314-ე (ჯაშუშობის) მუხლი საკონსტიტუციო სასამართლოში გასაჩივრდა
2 აგვისტოს საკონსტიტუციო სასამართლოში შევიდა სარჩელი, რომლითაც  გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორი ლაშა ტუღუში, კონსტიტუციონალისტი ვახტანგ ხმალაძე და ადვოკატი ალექსანდრე ბარამიძე საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლს ასაჩივრებენ, როგორც კონსტიტუციასთან შეუსაბამოს, და მის  შეცვლას მოითხოვენ.
მოსარჩლეების განცხადებით, 314-ე მუხლი, რომლითაც ცოტა ხნის წინ  ფოტორეპორტიორები გაასამართლეს, ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 42-ე მუხლის მე-5 პუნქტს (არავინ აგებს პასუხს იმ ქმედებისათვის, რომელიც მისი ჩადენის დროს სამართალდარღვევად არ ითვლებოდა), ასევე, კონსტიტუციის 24-ე მუხლს (ყოველ ადამიანს აქვს უფლება თავისუფლად მიიღოს და გაავრცელოს ინფორმაცია) და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-7 მუხლს, რომელიც ხელისუფლებას ავალდებულებს კანონი მაქსიმალურად ზუსტი და მკაფიო იყოს.
ფოტორეპორტიორების საქმე რომ არა, სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლის შესახებ მსჯელობა შესაძლოა არც დაწყებულიყო. სწორედ 2011 წლის ივლისში დაფიქრდა საზოგადოება პირველად და, რაც მთავარია, ღიად, რა საფრთხეებს შეიცავდა ზემოხსენებული მუხლი და პირველად გაუჩნდა ამ საფრთხის განცდა მედიას. შეფასებებიც მისი შინაარსის გაანალიზებას მოჰყვა და მალევე გამოიკვეთა, რომ ამ მუხლის ნაწილი ეწინააღმდეგება საქართველოს კონტიტუციას, ექსპერტთა შეფასებით კი, სასჯელი, რომელსაც ეს მუხლი ითვალისწინებს, არ შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს: სასჯელის ზომა ძალიან მაღალია, - მიიჩნევს კონსტიტუციონალისტი ვახტანგ ხმალაძე, რომელიც გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარ რედაქტორ ლაშა ტუღუშსა და ადვოკატ ალექსანდრე ბარამიძესთან ერთად ხელს აწერს სარჩელს, რომლითაც ისინი საკონსტიტუციო სასამართლოს ამ მუხლის შეცვლის მოთხოვნით მიმართავენ.
„314-ე მუხლში დანაშაულის ფორმულირება ორი ნაწილისაგან შედგება - ერთი ეხება სახელმწიფო საიდუმლოების შემცველი მასალის მიწოდებას უცხოური ორგანიზაციისათვის და მეორე ნაწილი შეეხება სხვა ინფორმაციის მიწოდებას უცხოეთის დაზვერვის ან სხვა ორგანიზაციისთვის საქართველოს ინტერესების საზიანოდ. თქვენ შეიძლება ვინმეს მიაწოდოთ რაიმე ღია ინფორმაცია, რომელსაც არანაირი საიდუმლო გრიფი არ ადევს და დაგდონ ბრალი, რომ ამით საქართველოს ინტერესებს მიაყენეთ ზიანი, და საქმეც 314-ე მუხლით აღიძვრება“.
კიდევ ერთხელ ჩავხედოთ სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე  მუხლს, რომელშიც ვკითხულობთ:
1. უცხო ქვეყნისათვის, უცხოეთის ორგანიზაციისათვის ან მათი წარმომადგენლისათვის საქართველოს სახელმწიფო საიდუმლოების შემცველი ნივთის, დოკუმენტის, ცნობის ან სხვაგვარი მონაცემის შეგროვება, შენახვა ან გადაცემა, ანდა გამოძალვა, ან გატაცება მათთვის გადაცემის მიზნით, აგრეთვე საქართველოს ინტერესის საზიანოდ უცხო ქვეყნის დაზვერვის ან უცხოეთის ორგანიზაციის დავალებით სხვა  ინფორმაციის შეგროვება ან გადაცემა ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით რვიდან თორმეტ წლამდე.
2. ჯაშუშობა, ჩადენილი ომიანობის ან შეიარაღებული კონფლიქტის დროს, ან რამაც საქართველოს ინტერესისათვის მძიმე შედეგი გამოიწვია, ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით თორმეტიდან ოც წლამდე.
