უცნობი მასალები „ენვერის“ საიდუმლო საქმიდან
„ენვერის“ საქმის ერთ-ერთ მონაწილეს, მფრინავ გელა კაკაბაძეს, დაპატიმრების შემდეგ ოჯახთან შეხვედრის უფლება პირველად გუშინ, 31 აგვისტოს მიეცა. მეუღლემ იგი გლდანის მე-8 საპყრობილეში მოინახულა. სასამართლომ გელა კაკაბაძეს 6 ივლისს მიუსაჯა 13 წლით და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა. კაკაბაძის საქმესთან დაკავშირებით დეტალების თაობაზე „ბათუმელებს“ მისი ოჯახის წევრები ესუბრნენ.
დავით დოლიძე, გელა კაკაბაძის სიმამრი: „განაჩენი მეორე ინსტანციაში ისე გავასაჩივრეთ, არც ერთი საბუთი არ გვაქვს, არ ვიცით, განაჩენში რა წერია. სასამართლოში გვითხრეს, განაჩენს არ გაძლევთ, დაწერეთ განცხადება და დატოვეთო“.”
იამზე დოლიძე, გელა კაკაბაძის მეუღლე: „კომპიუტერი დაკავებამდე ერთი კვირით ადრე მამაჩემმა აჩუქა ბავშვებს, ინტერნეტი ჯერ ჩართული არ გვქონდა. შაბათს ამომიტანა და ოთხშაბათს წაიღეს. სპეცოპერაციის დროს, როცა პირველად დაასრულეს ჩხრეკა, აივანზე გავიდა ერთ-ერთი და ვიღაცას დაურეკა - კაკაბაძე სუფთააო. იქვე ვიდექი და გავიგონე. ახლა ვფიქრობ, ჩამწერი რომ მქონოდა, გელა გადარჩებოდა... მერე დადეს ფლეშკა. მოწმეების გარეშე გაჩხრიკეს. მეზობლის ბიჭები იქვე იყვნენ, მანქანის ძრავს იღებდნენ. არ ვიცოდი, რომ ჩხრეკის დროს მოწმეების მოთხოვნა შემეძლო... თურმე, მთელი სოფელი უნდა შეყარო. ბეტონიან სახლში მძინავს. ოთახები ფანერკით მაქვს გაყოფილი. იატაკი ისეა დამპალი, მეშინია, ბავშვებს ფეხები არ ჩაუვარდეთ. რომელ ჯაშუშობაზე მელაპარაკებიან?! ჩემი ოჯახის მიმართ მეზობლების დამოკიდებულება არ შეცვლილა. პირიქით. დაკავების მერე ბავშვების ბაღის გადასახადს ვეღარ ვიხდიდი. ერთი კვირის შემდეგ ამოვიდნენ და მითხრეს, რომ თანხას თვითონ გადაიხდიდნენ. მთელი სოფელი ამაყობდა, რომ მათი ბიჭი ასეთი პროფესიონალი გახდა. ბათუმში როცა მოფრინავდა, ჩვენი სოფლის თავზე გადმოიფრენდა აუცილებლად, სახლს ერთ წრეს დაარტყამდა ბავშვებისთვის“.
გელა კაკაბაძის მეუღლე, იამზე დოლიძე, ორ შვილთან ერთად ჩაქვში, სოფელ საჩინოში ცხოვრობს. მას 5 წლის ტყუპი ბიჭები ჰყავს.
დავით დოლიძე: „გასაკვირია, ყველა დაკავებულმა როგორ გამოიჩინა ასეთი წინდაუხედაობა - სახელმწიფო საიდუმლოების შემცველი ფლეშკა ერთს სალოცავ კუთხესთან ედო, მეორეს - კომოდის უჯრაში, მესამეს - ბუხრის თავზე. ოფიცერ ჯაშუშებს ის კი უნდა სცოდნოდათ, როგორ შეენახათ საიდუმლოება, თუნდაც ბავშვებს რომ არ ჩავარდნოდათ ხელში, სამართალდამცავებზე რომ არაფერი ვთქვათ. ხუთივე ასეთი სულელი როგორ აღმოჩნდა?!“
იამზე დოლიძე: „საბრძოლო მოქმედებაში არ მიუღია მონაწილეობა. აგვისტოს ომის დღეებში იარაღი და ვერტმფრენები გაჰქონდათ ცხელი წერტილებიდან, მიწასთან კავშირის გარეშე დაფრინავდნენ. ომის მერე ცეცხლს აქრობდნენ ტყეებში. ამისთვის საქართველოს პრეზიდენტისგან ჯილდოები მიიღეს. ჩხრეკის დროს ყველა ჯილდო თან წაიღეს, მარტო პრეზიდენტისგან მოცემული ჩოლოყაშვილის გმირობის მედალი დაგვიტოვეს. თუ 2006 წლიდან აკვირდებოდნენ ამ მფრინავებს, ბოლო დღეებამდე როგორ ანდობდნენ სააკაშვილის თანხლებას? პრეზიდენტს დაცვა იმ თვითმფრინავებით დაყვებოდა, რომლებსაც ისინი მართავდნენ. გელა დაკავების დღესაც აეროპორტში იყო საფრენ ბილიკზე. დილით გამოიძახეს - სააკაშვილის სპეცრაზმელები უნდა წაეყვანა ბეშუმში, კუდ-ის თანამშრომლები იქ მივიდნენ.”
