დონალდ ტუსკი: „დღეს არ არსებობს წინაპირობა, რომ საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებაზე დაიწყოს საუბარი“.
3 ოქტომბერი, 2011
„საქართველოსა და მოლდოვას ამ სამიტისგან უფრო დიდი მოლოდინები ჰქონდათ ევროკავშირში ინტეგრაციის მიმართულებით, ვიდრე ჩვენ შევთავაზეთ“, - განაცხადავარშავაში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტის დასრულების შემდეგ პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა, დონალდ ტუსკმა.
როგორც „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტი ვარშავიდან იუწყება, ერთობლივ ბრიფინგს ესწრებოდნენ ტუსკი, უნგრეთის პრემიერი ორბანი და ევროკომისიის პრეზიდენტი ჟოზე მანეულ ბაროზო.
ტუსკის განცხადებით, დღეს არ არსებობს წინაპირობა, რომ საქართველოსა და მოლდოვას ევროკავშირში გაწევრიანებაზე დაიწყოს საუბარი.
„მათ უნდა შეასრულონ ვალდებულებები! თუმცა უკვე გადაწყვეტილია - 2012 წელი იქნება მოლდოვასთან და საქრთველოსთან მოლაპარაკების დაწყების წელი სავაჭრო შეთანხმებაზე“, -აღნიშნა პოლონეთის პრემიერმა.
ვარშავაში 29-30 სექტემბერს ევროკავშირის აღმოსავლეთის პარტნიორობის სამიტი გაიმართა. სამიტში საქართველოს პრეზიდენტიც მონაწილეობდა.
სამიტზე მიიღეს დეკლარაცია, სადაც აღნიშნულია, რომ ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებაზე საქართველოსა და მოლდოვასთან მოლაპარაკებები წლის ბოლოს დაიწყება. დოკუმენტის ქვეთავში, რომელიც პოლიტიკურ ჩართულობასა და სოციალურ-ეკონომიკურ ინტერგაციას ეხება, ნათქვამია, რომ აღმოსავლეთის პარტნიორობის პროგრამის ფარგლებში ამ მიმართულებით პროგრესია მიღწეული.

Donald Tusk: “Nowadays, There Are No Pre-Conditions for Georgia to Join EU”
“Georgia and Moldova had hoped for more regarding the summit than we offered them,” Poland’s PM Donald Tusk said after the Eastern Partnership Summit in Warsaw.
Interpresnews’s correspondent reported from Warsaw that Tusk, Hungarian Prime-Minister Orban and EC President Jose Manuel Barroso attended the joint briefing.
Tusk said nowadays, there are no pre-conditions for Georgia and Moldova to join the EU.
“First, they should meet their engagements! However, it is already settled – in 2012 we will start negotiations on free-trade agreements with Moldova and Georgia,” said Polish Prime-Minister.
On September 29-30, 2011 EU Eastern Partnership Summit was held in Warsaw. President of Georgia also participated in it.
The Summit adopted a declaration which states that negotiations about free trade agreement with Georgia and Moldova will start at the end of the year. The sub-paragraph of the document, which is about political involvement and social-economic integration, states that some progress has been achieved in this direction in the framework of the Eastern Partnership Program.