ახლა გავარკვიოთ, რა წერია საკონსტიტუციო სასამართლოში შეტანილ სარჩელში:
„სარჩელში გვიწერია, რომ მეორე ნაწილი,  ანუ „აგრეთვე საქართველოს ინტერესის საზიანოდ უცხო ქვეყნის დაზვერვის ან უცხოეთის ორგანიზაციის დავალებით სხვა  ინფორმაციის შეგროვება” - აი, ეს ფრაზა ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას და მოვითხოვთ მის გაუქმებას. ჩვენი სარჩელის მეორე ნაწილი კი სასჯელის ზომის გაუქმებას მოითხოვს, რადგან მიგვაჩნია, რომ სასჯელის ეს ზომაც არ შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციას და სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს მიერ სხვადასხვა საქმეებზე მიღებულ გადაწყვეტილებებს“.
თავისი კონსტიტუციური უფლება - საკანონმდებლო წინადადებით მიემართა პარლამენტისათვის - გამოიყენა სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმაც, რომელმაც პარლამენტს ასევე მოსთხოვა 314–ე მუხლის პირველი ნაწილის იმგვარი ფორმულირება, რომ გამოირიცხოს ნორმის კონსტიტუციის საწინააღმდეგო განმარტების შესაძლებლობა.
„კანონის მუხლი უნდა იყოს განჭვრეტადი, მკაფიო და ნებისმიერ ადამიანს აძლევდეს ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ რა სახის დანაშაული შეიძლება რეალურად დადგეს, თუ დაირღვევა 314-ე მუხლის მოთხოვნა. ჩვენ ვაწყდებით ამ მუხლში ისეთ დებულებებს, როგორიცაა „სხვა ინფორმაცია“, „სხვა ორგანიზაცია“, ანუ შესაძლოა ადამიანმა ჩაიდინოს კონკრეტული ქმედება, თუმცა არა წინასწარი შეცნობით და მას არც კი ჰქონდეს გააზრებული, რომ დანაშაული ჩაიდინა“.
2011 წლის ივლისამდე, ანუ  ფოტორეპორტიორების დაკავებამდე, ჯაშუშობის ბრალდებით საქართველოში რამდენიმე ადამიანი გაასამართლეს, მათ შორის: სახელმწიფო ჩინოვნიკი სიმონ კილაძე, პოლიტოლოგი ვახტანგ მაისაია და გახმაურებული სპეცოპერაციის, „ენვერის“ დროს დაკავებული 13 ადამიანი. რატომ მაშინ ვერ შენიშნა ვერავინ 314-ე მუხლის ბუნდოვანება? ვახტანგ ხმალაძის თქმით, ერთი მიზეზი შესაძლოა, ის იყოს, რომ კანონის ეს ნორმა, თუ არ ჩავთვლით ზემოთ ნახსენებ შემთხვევებს, საქართველოში, პრაქტიკულად, არ გამოყენებულა. მეორე ფაქტორი შესაძლოა იყოს ის, რომ ამ ბრალდებით ჟურნალისტები დააკავეს, რამაც გააჩინა სწორედ ეჭვი: რა საიდუმლო ინფორმაცია შეიძლებოდა მათ ჰქონოდათ?
ლაშა ტუღუში ამბობს, რომ აღნიშნული მუხლი საფრთხეს უქმნის არა მხოლოდ ჟურნალისტებს, არამედ ყველას, ვისაც საქმე აქვს ინფორმაციის მოპოვებასა და გაცემასთან: „ეს არის საბჭოური ტრადიციების მიხედვით შექმნილი მუხლი, რომელიც ძალიან ფართო ინტერპრეტაციის საშუალებას იძლევა. ჩვენ დავინახეთ, რომ შესაძლოა დაკავებულები აღმოჩნდნენ ადამიანები, რომლებსაც არანაირი კავშირი არა აქვთ ჯაშუშობასთან, მაგრამ სწორედ ამ მუხლის ინტერპრეტაციით ისინი სწორედ ჯაშუშობაში დაადანაშაულონ“.
საკანონმდებლო ორგანოს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრი კახა ანჯაფარიძე რადიო თავისუფლებასთან საუბარში აცხადებს, რომ ამ საკითხზე კომიტეტს ჯერ  არ უმსჯელია და ერთიანი პოზიცია ჯერჯერობით არ არსებობს. მას უჭირს პირადი მოსაზრების გამოთქმაც, რადგან არ იცნობს არგუმენტებს, რომლებიც სარჩელში დევს. რაც შეეხება პარლამენტის მზაობას  იმსჯელოს კანონის კონკრეტული მუხლის ნაკლოვანებებზე, კახა ანჯაფარიძე ამბობს, რომ იურიდიული კომიტეტი  დისკუსიისათვის მზადაა  და რომ მათი ინტერესია კანონის ყველა ნორმა იყოს სრული და არ არღვევდეს ადამიანის  უფლებებს.