დავით დოლიძე: „პეტრე დევრიშაძემ და გაბრიელ უსტალიშვილმა ბრალი აღიარეს - ორივე თავისუფალია. თუმცა სხვა მფრინავებისთვის ბრალის აღიარება არ შეუთავაზებიათ. ახლახან „მაესტროს“ ჟურნალისტების თანხლებით მივედი უსტალიშვილთან, სამხედრო ფორმით იყო, ციხისძირის გზატკეცილზე ზღვის ნიჟარებით ვაჭრობს... დუმილის ვალდებულება აქვს აღებული, ერთ სიტყვას არ გეტყვის. ადვოკატის, გოჩა საღრიშვილისგან (გარდაცვლილია) ვიცით უსტალიშვილის ჩვენება - ამ საქმიანობას ვეწეოდი, მაგრამ მფრინავებთან შეხება არ მქონიაო. ვფიქრობდით, დევრიშაძე დაადებდა ხელს მფრინავებს, მაგრამ ეს არც მან გააკეთა. თუ უსტალიშვილმა თქვა, რომ მფრინავების შესახებ არაფერი იცის, მაშინ რა აღიარა? თუ ზემდგომი ჩაუშვა, მაშინ სადაა ეს ზემდგომი, რატომ აღარავინ დააკავეს?ამბობენ, ოთხი წელი ვაკვირდებოდითო, მაშინ ერთხელაც რატომ ვერ დაიჭირეს ფაქტზე? საქმეში წერია - „გაურკვეველ დროს, გაურკვეველ ვითარებაში, გაურკვეველი ინფორმაცია გადასცეს“. გადაცემული ინფორმაცია მაინც გამოაქვეყნონ, მაგრამ არაფერი აქვთ გამოსაქვეყნებელი და მაგიტომაც დახურეს საქმე.
არის კიდევ ერთი პიროვნება საქმეში, თავიდან აბაშიძის სახელით იყო ცნობილი - გენადი გაიდაროვი, რომელიც დაკითხეს. ის საზღვაო აკადემიაში მუშაობს ახლაც, ლექციებს კითხულობს. გაიდაროვმა ოფიციალურად განაცხადა სასამართლოზე, რუსების სასარგებლოდ ვმუშაობდი, მერე ჩვენებმა გამომიჭირეს, ეს იმათ გაიგეს და კონტაქტი გაწყვიტესო. ამასაც ჰკითხეს მფრინავებზე, მაგრამ მხოლოდ ბიზნესმენები - გალოგრე, გევორქიანი და ჩიკოიანი დაასახელა. ეს ყველაფერი ადვოკატმა გოჩა საღრიშვილმა გვითხრა“.
დავით დოლიძე: „საქმეში ფიგურირებს კიდევ ერთი პიროვნება - მიხეილ (მიშა) კვაჭანტირაძე, რომელიც აბაშიძემ მოიწვია, ამ ბიჭებს ავიაციას ასწავლიდა. გოჩა საღრიშვილის თქმით, კვაჭანტირაძეს, რომელიც საქმის მასალებით ჯაშუშია, მფრინავებთან სატელეფონო საუბრები ჰქონია. კვაჭანტირაძე 2006 წლის შემდეგ საქართველოში რამდენჯერმე ჩამოვიდა, ბათუმშიც იყო, შეიძლება მართლა მაგ საქმეზე ჩამოდიოდა, მე რა ვიცი. მაგრამ თუ 2006 წლიდან სწავლობდნენ ამ საქმეს, მაშინ კვაჭანტირაძე რატომ არ დააკავეს?“
იამზე დოლიძე: „საავიაციო სასწავლებელი 60-დან მხოლოდ 14-მა კურსანტმა დაამთავრა. ამ 14-დან 6 დააკავეს, დანარჩენი კი სამსახურიდან დაითხოვეს“.
