ვეძათხევის დაწყებითი სკოლა ქოხიდან გადაიტანეს
დუშეთის რაიონის სოფელ ვეძათხევის დაწყებითი სკოლა, რომელიც წნელით მოწნულ ქოხში იყო განთავსებული, მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ ფოტორეპორტაჟის მომზადების შემდეგ, ქოხიდან გადაიტანეს.
როგორც მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს დუშეთის  საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსმა თინა ბანცურმა აცნობა, დაწყებითი სკოლა, რომელიც სოფელ ყვალილის სკოლის კლასკომპლექტის სახით არსებობს, ორსართულიანი სახლის პირველ სართულზე განთავსდა.
„სასკოლო ინვენტარი უკვე გადაეცათ. მერხები, რვეულები, წიგნების საკითხიც უკვე მოგვარდა. ამ დროისთვის იქ სამი ბავშვი სწავლობს - მეორე, მესამე და მეოთხე კლასში. ერთადერთი მასწავლებელი გვყვავს და ვცდილობთ ის მასწავლებელი როგორმე შევინარჩუნოთ. უცხო ენის მასწავლებელიც პრობლემაა. არღუნის სკოლის დირექტორს ვთხოვე, თუ მოახერხა იქნებ თავისი ცხრილი ისე გადაანაწილოს, რომ მათი უცხო ენის მასწავლებელმა ვეძათხევშიც ჩაატაროს გაკვეთილები“, - აღნიშნა ბანცურმა.
დუშეთის რაიონის სოფელ ვეძათხევის დაწყებითი სკოლა ქოხში იყო განთავსებული ქოხი წნელისგან არის მოწნული და თიხითაა გალესილი. თხელ კედლებზე ნაპრალების დასაფარად რეზინის ნაჭრებია აფარებული. „საკლასო“ ოთახში იდგა დაფა, ერთი მერხი, ოთხი სკამი, მასწავლებლის მაგიდა და შეშის ღუმელი. დაწყებითი სკოლის სამივე მოსწავლე სოციალურად დაუცველი ოჯახიდან არის, თუმცა მათ წიგნებსაც არ აძლევდნენ.

Vedzatkhevi Primary School Moved From Hut
Primary School of Vedzatkhevi village in Dusheti district was moved from the hut after the Information Center of Mtkheta-Mtianeti prepared a photo-reportage about it.
Head of Dusheti district educational resource center Tina Bantsuri informed the ICMM that the primary school – functioning as a class-complex of Kvalili village public school, was moved to the ground floor of the double-storied house.
“School equipment was already assigned to them – desks, notebooks and books. At the moment, three pupils study there – in the second, third and fourth grades. There is only one teacher in the school and we try to keep him there. There is a problem of foreign language teacher. I asked the director of the neighboring Arguni public school to arrange the time-table so that to enable their foreign language teacher to give lessons in Vedzatkhevi too,” Bantsuri added.
Primary school of Vedzatkhevi village in Dusheti district is located in a hut. The hut is made of twig and clay. Rubber pieces are stretched on the walls to cover holes in it. There is a blackboard, a desk, four chairs, teacher’s table and oven in the “classroom”. All three pupils of the school are from socially disabled family; though they have not received school text-books from the state program yet.