სამი ქართველი ფოტოგრაფის საპროცესო გარიგება და პირობითი სასჯელი
საქართველოს პრეზიდენტის ოფიციალურმა ფოტოგრაფმა, კიდევ ერთმა ფოტოგრაფმა, რომელიც ხელშეკრულებით მუშაობდა შინაგან საქმეთა სამინისტროში (ორიგინალში: internal Affairs Ministry contract employee) და სააგენტო European Pressphoto-ს წარმომადგენელმა თბილისში აღიარეს დანაშაული და ჯაშუშობისთვის პირობითი სასჯელი მიიღეს.  სამივე, 7 ივლისიდან წინასწარ პატიმრობაში იმყოფებოდა და ეჭვმიტანილები იყვნენ იმაში, რომ რუსული სამხედრო დაზვერვისთვის (GRU) იღებდნენ და აგროვებდნენ საიდუმლო სახელმწიფო დოკუმენტებს.
22 ივლისს, 45 წუთიანი სასამართლო პროცესის შემდეგ, სამივე გაათავისუფლეს სასამართლო დარბაზიდან – მათ, ადვოკატებმა, ბრალმდებელმა და სასამართლომ იმავე დღეს ხელი მოაწერეს საპროცესო შეთანხმებას. პრეზიდენტის ოფიციალურ ფოტოგრაფს ირაკლი გედენიძეს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილ  შტატგარეშე ფოტოგრაფს (ორიგინალში:  Interior Ministry’s former photographer on contract), გიორგი აბდალაძესა და EPA-ს წარმომადგენელს თბილისში, ზურაბ ქურციკიძეს მიესაჯათ სამი, სამი და ორი წლით პატიმრობა. იმავე დღეს სასამართლომ შეაჩერა საპატიმრო სასჯელი და ის სამი, სამი და ოთხი წლის პირობითი პატიმრობით შეცვალა. მათ დაუტოვეს საქართველოში პროფესიული მოვალეობების შესრულების უფლება პირობითი პატიმრობის დროს. აბდალაძის ცოლს (ორიგინალში: Abdaladze’s wife) უფრო  მცირე დანაშაულისთვის ექვსთვიანი პირობითი პატიმრობა მიუსაჯეს.
პროკურორის ოფისის განცხადებით, ბრალდებულებმა გამოძიებასთან  სრულფასოვნად ითანამშრომლეს და მიაწოდეს მას დამატებითი ინფორმაცია საქართველოს წინააღმდეგ რუსეთის სადაზვერვო სამსახურების აქტივობების შესახებ. ამ ინფორმაციის მნიშვნელობამ შეარბილა მათი სასჯელი. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის თანახმად, ბრალდებულებს 12 წელზე ზევით პატიმრობა ეკუთვნოდათ.   საპროცესო გარიგება და სასამართლოს შემწყნარებლობა, ალბათ, იმას ისახავდა მიზნად, რომ კოლაბორაციონისტები და რუსეთის სადაზვერვო სამსახურების სხვა აგენტები საქართველოს ხელისუფლებასთან მსგავსი თანამშრომლობისთვის წაექეზებინათ.
სასამართლო დახურულ კარს მიღმა უნდა ჩატარებულიყო, რადგან სამხილები ბრალდებულების მიერ გადაღებული საიდუმლო დოკუმენტებისგან შედგებოდა. ზოგიერთი მათგანი ძალიან სენსიტიური იყო და მათი წარდგენა სასამართლოზე სამხილის სახით არ შეიძლებოდა. დოკუმენტები, რომლებიც წარუდგინეს სასამართლოს შეიცავდა პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის რეზიდენციის  გეგმას, საპრეზიდენტო ნაგებობის დამლაგებლებისა და სახელმწიფო მომარაგების სამსახურის თანამშრომელთა სიას (ეს სააგენტო უწევს მომსახურებას პრეზიდენტის ადმინისტრაციას),  პრეზიდენტის შეხვედრების განრიგს და ქვეყანაში მისი ვიზიტების მარშრუტებს, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სახელმწიფო დაცვის სამსახურების ერთობლივი  ქმედებების განრიგს, საქართველოში ესტონეთის პრეზიდენტის ბოლოდროინდელი ვიზიტის უსაფრთხოების ზომების გეგმას,  აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრის ელმარ მამადიაროვის ბოლოდროინდელი ვიზიტის უმაღლესი დონის შეხვედრების  სტენოგრამების გაშიფრულ ჩანაწერებს და საქართველოს იმ მოქალაქეების სიას, ვინც გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაში, ეუთო-ში და ევროპის საბჭოში მუშაობს.