დავით დოლიძე: „საფრთხეს არ ვგრძნობ. ჩვენ ის კატეგორია ვართ, ვისაც სახელმწიფოსთან შეხება არ აქვს - არ გვაქვს ხელფასი, პენსია, არ ვმუშაობთ. ერთადერთი ადამიანი მუშაობდა მხოლოდ. რა ვიცი, თუ დაგვიჭერენ...“
იამზე დოლიძე: „გირგვლიანის დედის სიტყვები მახსენდება: მხარში ამომიდექით ყველა, საქართველოში განუკითხაობაა და აუცილებლად მოყვებით ამ მთავრობის კლანჭებშიო. ახლა მე ვიძახი, ძალიან გთხოვთ, მხარში ამომიდექით“.
დავით დოლიძე: „რატომ ეს მფრინავები? - ამას მეც ვეკითხები საკუთარ თავს. თუ ხუმრობით ვიტყვი - ეტყობა, სააკაშვილმა აბაშიძე ვერ მოინელა და იმდროინდელებს ყველას მუსრი უნდა გაავლოს - პირველ რიგში, ჯარის ხალხი მოიცილა, შემდეგ - მფრინავები. თითქმის მთავრდებოდა კონტრაქტი და თანხა რომ არ გადაეხადა მათთვის, ყველა მოიცილა. ერთ-ერთი შეხვედრის დროს - ხანძრის ჩაქრობის მერე, სააკაშვილმა მათ უთხრა, ესენი ღირსი არიან პრეზიდენტის ხელფასი ჰქონდეთო. ხელფასები არ მოუმატებია, ამის გამო მფრინავებში შეიძლება გულისწყრომაც იყო და არც ეს მოეწონათ. ალბათ, თანხებიც „გაალამაზეს“, ბევრი ტექნიკა შეისყიდეს, რაც აღარ სჭირდებათ“.
გელა კაკაბაძესთან ერთად, ბათუმის საქალაქო სასამართლომ 6 ივლისს მრავალწლიანი პატიმრობა „ენვერის“ სულ 9 მონაწილეს მიუსაჯა: ედუარდ აბდულაევი, არმენ გევორქიანი, რუბენ ჩიკოიანი, ტარიელ აბაშიძე, გელა კაკაბაძე, გოჩა დიასამიძე, დავით მესხიძე სასამართლომ დამნაშავედ ცნო ჯაშუშობაში და მათ 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა; გელა კაკაბაძე, დამნაშავედ ცნო საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგოდ შეძენასა და შენახვაში და დანაშაულთა ერთობლიობით მას 13 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა; რუსლან გალოგრესა და იური სკრილნიკოვს კი სასამართლოს განაჩენით ბრალი დაედოთ საქართველოს წინააღმდეგ უცხოეთის სადაზვერვო სამსახურში შესვლასა და საქმიანობაში. ორივე მათგანს სასამართლომ 14-14 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.

Strange Materials from Top Secret Case of “Enveri”
One of the convicted from Enveri Case, pilot Gela Kakabadze met his family members on August 31 for the first time since imprisonment. His wife visited him in Gldani prison # 8. On July 6, the Court sent Gela Kakabadze to prison for 13 years and 6 months. Newspaper Batumelebi interviewed his family members about some details from Kakabadze‘s case.
Davit Dolidze, father-in-law of Gela Kakabadze: “We appealed against the verdict without holding any documents issued by the Court. We do not know what is written in the verdict. We were told at the court they are not going to give a verdict to us unless we petition to them in written form.”
Iamze Dolidze, wife of Gela Kakabadze: “My father gave computer to my children as a present a week before his detention; we did not have even internet at home. He brought the computer on Saturday and they took it on Wednesday. During the special operation, when they finished initial search, one of the officers went to the balcony and told somebody on the phone: “Kakabadze is clean.” I was standing nearby and heard him saying it. Now I regret I did not have recorder with me; I could have saved Gela from imprisonment…then they planted USB stick in the house. They searched the house without witnesses. Although our neighbors were near the house, I did not know that law allowed me to invite witnesses during the search. I live in a concrete house; the windows are divided by boards; the floor is so damaged I am afraid for children when they are walking on it and how could they blame my husband in espionage?!  My neighbors have not changed attitude towards my family after his detention. Just the opposite; after all that, we could not pay the kindergarten’s payment and the administration representatives visited me at home and said it was no problem, they could pay the fees themselves. The entire village was proud of my husband’s professionalism. When he was flying to Batumi over our village, he used to circle round our house to amuse children.”
Gela Kakabadze’s wife Iamze Dolidze lives in Sachino village, Chakvi district together with his two twin sons, 5.
