კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტი ცემეს
თურქული კომპანია „უმუთ ინშაათის“ წარმომადგენლებმა, რომლებიც სადაზღვევო კომპანია „ჯიპიაი ჰოლდინგის“ დაკვეთით გურჯაანის საავადმყოფოს აშენებენ, კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტი გელა მთივლიშვილი ცემეს და აქციის გადაღების უფლება არ მისცეს. ინციდენტის დროს ვიდეოკამერა დაზიანდა.
ჟურნალისტი მშენებარე საავადმყოფოს ტერიტორიაზე მიმდინარე აქციის გასაშუქებლად იყო მისული. ხელფასების გაცემის მოთხოვნით საავადმყოფოს მშენებლობაზე დასაქმებული 40-მდე მუშა გაიფიცა. როგორც მუშებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს აცნობეს, 5 თვეა ხეფასი არ მიუღიათ.
ჟურნალისტის ცემის ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. პროკურატურის ცნობით, გამოძიება სხეულის დაზიანების მუხლით დაიწყო.
როგორც პროკურატურაში განმარტეს, იმ შემთხვევაში, თუ ცემის შედეგად ჟურნალისტს სხეულის დაზიანება არ მიუღია, საქმე გადაკვალიფიცირდება იმ მუხლით, რაც გამოიკვეთება.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრს მიაჩნია, რომ საქმე სსკ-ის 154-ე მუხლით უნდა აღძრულიყო, რაც ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლას ითვალისწინებს. დანაშაულის ამსახველი ვიდეომასალა კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ინციდენტის დღესვე გაავრცელა.
ბოლო პერიოდში რეგიონში თავისუფალ ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტები გახშირდა. მათ შორის ის საჯარო მოხელეები, რომლებმაც ჟურნალისტებზე ზეწოლა განახორციელეს, პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელი შეუშალეს, დღემდე თანამდებობებზე მუშაობენ და მათ ხელმძღვანელებისგან საყვედურიც კი არ მიუღიათ. ამასთან, ზეწოლის არცერთი ფაქტი გამოძიებული არ არის.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის თანამშრომლები, ჟურნალისტთა უფლებების დარღვევის ფაქტებთან დაკავშირებით, უახლოეს დღეებში, კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციასთან საპროტესტო აქციას გამართავენ.

Journalist of Kakheti Information Center Was Beaten
The representatives of Turkish company Umut Inshaat who are building Gurjaani hospital by the order of Insurance Company GPI Holding beat the journalist of Kakheti Information Center Gela Mtivlishvili and did not allow him to film the action. The video camera was damaged during the incident.
Journalist visited the surrounding territory of the hospital under construction to prepare a video reportage. Approximately 40 workers went on strike with the request of salary issuance. As the workers notified the Kakheti Information Center, they have not received salary for 5 months.
The criminal case has been filed on the fact of journalist’s beating. According to the Office of Prosecutor, the investigation was stipulated under the article of bodily injury of Criminal Code.
As the Office of Prosecutor explains if the investigation reveals that the journalist has not been injured the case will be qualified according to the relevant offence.
Kakheti Information Center considers that the case should have been stipulated according to article 154 of the Criminal Code which envisages hindering professional activity of journalist. The video material covering the crime was disseminated by Kakheti Information Center on the same day.
The facts of pressure against journalists have increased in the recent period. The public officials who exercised pressure against journalists and hindered their journalistic activity still hold their jobs and have not even received a reproof. None of the facts of assault have been investigated.
The officials of Kakheti Information Center are going to hold a protest rally regarding the violations of journalists’ right in the nearest future at the Administration of Kakheti Governor.