ამ ოფიციალური დოკუმენტების ფოტოასლები აღმოაჩინა გამოძიების პროცესში ბრალდებულთა ბინებსა და კომპიუტერებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონტრდაზვერვის სამსახურმა. პროკურატურამ ასევე წარმოადგინა იმ სატელეფონო ზარების ნუსხა, რომელიც განხორციელდა ქურციკიძესა და GRU-ს ორ სავარაუდო ოფიცერს შორის.  სასამართლო პროცესიდან რამდენიმე საათში, 22 ივლისს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ სამხილთა ნუსხა თავის ვებ-საიტზე გამოქვეყნა.
ამ ტიპის ინფორმაციის შემცველი დოკუმენტები აშკარად შეეძლო გამოეყენებინა „მეზობელი ქვეყნის სადაზვერვო სამსახურებს“ (ასეთია საქართველოს ხელისუფალთა ფორმულირება) საპრეზიდენტო ნაგებობეში მტრული შეჭრისთვის, აგენტებისა და ინფორმატორების რეკრუტირებისათვის,  უსაფრთხოების სისტემების გვერდზე ავლისთვის და ისეთი შესაძლო „სპეციალური ოპერაციის“ დაგეგმისთვის, რომლის მიზანიც იქნებოდა საქართველოს პრეზიდენტისა და მისი გუნდის ფიზიკური განადგურება.  კრემლმა არაერთხელ ახსენა პრეზიდენტ სააკაშვილის წინააღმდეგ განზრახული ასეთი ოპერაცია. მისი წინამორბედი, ედუარდ შევარდნაძე  ორჯერ გახდა მკვლელობის მცდელობის სამიზნე. ეს ოპერაციები რუსეთის მიერ იყო ორგანიზებული და იმ დროს მოსკოვის ოფიციალური პირები ღიად მიესალმნენ ამ მცდელობებს.  საქართველოს მთავრობას შეეძლო აღარ მოჰკიდებოდა ზედმეტი სიფრთხილით დოკუმენტებს, რადგან ფოტოგრაფებთან ნაპოვნი მათი ფოტოასლები უკვე გადაეცა საკონტაქტო პირებს რუსეთის დაზვერვიდან.
გედენიძემ, პრეზიდენტის ფოტოგრაფმა,  პირველმა, 9 ივლისს აღიარა დანაშაული. აბდალაძემ, შინაგან საქმეთა  სამინისტროს შტატგარეში ფოტოგრაფმა, თავიდან განაცხადა, რომ დამნაშავე არ არის და შიმშილობა დაიწყო, მაგრამ 18 ივლისს მანაც აღიარა ბრალეულობა. აღიარებას მათი ადვოკატები ესწრებოდნენ. ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, აღიარებისთანავე გადასცეს ჩანაწერები ტელევიზიით,  გამოაქვეყნეს ისინი ინტერნეტში და ეს ჩანაწერები დისკებზე ჟურნალისტებს გადასცეს.  აღიარებები მომზადდა საჯაროდ გასავრცელებლად, მაგრამ ვერ ქმნიდნენ საფუძველს ბრალდების წაყენებისთვის. სასამართლოში წარდგენილი იყო მხოლოდ ის დოკუმენტები, რომლებსაც მიაგნეს ბრალდებულებთან.