Davit Dolidze: “It is strange that all of detainee were so stupid, that one of them kept USB stick with secret information on the shelf with icons, second had it in the chest of drawers, the third had it on the top of fireplace. Spying officers should have known that similar information shall be carefully hidden at least to keep it away from their children not to say anything about law enforcement officers. How could all five detainees be so careless?!”
Iamze Dolidze: “He did not participate in the military operations [during the armed conflict in 2008]. During the August war he was transporting weapon and aircrafts from hot spots without any contacts with land operations. After the armed conflict they were putting fire in the forests. The President of Georgia awarded him for his job. During the search they took all his awards but left only the Hero Medal he had received from the president. If he was watched since 2006, how did they allow him to accompany President Saakashvili till the very previous day of his detention? The security guards of the President flew by their [detained pilots] planes. Gela was in the airport on the day of his detention. He was called in the morning – he had to take Saakashvili’s riot police officers to Beshumi but officers of Constitutional Security Department detained him there.”
Davit Dolidze: “Petre Devrishadze and Gabriel Ustalishvili pleaded guilty – they are both free now. However, other pilots were not requested to plead guilty. Lately, I met Ustalishvili together with journalists of Maestro-TV; he was wearing military uniform and selling shells on the Tsikhistdziri motorway… he is keeping silence as he has signed the agreement on it. Lawyer Gocha Sagrishvili (departed) informed us about Ustalishvili’s testimony – he confessed that he was spying but said had no contact with detained pilots. We thought Devrishadze had blamed pilots but neither had he done it. If Ustalishvili said he knew nothing about pilots, what he confessed then? Has he denounced any high-ranking official? If it is true who he is? Why nobody was arrested? They allege these people were being watched during 4 years; if it is true, why did not they detain them on the scene of crime? The case materials states –“At certain time, in a certain circumstance, they shared certain information with somebody.” They should at least publish what information they had spread but they have nothing to publish so the case was made Top Secret.
There is one more person in this case – Genadi Gaidarov - who was initially known as Abashidze; he was also questioned. He still works for the Nautical Academy as a lecturer. Gaidarov officially stated at the trial that he was spying for Russians but later Georgian law enforcement officers learned about it and he stopped contact with Russian side. He was also asked about pilots but he only named businessmen – Galogre, Gevorkian and Chikoian. Lawyer Gocha Sagrishvili informed us about everything.”
Davit Dolide: “One more person in the case materials is Mikheil (Misha) Kvachantiradze who was invited by Abashidze [former head of government of Adjara autonomous republic] as a naval instructor for these boys. Gocha Sagrishvili said that Kvachantiradze, who is also spy according to the case materials, had phone-contact with pilots. Since 2006, Kvachantiradze visited Georgia only several times; he even arrived in Batumi; maybe he really visited the country for that purpose but if they were investigating the case since 2006, why they had not arrested Kvachantiradze too?”
Iamze Dolidze: “Only 14 out of 60 students graduated from the Nautical Academy; six of them were arrested; others were sacked from job.”
Davit Dolidze: “I do not see any threat. We have no connection with the state institutions – we receive neither salary, nor pension, we do not work at all. The only person, who worked, is in prison now. I do not know; maybe they will arrest us too…”
Iamze Dolidze: “I always recall words of Girgvliani’s mother [young man killed by Georgian law enforcement officials in an informal situation]: Join me in my protest, there is much impunity in Georgia and everybody will become target of this government. Now I am requesting people to join me.”
Davit Dolidze: “Why did they choose those pilots? – I am also asking it myself. As a joke I can say that Saakashvili cannot recover from Abashidze’s phobia and wants to revenge everybody who worked with Abashidze – first of all, he got rid of military servants and then of pilots. Their contract was expiring soon and in order not to pay money, he got rid of everybody. During one of the meetings, after the fire of the forests was put out, Saakashvili told them – you deserve to have presidential salary. However, nobody increased their salaries; at some point pilots were annoyed with it and expressed protest. Maybe they “corrected” their expenditures for the procurement of military vehicles which they do not need now.”
Batumi City Court sentenced 9 other accused from Enveri case to long-term imprisonments: Eduard Abdulaev, Armen Gevorkyan, Ruben Chikoyan, Tariel Abashidze, Gela Kakabadze, Gocha Diasamidze and Davit Meskhidze were found guilty in espionage and sent them to prison for 11 years; Gela Kakabadze was additionally found guilty in illegal purchase and storage of military materials and finally he was put in prison for 13 years and 6 months; Ruslan Galogre and Iuri Skrilnikov were found guilty in joining the foreign intelligence service against the interests of Georgian state so they were sentenced to 14-year-imprisonment.