"თავისუფალმა დემოკრატებმა" სერგო თეთრაძის გარდაცვალების საკითხი არასამთავრობო სექტორს გააცნეს
"თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერები, ირაკლი ალასანია და თეა წულუკიანი, 11 ოქტომბერს პარტიის ოფისში, არასამთავრო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდნენ.
ალასანიამ და წულუკიანმა მათ თავდაცვის ყოფილი თანამშრომლის, ვეტერან სერგო თეთრაძის საქმესთან დაკავშირებით ინფორმაცია მიაწოდეს და ამ საქმეში ჩართულობა და სიმართლის დასადგენად გააქტიურება სთხოვეს.
"სერგო თეთრაძე, გახსოვთ ალბათ, აღიარებითი ჩვენების მიცემისთვის ცემაში მოკლეს საპყრობილეში. საქმეში ჩართულები არიან თავდაცვის სამინისტროს ქვედანაყოფები, რომლებმაც დააკავეს თეთრაძე. მიმდინარეობდა გამოძიება, როგორც ჩვენთვის ცნობილია ჯაშუშობის მუხლით, მაგრამ არაფერი არ ვიცით ზოგადად გამოძიებისა და სხვა პირების შესახებ, ვინც ამ გამოძიების შედეგად პასუხისგებაში უნდა იქნეს მიცემული", - განუცხადა ჟურნალისტებს ალსანიამ.
მისივე თქმით, თეთრაძის გარდაცვალების საქმეზე გამოძიება სასჯელაღსრულების სისტემის მიერაც მიმდინარეობს, თუმცა ამის შესახებაც საზოგადოებას არანაირი ინფორმაცია არ აქვს.
"თავისუფალი დემოკრატები" და პირადად მე, სისხლხორცეულად ვართ დაინტერესებულები, გაირკვეს სიმართლე - თუ რა მოხდა თეთრაძის საქმის ირგვლივ და დაისაჯოს ამ უმძიმეს მკვლელობაში დამნაშავე ყველა პირი", - აღნიშნა ალასანიამ.
"თავისუფალი დემოკრატების" ინფორმაციით, 57 წლის სერგო თეთრაძე 17 სექტემბერს, საკუთარ სახლში თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებმა დააკავეს; მის ბინაში ჩხრეკა დამსწრეების გარეშე ჩატარდა. დაკავებულის ადგილსამყოფელი ოჯახის წევრებმა 24 საათის განმავლობაში არ იცოდნენ, უცნობი იყო დაკავების მოტივიც. 24 სექტემბერს კი, ოჯახს გლდანის ციხიდან დაუკავშირდნენ და უთხრეს, რომ თეთრაძე გულის შეტევით გარდაიცვალა და შეეძლოთ ცხედარი სახლში წაესვენებინათ. სერგო თეთრაძე თავდაცვის სამინისტროში 2007 წლამდე მუშაობდა, 2007 წლიდან კი უმუშევარი იყო.

Free Democrats Introduced Georgian Civil Society with the Details about Sergo Tetradze’s Death
On October 11, leaders of the Free Democrats Irakli Alasania and Tea Tsulukiani met representatives of the Georgian civil society in their office.
Alasania and Tsulukiani informed them about the details in the death of the former defense officer Sergo Tetradze; and asked them to get interested in the case and to actively participate in estimating the truth.
“You might remember that Sergo Tetradze was beaten to death in prison to get his confession. The sub-divisions of the Ministry of Defense, who detained Tetradze, are now investigating the case. The investigation was launched under espionage charge but we have no information about the process as well as about other people who might be convicted under the same charge,” Alasania told the journalists.
He added that penitentiary department is also investigating the Tetradze’s death case but the society does not have any information about the process.
“Free Democrats” and personally I wish to estimate the truth – what really happened in Tetradze’s case and we demand to punish everybody who is guilty in his murder,” said Alasania.
According to Free Democrats, on September 17, officers of the Defense Ministry detained Sergo Tetradze, 57, in his house; the house was searched without witnesses. The family members did not know his whereabouts during 24 hours and motive of his detention. On September 24, the family received a phone call from the Gldani prison and which informed them that Tetradze died of heart-attack and they could take the body home. Sergo Tetradze worked for the Defense Ministry before 2007.