საპროტესტო აქცია პანკისის ხეობაში
ყოფილი ჟურნალისტისა და ამჟამად ინგლისური ენის მასწავლებლის შორენა ხანგოშვილის გათავისუფლების მოთხოვნით, რომელიც ნარკოტიკების შენახვის ბრალდებით არის დაკავებული, პანკისის ხეობაში საპროტესტო აქცია გაიმართა. აქციაში 300-მდე ადამიანი მონაწილეობდა. პანკისის ხეობის მაცხოვრებლები გამოძიებას უნდობლობას უცხადებენ და საერთაშორისო ორგანიზაციებს დახმარებას სთხოვენ.
აქციაში მონაწილეობდნენ მოსწავლეებიც, რომლებსაც შორენა ხანგოშვილი ინგლისურს ასწავლიდა. სოფელ დუისის მაცხოვრებლები კატეგორიულად გამორიცხავენ, რომ დაკავებულს დანაშაულთან რაიმე კავშირი აქვს.
აქციის ზოგიერთი მონაწილე შორენა ხანგოშვილის დაკავებას მის ძებნილ ძმას მუსლიმ ხანგოშვილს უკავშირებს. „პოლიციას იმედი აქვს, რომ შორენას დაკავების შემდეგ მუსლიმ ხანგოშვილი მათ ჩაბარდება“, - ვარაუდობენ აქციის მონაწილეები.
ხანგოშვილის ახლობლები დაკავების მიზეზად შურისძიებასაც განიხილავენ. მათი თქმით, რამდენიმე წლის წინ, პანკისში ერთი ქალი მოკლეს. მკვლელობას შორენას ძმას მუსლიმ ხანგოშვილს აბრალებდნენ, რომელიც მაშინ პანკისში მცხოვრებ კრიმინალურ ავტორიტეტთან შოთა ჭიჭიაშვილთან მეგობრობდა. ჭიჭიაშვილი და ხანგოშვილების ოჯახი ერთმანეთის ნათესავები არიან. მუსლიმ ხანგოშვილზე ძებნა სწორედ ჭიჭიაშვილის დაკავების შემდეგ გამოცხადდა. გარდაცვლილ ქალს ორი შვილი დარჩა. ერთ-ერთი მათგანი ამჟამად სოდ-ის თანამშრომლის მეუღლეა. დაკავებულის ახლობლები არ გამორიცხავენ, რომ შურისძიების მიზნით, შორენას დაკავება შესაძლოა, სწორედ ამ ფაქტს უკავშირდებოდეს.
„ჩვენთან, შური შესაძლოა 20-30 წლის შემდეგაც იძიონ, არა აქვს მნიშვნელობა ქალია თუ კაცი“, - აღნიშნეს დუისის მაცხოვრებლებმა.
შორენა ხანგოშვილი სოდ-ის თანამშრომლებმა, პარასკევს, ახმეტაში დააკავეს და იმავე დღეს თბილისში გადაიყვანეს. ადვოკატის მეშვეობით ხანგოშვილმა ახლობლებს შეატყობინა, რომ არც ის და არც რომელიმე მოწმე არ დაუკითხავთ და, მეტიც, თბილისში გადაყვანისას, ავტომანქანაში სამართალდამცავები მსჯელობდნენ, თუ რომელი სახის ნარკოტიკი „ჩაეწერათ“, აბების სახის თუ ფხვნილის. ხანგოშვილი ახმეტაში დუისიდან, საზღვარგარეთის პასპორტის ასაღებად იყო ჩასული.
შორენა (ასმათ) ხანგოშვილის დაკავების ფაქტზე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში კომენტარს ამ დრომდე არ აკეთებენ.
