ზვიად ყუშიტაშვილი: „ჩემი ოჯახისა და მეგობრების სიცოცხლე საფრთხეშია“
რამდენიმედღიანი გაუჩინარების შემდეგ არასამთავრობო ორგანიზაცია „ქართველი ემიგრანტების“ ხელმძღვანელმა ზვიად ყუშიტაშვილმა საგანგებო ბრიფინგი გამართა. მისი თქმით, იგი 3 სექტემბერს სასტუმრო „საქართველოს“ მიმდებარე ტერიტორიიდან გაიტაცეს და მხოლოდ 9 სექტემბერს გაათავისუფლეს.
ყუშიტაშვილის გაუჩინარების თემაზე „თეთრების“ ოფისში გამართულ საგანგებო ბრიფინგზე „თეთრების ახალგაზრდული მოძრაობის“ ხელმძღვანელმა გიორგი ფარესიშვილმა, მოძრაობა „ივერიელების“ ხელმძღვანელმა ლევან კოჭლოშვილმა და თავად ზვიად ყუშიტაშვილმა ისაუბრეს.
3 სექტემბერს ევროპის ექვს ქვეყანაში საქართველოს საელჩოებთან და საკონსულოებთან საპროტესტო აქციები გაიმართა. „ქართველი ემიგრანტები“ აქციის სახით გამოხატავდნენ პროტესტს 26 მაისს აქციის დარბევის დროს გამოწვეული შედეგების გამო.
ზვიად ყუშიტაშვილის განცხადებით, საპროტესტო აქციებით შეშინებულმა ხელისუფლებამ დაიწყო მისი და ამ ორგანიზაციის წარმომადგენლების შანტაჟი კატეგორიული მოთხოვნით - უარი ეთქვათ საპროტესტო აქციების გამართვაზე.
„3 სექტემბერს თურქეთში მივდიოდი, სადაც აქცია უნდა გამართულიყო. აეროპორტში ტაქსით წასვლა გადავწყვიტე. ტაქსი სასტუმრო „საქართველოსთან“ გავაჩერებინე, ამ დროს ბე-ემ-ვეს მარკის ავტომობილი გაჩერდა, საიდანაც ორი ნიღბიანი და ერთი სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული მამაკაცი გადმოვიდა და მანქანაში ჩამსვეს. წამიყვანეს გაურკვეველი მიმართულებით. აღმოვჩნდი ოთახში, სადაც 2 ნიღბიანი დამხვდა. ისინი მეკითხებოდნენ, რატომ ვიყავი ამ ხელისუფლებით უკმაყოფილო. ერთ-ერთმა ხელი გამარტყა და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მომაყენა. მცემდნენ და მაწამებდნენ, ახდენდნენ ფსიქოლოგიურ ზეწოლას“, - განაცხადა ზვიად ყუშიტაშვილმა.
პარტია „თეთრების“ წარმომადგენლების  განცხადებით,  ნიღბიანები ყუშიტაშვილს 13 წლის ქალიშვილის გაუპატიურებით დაემუქრნენ, იმ შემთხვევაში, თუკი დასმულ კითხვებზე მათთვის სასურველ პასუხებს არ გასცემდა. ყუშიტაშვილი აღნიშავს, რომ ერთ-ერთი მათგანი, რომელიც იმ ოთახში იმყოფებოდა, შს მინისტრის მოადგილე იყო. მისივე თქმით, 9 სექტემბერს შსს-ს ოთხმა ნიღბიანმა თანამშრომელმა იგი ჯიპის მარკის მანქანიდან ელბაქიძის ქუჩის დასაწყისში ჩამოაგდეს.
ყუშიტაშვილმა ბრიფინგზე ღია წერილი გამოაქვეყნა, სადაც უფლებადამცველებს, პოლიტიკური პარტიების ლიდერებს, სამოქალაქო საზოგადოებას და ინტელიგენციას მიმართავს, რომ არა მხოლოდ თავისი, არამედ ოჯახის წევრებისა და მეგობრების სიცოცხლეც საფრთხეშია.
ორგანიზაცია „სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს“ ხელმძღვანელი ეკა ბესელია მიიჩნევს, რომ ადამიანის ამ ფორმით გაუჩინარება ერთ-ერთი უმძიმესი დანაშაულია, მითუმეტეს, როცა ლაპარაკია ხელისუფლების წარმომადგენლების შესაძლო მონაწილეობაზე.