ქართველ ოპოზციურ ჟურნალისტთა აგრესიულმა ელემენტებმა ეს გამოძიება ისე წარმოადგიენს, როგორც ჟურნალისტთა  და მედიის დაშინების მცდელობა. მსგავსი დასკვნები შეიცავს ხუთ მცდარ მოსაზრებას. პირველი,  გამოძიება არ უკავშირდებოდა ბრალდებულთა არც ჟურნალისტურ და არც პოლიტიკურ აქტივობას, არამედ მარტოოდენ საიდუმლო დოკუმენტების არაკანონიერ გამოყენებას. მეორე,  გედენიძეს და აბდალაძეს იმ მომენტისთვის, როდესაც დანაშაული ჩაიდინეს, ჰქონდათ საჯარო მოხელეების და არა ჟურნალისტების სტატუსი (ქურციკიძე EPA-ს უცხოელი თანამშრომელი იყო). მესამე, სასამართლო ვერ იქნებოდა ღია მედიისა და საზოგადოებისთვის, რასაც ითხოვდნენ აგრესიული ჟურნალისტები, რადგან საქმე ეხებოდა საიდუმლო დოკუმენტებს (ზოგიერთის წარდგენა შეუძლებელი იყო დახურულ პროცესზეც კი) და რუსეთის აშკარა პროვოცირების რისკს შეიცავდა.  მეოთხე, კრიტიკოსებს მთლიანად გამორჩათ საპრეზიდენტო ნაგებობებში რუსეთის პოტენციური შეჭრის შესაძლებლობა და მეხუთე, მოთხოვნა მტკიცებულებათა სრულ საჯაროობასა და მედიის მიერ „დამოუკიდებელი“ გამოძიების ჩატარებაზე სამართლებრივ პროცესს პოპულისტურ ქმედებად აქცევდა.
იმის მაგივრად, გადაეცათ ინფორმაცია საქმის შესახებ, ოპოზიციური პრესა დაჟინებით ამტკიცებდა, რომ მედიის თავისუფლებას და ფოტოჟურნალისტიკას საქართველოში ახშობენ.  არგუმენტის სახით ოპოზიციური გაზეთები ფოტომასალისთვის განკუთვნილ სვეტებში ათავსებდა ცარიელ სივრცეებს, რომლებზეც დაბეჭდილი იყო საპროტესტო განცხადებები. ეს ლოგიკა შეგვახსენებდა 2009 წლის საპროტესტო გამოსვლებს, როდესაც ოპოზიციურმა ჯგუფებმა იმიტირებული საკნები დადგეს, არადა საქართველოში პოლტიკური პატიმრები არ არსებობენ. განცხადებები იმის თაობაზე, რომ საქართველოში მედიისა  და ფოტოჟურნალისტიკის თავისუფლება იხშობა, ასევე ფანტაზიის სფეროს განეკუთვნება.

Vladimir Socor, the Jamestown Foundation
Georgia’s official presidential photographer, another photographer who was an Internal Affairs Ministry contract employee, and the Tbilisi representative of the European Pressphoto Agency (EPA), have all pleaded guilty and received suspended sentences on espionage charges. The three were in pre-trial detention since July 7, suspected of photocopying and collecting state-classified documents for delivery to Russian military intelligence (GRU) contacts (see EDM, July 14).
On July 22, the three were released in the courtroom after a 45-minute trial, based on a plea-bargaining agreement signed that same day by the defendants, their respective lawyers, the prosecution and the court. Presidential photographer Irakli Gedenidze, the Interior Ministry’s former photographer on contract Giorgi Abdaladze, and EPA’s Tbilisi representative Zurab Kurtsikidze were sentenced to prison terms of three years, three years and two years, respectively. In the same move, the court suspended the imprisonment sentences and put the defendants on probation terms for three years, three years, and four years, respectively. They retain the right to exercise their profession in Georgia while on probation. Abdaladze’s wife received a six-month suspended sentence for minor complicity.
