მრგვალი მაგიდა მშვიდობის კვირეულის ფარგლებში
22 სექტემბერს მშვიდობის კვირეულის ფარგლებში თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა IWPR-ის თბილისის ოფისში მრგვალი მაგიდა მოაწყო. სტუდია „რეს“ დოკუმენტური ფილმის - „აგვისტოს ომის განაჩენის“ ჩვენების შემდეგ გაიმართა დისკუსია თემაზე - „მედია და კონფლიქტი“.  ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტი (IWPR) მრგვალი მაგიდის ერთ-ერთი ორგანიზატორი იყო.
„დისკუსია მშვიდობის კვირეულის ფარგლებში გაიმართა, რომელიც თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ორგანიზებით ტარდება. სადისკუსიო თემა საინტერესო და მნიშვნელოვანი იყო ომის, კონფლიქტების თემაზე მომუშავე ჟურნალისტებისთვის. ასეთი დისკუსიები ხელს შეუწყობს ადგილობრივი მედიის განვითარებას“,  - განაცხადა ადამიანის უფლებათა სახლის წარმომადგენელმა შორენა ლათათიამ.
დისკუსიის ძირითადი მომხსენებლები იყვნენ: სტუდია „რეს“ ხელმძღვანელი, კინოდოკუმენტალისტი მამუკა ყუფარაძე, ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის რეგიონული დირექტორი ბექა ბაჯელიძე და ჟურნალისტი თეა თოფურია.
სტუდია „რეს“ ახალი დოკუმენტური ფილმი -  „აგვისტოს ომის განაჩენი“ ხელისუფლების წარმომადგენლების, ექსპერტების, ჟურნალისტებისა და რიგითი მოქალაქეების ინტერვიუებისგან შედგება, რომლებიც როგორც ქართულ, ასევე ოსურ და აფხაზურ მხარეებს წარმოადგენენ.
„ფილმის ამოცანა იყო, გადაგვეფასებინა ის, რაც 2008 წელს შეგვემთხვა. მე ეს ფილმი მივუძღვენი ახალგაზრდებს, რადგან კონფლიქტის მოგვარებაში სწორედ ახალგაზრდები უნდა ჩაერთონ. საჭიროა ახალი სისხლი და ახალი შეხედულებები. ამ ფილმით უკვე დაინტერესდნენ უცხოელი კოლეგები“, - აღნიშნა ფილმის რეჟისორმა მამუკა ყუფარაძემ.
ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის რეგიონული დირექტორის ბექა ბაჯელიძის თქმით, ეს დისკუსია ძალზედ საჭირო და აუცილებელი იყო, იყო ვინაიდან ჟურნალისტები, რომლებიც მუშაობენ კონფლიქტის თემებზე, მნიშვნელოვანია იყვნენ ინფორმირებულნი ამ თემასთან დაკავშირებულ სიახლეებზე.
ჟურნალისტი თეა თოფურია იმყოფებოდა ჩრდილოეთ კვიპროსში ტრენინგზე სახელწოდებით „სამშვიდობო ჟურნალისტიკა“, სადაც მონაწილეობდა აფხაზ და ოს ჟურნალისტებთან ერთად. „ასეთი ტრენინგები ჩვენი ურთიერთობების გაღრმავებას უწყობს ხელს“,   -   აღნიშნა თეა თოფურიამ.

Round Table Under the Framework of Peace Week
On September 22nd, Human Rights House Tbilisi held a round table in Tbilisi office of IWPR (Institute for War & Peace Reporting) under the framework of peace week. After showing the documentary film of studio Re Verdict of the August War the discussion on the theme of Media and Conflict was held. IWPR was one of the organizers of the round table.
“The discussion was held under the framework of peace week organized by Human Rights House. The discussion topic was interesting and significant for the journalists working on the topics of war and conflict. These kinds of discussions promote the development of local media,” – stated Shorena Latatia, representative of Human Rights House.
The main speakers of the discussion were: the head of Studio Re, a documentary filmmaker Mamuka Kuparadze, the regional director of Institute of War and Peace Reporting Beka Bajelidze and journalist Tea Topuria.
New documentary of Studio Re Verdict of August War consists of the interviews of the government representatives, experts, journalists and ordinary citizens who represented Georgian, Ossetian and Abkhazian sides.
“The goal of the film was to re-evaluate the events of 2008. I dedicated this film to the young people. Young people are the ones who should be involved in the conflict resolution. New perspectives and ideas are necessary,” – noted the director of the film Mamuka Kuparadze.
According to regional director of IWPR Beka Bajelidze this discussion was very necessary and essential as the journalists who work on the issues of conflict need to be informed regarding the news in this sphere.
Journalist Tea Topuria attended the training Peace Journalism in Northern Cyprus with Abkhaz and Ossetian journalists. “These kinds of training help to deepen our relationship,” – noted Tea Topuria.