13:41, Wednesday, 19.06.2013
On August 2 a suit was filed to the Constitutional Court of Georgia where editor-in-chief of the newspaper Resonance Lasha Tughushi, Constitutionalist Vakhtang Khmaladze and Lawyer Aleksandre Baramidze proclaim the Article 314 of the Criminal Code of Georgia as incompliant with the Constitution of Georgia and request to amend it.
The suitors said the Article 314 of the CCG, under which the photo-reporters were judged in Georgia, contradicts the Article 42, Paragraph 5 of the Constitution of Georgia (No one shall be held responsible on account of an action, which did not constitute a criminal offence
at the time it was committed) as well as Article 24 of the Constitution (Everyone has the right to freely receive and impart information) and Article 7 of the European Convention on Human Rights which entitles the government to make the law clear and obvious.
If not the case of photographers, the discussion about the Article 314 of the CCG would not have started yet. In July of 2011, the society first time publicly started considering the threats coming from this article and the media felt this threat. The evaluations were made based on the analysis and soon experts found out that part of the article contradicts the Constitution of Georgia; experts state the punishment envisaged in the article does not comply with the international standards: the punishment is too strict – Constitutionalist Vakhtang Khmaladze thinks so, who also signed the suit to the Court together with editor-in-chief of the newspaper Resonance Lasha Tughushi and lawyer Aleksandre Baramidze.
“Formulation of the crime in the Article 314 consists of two parts – one is about transferring the data containing state secret to a foreign organization and the second is about collection and transfer of other information to the detriment of the interests of Georgia on the instruction of foreign intelligence or a foreign organization. You can transfer any public information, which is not Top Secret at all, to a foreign organization and relatively you will be accused of detriment of state interests of Georgia and the criminal case will be launched under Article 314.”
Let us review the Article 314 of the Criminal Code of Georgia again which reads:
1. Collecting, keeping of the object, document, information or any other data containing the state secret of Georgia or transferring thereof to a foreign country, foreign organization or their representative, or extortion as well as collection and transfer of other information to the detriment of the interests of Georgia on the instruction of foreign intelligence or a foreign organization -shall be punishable by prison sentences ranging from eight to twelve years in length.
2. Espionage, perpetrated amid war or military conflict, or that has substantially undermined the interests of Georgia,-shall carry legal consequences of imprisonment ranging from twelve to twenty years in length.
The suit filed to the Constitutional Court of Georgia states:
“We wrote in the suit that in the part two, phrase “collection and transfer of other information to the detriment of the interests of Georgia on the instruction of foreign intelligence or a foreign organization” contradicts the Constitution of Georgia and we request to amend it. The second part of our suit requests abolishment of the punishment because we think the length of the punishment does not comply with the Constitution of Georgia and various judgments passed by the European Court of Human Rights.”
Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi also used its constitutional right to address to the Parliament of Georgia with legislative proposal who also requested the Parliament to formulate the Part 1 of the Article 314 so that to avoid anti-constitutional interpretation of the norm.
“The law shall be transparent, clear and inform any person about possible crime that she/he can commit if the requirements of the Article 314 are breached. In the article, there are notions “other information,” “other organization” so that any person can commit a crime without preliminary cognize by concrete activities.”
Before July of 2011 when photo-reporters were detained, several people were already judged for espionage in Georgia; among them are governmental official Simon Kiladze, political scientists Vakhtang Maisaia and 13 people as a result of the famous special operation “Envery”. Why nobody noticed the obscurity of the Article 314 before? Vakhtang Khmaladze said one reason is that this particular norm of the law was never used in Georgia in the abovementioned cases. Another factor can be the detention of journalists which cast doubts: what kind of secret information they could have?
Lasha Tughushi said this article threats not only journalists but everybody who works on collecting and transfer of any information.”This article was created in accordance to soviet traditions which allows large interpretation of the fact. We saw that people, who have no connection with the espionage, might also be imprisoned under this article.”
Kakha Anjaparidze from the legal committee of the Parliament of Georgia told Radio “Liberty” that the committee has not started discussion on the issue yet and they do not have joint position yet. He cannot express his personal opinion because he does not know the arguments mentioned in the suit. As for the readiness of the parliament to discuss the deficiencies in this particular article, Kakha Anjaparidze said the legal committee is ready for discussion and they are eager to make all legislative norms complete and compliant with the human rights.