შორენა ხანგოშვილი როდი სკოტის ფონდის თანამშრომელია, რომელიც ხეობაში საგანმანათლებლო საქმიანობას ახორციელებს. როდი სკოტი ინგლისელი ჟურნალისტი იყო. იგი ჩეჩნეთში მოკლეს. პანკისის ხეობაში კი ჟურნალისტის სახელობის ფონდი მისმა მშობლებმა დააარსეს.
შორენა ხანგოშვილი ნასამართლევი არასდროს ყოფილა. მას მეთორმეტეკლასელი შვილი ჰყავს.
შორენა ხანგოშვილს საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA) აქვს დამთავრებული ჟურნალისტიკის სპეციალობით და სხვადასხვა დროს კახეთის რეგიონულ გამოცემებში მუშაობდა. ის აქტიურად აშუქებდა პანკისის ხეობაში მიმდინარე მოვლენებს.
შორენა ხანგოშვილის გათავისუფლების მოთხოვნით, პანკისის ხეობაში საპროტესტო აქციები გაგრძელდება. ხვალ, 19 სექტემბერს, სოფელ დუისში საჯარო სკოლა და საბავშვო ბაღი არ იმუშავებს. პროტესტის ნიშნად, სკოლაში არც მოსწავლეები და არც მასწავლებლები არ მივლენ. 11:00 საათზე, დუისის ცენტრში საპროტესტო აქცია განახლდება. ხვალვე, შორენა ხანგოშვილის მხარდასაჭერად, დუისში, როდი სკოტის მშობლები ჩავლენ.

Protest in Pankisi Gorge
Protest rally was held in Pankisi Gorge where people requested freedom of former journalist and acting English language teacher Shorena Khangoshvili, who was arrested for drug-dealing several days ago. About 300 people participated in the rally. They do not trust the local investigation and urge the international organizations for help.
Pupils of Shorena Khangoshvili from the local public school also participated in the protest rally. Residents of Duisi village categorically exclude the possibility of the detainee’s connection with the drug-dealing.
Some protesters connect her detention with her brother Muslim Khangoshvili who is sought by law enforcement bodies. “Police hopes Muslim Khangoshvili will yield because of Shorena’s detention,” the protesters supposed.
The relatives allege motive of Shorena Khangoshvili’s detention was revenge. According to their information, several years ago a woman was killed in Pankisi and Muslim Khangoshvili was accused of it; he was friend and relative of local criminal Shota Chachiashvili. After the latter was arrested, law enforcement bodies declared Khangoshvili wanted as well. The killed woman had two children; one of them is wife of Special Operative Department office. So, the relatives of the detainee think Shorena was detained to revenge her brother.
“In our community people revenge even 20-30 years later; regardless the gender of the rival,” said the Duisi residents.
SOD officers arrested Shorena Khangoshvili in Akhmeta on Friday and took her to Tbilisi office immediately. Her lawyer informed the relatives that neither she nor any witness was interrogated; moreover, when transporting her to Tbilisi, the officers argued about the type of narcotic substance they were going to write in the detention protocol. Khangoshvili was in Akhmeta to take her international passport.
Ministry of Internal Affairs of Georgia has not made comments on the detention of Shorena (Asmat) Khangoshvili yet.
Shorena Khangoshvili works for the Roddy Scott Foundation which implements educational project in the gorge. Roddy Schott was English journalist who was killed in Chechnya. His parents found the foundation in memory of Roddy in Pankisi Gorge.
Shorena Khangoshvili did not have any criminal records in the past. Her child is a pupil of the 12th grade.
Shorena Khangoshvili finished journalistic course of the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) and worked for various local newspapers in Kakheti region. She actively reported about the ongoing events in Pankisi Gorge.
Protest rallies with the request of Shorena Khangoshvili’s freedom will continue in the Gorge. Public and nursery schools are not going to work on September 19. Neither pupils nor teachers will go to school on Monday. At 11:00 am, on September 19 the protest rally will be renewed in the Duisi center. The parents of Roddy Scott will also arrive in Duisi to support Shorena Khangoshvili.