?! Why nobody tries to help us?” – noted Zoia Tvauri with Human Rights Center.
The water construction works are underway in the village territory right now. Almost all villages of Kaspi region must be supplied by Ksani irrigation channel except for the village Tvaurebi. The residents are unhappy with this decision. They are requesting to change the project according to which the construction works are underway and add the water supply system of their village to the project.
The locals held a protest rally and halted the construction works for several hours. The Kaspi police who visited the action dispersed the demonstrators and assaulted them verbally and physically.
“Police was being insultive – they were swearing on us. The young person who tried to resist was physically assaulted. What can you tell such a police?! I can name them exactly: the head of Kaspi police Barnov, the head of Igoeti police Korkotashvili and Zaalishvili Lado who was particularly insultive to the women,” – recalled Lamzira Tvauri.
The pipes which are being constructed in the village territory destroyed lands of several residents. Initially, they were promised compensations for the deserved land, but then they were refused to.
“If they are not giving water from these pipes, then why are they constructing them in our gardens and are not paying anything for it?!” – This is the reaction of the village residents towards the works underway in the village.
The locals use the well water as a drinking water. There are just three wells in the village. They have no water for irrigation.
The residents addressed the Governor of Kaspi Kakhaber Khachirashvili but he did not even show interests towards the existing problems. They also addressed the Governor of Lamiskana Temur Gogiashvili. However, they did not receive answer from him either. It seems like nobody is really interested in the problems of Tvaurebi.
Human Rights Center contacted the Governor of the village Lamiskana who took off the responsibility and stated that he is not a competent individual in this issue.