ტუვალუმ აფხაზეთისა და ე. წ. სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებელობა აღიარა
წყნარი ოკეანეს პატარა სახელმწიფო ტუვალუმ აფხაზეთისა და ე. წ. სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებელობა აღიარა. ამის შესახებ სააგენტო „რესი“ იუწყება.
დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარების შესახებ შეთანხმებას დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრმა სერგეი შამბამ და ტუვალუს პრემიერ-მინისტრმა ვილი ტელავიმ მოაწერეს ხელი.
დოკუმენტი 18 სექტემბერს გაფორმდა, თუმცა აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომ იგი მხოლოდ 23 სექტემბერს გამოაქვეყნა.
როგორც დე ფაქტო სამინისტროს განცხადებაშია აღნიშნული, „ტუვალუს წარმომადგენლობითი დელეგაცია აღნიშნული დოკუმენტის ხელმოსაწერად და კონტაქტების დასამყარებლად სოხუმში სპეციალურად ჩავიდა“.
ტუვალუსა და ე. წ. სამხრეთ ოსეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარების შესახებ ხელშეკრულება ცხინვალში გაფორმდა. მას ხელი ვილი ტელავიმ და დე ფაქტო პრეზიდენტმა ედუარდ კოკოითიმ მოაწერეს.
„მოხარული ვარ ამ მოვლენის გამო. მინდა განვაცხადო, რომ სამხრეთ ოსეთის საერთაშორისო აღიარების პროცესი შეუქცევადია. ჩვენ მადლობელი ვართ ბატონი ტელავის ამ მამაცური გადაწყვეტილებისთვის. ტუვალუს ხელისუფლების გადაწყვეტილება ორმაგი სტანდარტების პოლიტიკის წინააღმდეგ სერიოზული ნაბიჯია“, - განაცხადა კოკოითიმ.
ტუვალუ გაერო-ს წევრი ქვეყანაა. მისი მოსახლეობა 2011 წლის ივლისის მონაცემებით, 10,5 ათას ადამიანს შეადგენს, ფართობი კი – 26 კვადრატულ კილომეტრს. იგი ბრიტანეთის კოლონია იყო და დამოუკიდებლობა 1978 წელს მოიპოვა.
გასული წლის სექტემბერში ტუვალუმ გაერო-ს გენერალური ასამბლეის მიერ აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში დევნილების დაბრუნების შესახებ მიღებულ რეზოლუციას დაუჭირა მხარი.
რიგი მეცნიერების აზრით, კუნძულ ტუვალუს კლიმატის დათბობისა და ოკეანეს დონის ამაღლების შედეგად ჩაძირვა ემუქრება.

Tuvalu Recognized Independence of Abkhazia
A small state in the Pacific Ocean Tuvalu recognized independence of Abkhazia and so-called South Ossetia.
Abkhazia’s de-facto Prime Minister Sergey Shamba and Tuvalu’s Prime Minister Willy Telavi signed agreement on establishment diplomatic relations between two countries.
The Document was signed on September 18 though the de-facto prime-minister announced about it only on September 23.
The de-facto ministry reports: “Tuvalu’s delegation arrived in Sokhumi to sign the document and establish contacts here.”
The agreement on the establishment of diplomatic relations between Tuvalu and so-called South Ossetia was signed in Tskhinvali. Willy Telavi and de-facto president of South Ossetia Eduard Kokoyty signed it.
“I am glad with the recognition. I would like to declare that international recognition process of South Ossetia is inevitable. We are thankful to Mr. Telavi for his brave decision. The decision of Tuvalu’s government against general double-standard policy is a serious step,” said Kokoyty.
Tuvalu is UN member state. Its population according to July 2011 data is 10, 5 thousand people; the space is 26 square kilometers. It was British colony and gained independence in 1978.
Last year, in September, Tuvalu voted for the resolution of the UN General Assembly on the return of IDPs in Abkhazia and South Ossetia.
Several scientists think the island of Tuvalu might be sunk as a result of global warming and risen ocean level.