According to the Prosecutor’s Office, the defendants fully cooperated with the investigation and corroborated information about Russian intelligence activities against Georgia. The value of this information earned them mitigating circumstances. Under Georgia’s criminal code, the defendants were liable to prison terms of up to 12 years. Apparently, the plea-bargain and the court’s lenience are intended to encourage agents or collaborators of Russian intelligence in Georgia to seek similar arrangements with the authorities.
The trial had to be held in camera because the evidence consisted of classified documents photocopied by the defendants. Some documents were too sensitive to be submitted in evidence for the trial. Documents that were submitted to the court included a floor layout of President Mikheil Saakashvili’s residence, lists of cleaning personnel of the presidential buildings and of the State Procurement Agency (provider of services to the presidential administration), a schedule of the president’s appointments and itineraries of his visits in the country, a schedule of coordinated actions by the state guards’ service and the Internal Affairs Ministry, a plan of security measures for Estonian President Toomas Ilves’s recent visit to Georgia, transcripts of Azerbaijani Foreign Affairs Minister Elmar Mammadyarov’s recent top-level meetings in Tbilisi, as well as lists of Georgian citizens employed by the United Nations, OSCE and the Council of Europe.
These were photocopied official documents, found in the defendants’ homes and computers during the investigation by the Internal Affairs Ministry’s counterintelligence division. The prosecution also submitted a list of phone calls between Kurtsikidze and two purported GRU officers. Within hours of the trial on July 22, Georgia’s Justice Ministry posted the evidence on its website (www.justice.gov.ge, Civil Georgia, Netgazeti, www.presa.ge, July 22).
Documents containing these types of information could clearly be used by the intelligence services “of a neighboring country” (as Georgian authorities phrased it) for hostile penetration of Georgian presidential buildings, recruiting agents and informants, circumventing security arrangements, and potentially orchestrating some “special operation” to physically remove the Georgian president and his team. The Kremlin has more than once publicly alluded to such an operation against President Saakashvili. His predecessor, Eduard Shevardnadze, had been the target of two assassination attempts organized in Russia and openly welcomed by Moscow’s official establishment at that time. Thus, the Georgian government cannot be too cautious about documents, such as the photocopies found in the photographers’ possession, being delivered to Russian intelligence contacts.
Gedenidze, the presidential photographer, made an early confession on July 9. Abdaladze, the Interior Ministry’s former contract photographer, pleaded not guilty and declared a hunger strike initially, but recanted and confessed on July 18. Their lawyers were present during those confessions. The authorities aired the videotapes on television posted them on the internet on the same day in each case, and also distributed the videotapes to journalists on CDRoms (Rustavi 2 TV, Imedi TV, Civil Georgia, July 9, 10, 18, 19, 22). The confessions were intended for public information, but did not form a basis for the criminal charges. Only the documents found in the defendants’ possession during the investigation were submitted in evidence to the court.
A militant element among Georgian opposition journalists portrayed this investigation as a move to intimidate journalists and restrict media freedom. This reasoning reflected five misconceptions. First, the investigation was unrelated to any journalistic or political activity of the defendants, but only concerned their illegal handling of state-classified documents. Second, Gedenidze and Abdaladze had the status of employees of state institutions, not journalists, at the time of their wrongdoings (while Kurtsikidze worked for a foreign employer, EPA). Third, the trial could not be open to the media and the public – as the militant opposition journalists insisted – because it involved classified documents (some of which could not be submitted even in camera) and the risk of openly provoking Russia. Fourth, these critics completely overlooked the security implications of a possible Russian penetration of the presidential buildings. And fifth, the demand for full declassification of the evidence and an “independent” investigation by the media would have turned due process of law into a populist exercise.
Rather than reporting the case, the opposition press insisted that media freedom and indeed photography itself was being suppressed in Georgia. By way of argument, opposition newspapers appeared with blank spaces inscribed with protests, in the spaces reserved for photographs. That logic recalled the 2009 protests during which opposition groups built imitation prison cells as a protest action, in the absence of any political prisoners in Georgia. The claim that Georgian media freedom and photography are being suppressed, similarly belongs in a realm of fantasy.