ე. წ. ატსტუპნიკებმა პარლამენტის წინ აქცია გამართეს
ე.წ. ატსტუპნიკებმა პარლამენტის შენობასთან, პრობლემების მოგვარებისთვის მათთვის განსაზღვრული ვადის გადაწევის მოთხოვნით, მორიგი აქცია გამართეს.
საპროტესტო აქცია ლოზუნგით - „ბაქრაძე, კუბლაშვილი, თორდია და მაჭავარიანო, ნუ გვაქცევთ დევნილებად საკუთარ ქალაქში“ – 17 ოქტომბერს ბინათმესაკუთრეთა უფლებების დამცველმა ასოაციაციამ თავისუფალ ასოციაციის კავშირის თავმჯდომარე ალექსანდრე შალამბერიძესთან ერთად აქცია გამართა.
აქციის მონაწილეები ითხოვენ, დაუყოვნებლივ გაუქმდეს კანონის მუხლით განსაზღვრული ზღვრული ვადა, რომელიც მათ 2012 წლის 1 იანვრამდე აქვთ, რათა ყველა პრობლემა მოაგვარონ, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი, ქუჩაში გამოყრა და „მშობლიურ ქალაქში დევნილებად ქცევა“ ემუქრებათ. ასევე, აქციის მონაწილეები ითხოვენ პარლამენტმა განიხილოს ასოციაციის მიერ მომზადებული კანონპროექტი მესაკუთრეების მონაწილეობით და საერთო შენიშვნების გათვალისწინებით გაიტანოს ის პლენარულ სხდომაზე.
როგორც „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას ალექსანდრე შალამბერიძემ განაცხადა, ბინის მესაკუთრეთა და ბინის მოსარგებლეთა პრობლემა სიახლეს არ წარმოადგენს საქართველოს პარლამენტისთვის. მისი თქმით, საქართველოს საბჭოთა ოკუპაციის პერიოდში ლეგალურად აკრძალული იყო ბინების, როგორც უძრავი ქონების ყიდვა-გაყიდვა და ადამიანის საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროცესი მთლიანად სახელმწიფოს ხელში იყო მოქცეული. ამიტომ, როგორც შალამბერიძე ამბობს, მაშინდელმა მოქალაქეებმა სახელმწიფოს მხრიდან ვერ შეძლეს ელემენტარული საცხოვრებელი ჭერის მიღება, რაც მათთვის აუცილებელი პირობა იყო და მეტნაკლებად უვნებელ გარემოში ცხოვრების მოწყობის მიზნით შემოვლითი გზები მოძებნეს.
„ეს პრობლემა საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდგომ ჩამოყალიბებულ ყველა დამოუკიდებელ სახელმწიფოში არსებოდა, რომელიც მათ წარმატებით გადაწყვიტეს, გარდა საქართველოსი“, - განაცხადა ალექსანდრე შალამბერიძემ და დასძინა, რომ პრობლემის მოგვარება მხოლოდ საქართველოს ხელისუფლებამ ვერ შეძლო.

So-Called Recreants Protested In Front of the Parliament
So-called recreants held protest in front of the parliament building and requested to postpone the deadline for their problem resolution. On October 17, their slogan was: “Bakradze, Kublashvili, Tordia and Machavariani, Do Not Turn Us Into Internally Displaced People in Our Native City”; the protest was organized by Association for Property Owners’ Rights together with the chair of Free Association Union Aleksandre Shalamberidze.
Demonstrators requested to immediately cancel the deadline – January 1, 2012, fixed by the law in order to resolve all problems; otherwise they will have to be expelled out of their houses and become “IDPs in their native city.” Protesters also request the parliament to discuss the draft-law prepared by the Association together with the property owners and to pass it to the plenary session after the notes of the property-owners are considered.
Aleksandre Shalamberidze told the Interpresnews that the problem of property owners and recreants is not new for the parliament. He said during the soviet regime people could not officially sell or purchase properties and the state was in charge of assigning accommodations to citizens. Relatively, people, who could not receive enough accommodation from the authority, they chose easy ways to purchase houses.
“People encountered the problem in all independent states after the collapse of the Soviet Union but the problem was successfully resolved in every country except Georgia,” said Shalamberidze and added that only Georgian government was incapable to resolve the problem of recreants.