„21-ე საუკუნეში ჩვენს ქვეყანაში ლეკიანობაა. ადამიანის გატაცება და ასეთი ფორმით მასზე ზეწოლა უმძიმესი დანაშაულია“, - აღნიშნა ეკა ბესელიამ.
წარმომადგენლობითი სახალხო კრების წევრის, შოთა ჯიქიას განცხადებით, თურქეთში საქართველოს საკონსულოს წინ „ქართველი ემიგრანტების“ საპროტესტო აქციის გამართვის შემდეგ, მას საკონსულოდან დაემუქრნენ.
„მიმიწვიეს საკონსულოში და „რუსეთის აგენტი“ მიწოდეს. მემუქრებოდნენ, რომ შემექმნებოდა პრობლემები. სამწუხაროა, რომ საქართველოს ხელისუფლებას არ აინტერესებს აუტანელი პირობების გამო სამშობლოდან გახიზნული ქართველების მონური მდგომარეობა უცხოეთის ქვეყნებში. მათთვის მთავარია, ჩანასახშივე ჩაახშონ უმძიმეს მდგომარეობაში მყოფი ქართველი ემიგრანტების ნებისმიერი პროტესტი და გვაიძულონ არჩევნებში „ნაცების“ მხარდაჭერა“, - განაცხადა შოთა ჯიქიამ.
პოლიტიკური პარტიებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები ბრიფინგზევე შეთანხმდნენ, რომ ყუშიტაშვილის საქმესთან დაკავშირებით საჭიროა დიპლომატიური კორპუსის ინფორმირება, ექსპერტიზის ჩატარება და პროკურატურაში საჩივრის შეტანა.

19:04, Monday, 20.05.2013
The head of NGO Georgian Emigrants Zviad Kushitashvili held a special briefing after disappearance for several days. According to him, he was kidnapped from the surrounding territory of the hotel Georgia and was released only on September 9th.
The head of Young Movement of Tetrebi Giorgi Paresishvili, head of the movement Iverielebi Levan Kochloshvili and Zviad Kushitashvili himself talked about his disappearance in the special briefing held in the office of Tetrebi.
On September 3rd, the protest actions were held in six countries of Europe at Georgian Embassies and Consulates. Georgian Emigrants expressed protest over the outcomes of the protest rally disruption on May 26th.
According to Zviad Kushitashvili, the government intimidated by the protest actions started to blackmail him and the representatives of his organization to stop holding protest rallies.
“On September 3rd I was going to Turkey where the protest action was going to be held. I decided to go to the airport by taxi. I asked the taxi to stop at the hotel Georgia. The BMW type car stopped at that moment. Two men in masks went out, one dressed in civil clothing and they put me in their car. They took me to the uncertain direction. I found myself in a room with two men in masks. They asked me why I was dissatisfied with this government. One of them hit me and verbally insulted me. They beat me and tortured me and psychologically pressured me,” – stated Zviad Kushitashvili.
According to the representatives of the political party Tetrebi, the men in masks threatened Kushitashvili to rape his 13-year old daughter if he did not answer their questions. Kushitashvili notes that one of the people in the room was the deputy Minister of Internal Affairs. According to him, on September 9th, four officials of MIA threw him out of the jeep car in the start of the Elbakidze Street.
Kushitashvili published an open letter at the briefing where he addressed the human rights defenders, leaders of political parties, civil society and intellectuals that not only his life, but the lives of his family and friends are endangered.
The head of the organization Solidarity to Illegal prisoners Eka Beselia thinks that disappearance in this form is one of the gravest crimes, especially when the case concerns the possible participation of government representatives.
“In 21st century the kidnapping takes place in our country. Kidnapping and oppressing someone in this form is the gravest crime,” – noted Eka Beselia.
According to the member of Public Assembly Shota Jikia, after holding a protest rally in front of Georgian Consulate in Turkey, he was threatened from the consulate
“I was invited to the Consulate and was called a “Russia’s Agent.” They threatened me that they would create problems for me. Unfortunately, Georgian government is not interested in the situation of Georgians who have migrated from their country. The main thing for them is to suppress any protest of Georgian emigrants who live under severe situation and force us support Nationals,” – stated Shota Jikia.
The representatives of political parties and NGOs agreed at the briefing that they need to inform the diplomatic corpus regarding Kushitashvili case, conduct expertise and submit complaint to the Office of Prosecutor.