მიხეილ სააკაშვილი: „ყვარელში საკარმიდამო ნაკვეთი ჩემი და დედაჩემის დანაზოგით ვიყიდე“
საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის განცხადებით, ყვარელში ნაკვეთი თავისი და დედამისის დანაზოგით იყიდა. პრეზიდენტმა იმ მიზეზებზეც ისაუბრა, რის გამოც ნაკვეთი ყვარელში შეიძინა. ერთ-ერთ მიზეზად სააკაშვილმა მისი მასწავლებლის მარო ჭავჭავაძის საფლავთან ახლოს ყოფნა დაასახელა.
„პრეზიდენტის ხელფასი იძლევა ამის ყიდვის საშუალებას. ყველაფრის ერთად ყიდვა 33 ათასი ლარი დაჯდა. ნაკვეთი ჩემი და დედაჩემის დანაზოგით ვიყიდე. ჩვენ გვყვავს ათეული ათასი თანამდებობის პირი, ვისაც საბანკო კრედიტის პირობებში, ამის ყიდვა შეუძლია, თუმცა მე მინდა, რომ საქართველოში ყველას ჰქონდეს მსგავსი შესაძლებლობა“, - განაცხადა მიხეილ სააკაშვილმა „სპეციალური რეპორტაჟისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში.
მისივე თქმით, ყვარელი არის სამოთხე, თუმცა სააკაშვილმა აღნიშნა, რომ მას სამოთხე ჯერ არ დაუმსახურებია.
„ყვარელში საკარმიდამო ნაკვეთის ყიდვა რამდენიმე მიზეზის გამო გადავწყვიტე. აქ ბევრ რაღაცას ვაკეთებთ, გაკეთდა ლოპოტა, ყვარლის ტბა, ყვარლის ცენტრი, აქ პირველი სიმინდი დაითესა, ეს არის ილია ჭავჭავაძის მამული. მე ვთქვი, რომ ყვარელში მინდა მიწის ნაკვეთი. ეს არის სამოთხე, თუმცა მე ჯერ სამოთხე არ დამიმსახურებია. ყვარლის ეკლესიაში დაკრძალულია მარო ჭავჭავაძე, ყველაზე მნიშვნელოვანი მასწავლებელი, რომელიც მყავდა ცხოვრებაში. ის იყო ჩემი ფრანგულის მასწავლებელი და ფრანგულზე მეტად მან მასწავლა ისტორია, კულტურა და რაც მთავარია თავისუფლების და ჩემი ქვეყნის სიყვარული და ჩემთვის მარო ჭავჭავაძის საფლავთან ახლოს ყოფნა არის ძალიან მნიშვნელოვანი“, - განაცხადა მიხეილ სააკაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს პრეზიდენტმა ყვარელში, მდინარე დურუჯის პირას, ნახევარ ჰექტარზე გაშენებული ვენახი თამაზ ჯოხარიძისგან იყიდა. როგორც პრეზიდენტის პრესსპიკერმა მანანა მანჯგალაძემ რამდენიმე დღის წინ განაცხადა, ნახევარ ჰექტარზე გაშენებული ვენახის ფასი 33 ათასი ლარია, სახლის მშენებლობა კი 45 ათასი ლარი დაჯდა. „შენობის ფართობი 60 კვადრატულ მეტრს შეადგენს. პრეზიდენტმა საკუთარი ღვინის წარმოებისთვის საფერავის ჯიშის ვაზი შეარჩია, მარანი კი სახლის სარდაფში განათავსა“, - აღნიშნა მანჯგალაძემ.
პრეზიდენტმა ყვარელში ვენახი რომ შეიძინა და სახლი ააშენა, ამის შესახებ 12 სექტემბერს გახდა ცნობილი. სააკაშვილმა საკუთარ ვენახში საუკეთესო ქულების მქონე პირველკურსელები მიიღო და მწვადით გაუმასპინძლდა.

Mikheil Saakashvili: “I Purchased Country Estate in Kvareli with Mine and My Mother’s Savings”
President of Georgia Mikheil Saakashvili said he purchased the country estate in Kvareli with his and his mother’s savings. The president also spoke about his motivation to purchase the estate in Kvareli. One of the reasons is his wish to be close to Maro Chavchavadze’s grave, who was her teacher.
“The president’s salary does allow me to purchase the estate. I paid 33 thousand GEL in total; it was mine and my mother’s savings. We have several thousand governmental officials who can take loan from bank and purchase similar estate; but I want every citizen of Georgia to afford similar procurement,” said Mikheil Saakashvili in his interview with the Imedi TV’s Special Reportage.
The President added that Kvareli is paradise though he admitted that he has not deserved paradise yet.
“I decided to purchase an estate in Kvareli for several reasons. Here we are implementing a lot of projects; we have renovated Lopota, Kvareli Lake, Kvareli center; the first corn-plantation was seeded here, it is Ilia Chavchavadze’s estate. I said I wanted to have an estate in Kvareli. It is paradise though I have not deserved paradise yet. Maro Chavchavadze was buried in Kvareli Church; she was the most important teacher for me; she taught me not only French but history, culture and freedom, love of my country; so being close to Maro Chavchavadze’s grave is very important for me,” said Mikheil Saakashvili.
President of Georgia purchased half hectare of vineyard on Duruji River embankment in Kvareli from Tamaz Jokharidze. President’s spokesperson Manana Manjgaladze said several days ago that the price of the vineyard was 33 000 GEL; the construction of the house in the estate cost 45 thousand GEL. “The total space of the building is 60 sq. meters. The president choose Saperavi vine for the production of his wine; Marani was located in the basement of the house,” said Manjgaladze.
Information about the President’s procurement was announced on September 12. Then, Saakashvili invited excellent first-year students to his estate and served them with Georgian Shashlik.