ივანიშვილის პირადი ადვოკატი სააკაშვილის წინააღმდეგ სარჩელს ამზადებს
უახლოეს დღეებში სასამართლოში საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის წინააღმდეგ სარჩელი შევა. ამის შესახებ დღეს ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის პირადმა ადვოკატმა ეკა ბესელიამ განაცხადა.
როგორც ბესელიამ ივანიშვილის რეზიდენციიდან გამოსვლის შემდეგ ჟურნალისტებს განუცხადა, სარჩელი ივანიშვილისა და მისი მეუღლის ეკატერინე ხვედელიძისთვის მოქალაქეობის ჩამორთმევის საკითხს შეეხება.
„ჩვენ სასამართლოს ობიექტურობის არ გვჯერა. ამიტომ საქმეში ევროსტრუქტურების ჩართვას ვგეგმავთ. დაგეგმილია რამდენიმე მნიშვნელოვანი ღონისძიება. რაც შეეხება სარჩელს, სარჩელი სასამართლოში უახლოეს დღეებში შევა. მოვითხოვთ, მიხეილ სააკაშვილმა ბიძინა ივანიშვილისა და მისი მეუღლისთვის საქართველოს მოქალაქეობის ჩამორთმევასთან დაკავიშირებით გამოცემული აქტი გააუქმოს“, - განაცხადა ბესელიამ.
მისივე თქმით, დღედან დაიწყო პროცედურები რუსეთის მოქალაქოებაზე უარის თქმასთან დაკავშირებით. საჭიროა რამდენიმე დოკუმენტის მომზადება და ეს პროცედურებიც რამდენიმე დღეში დასრულდება.
რაც შეეხება ივანიშვილის პოლიტიკური პარტიის შექმნის საკითხს, ბესელიას თქმით, „აღნიშნული საკითხი დღის წესრიგიდან არ მოხსნილა, მაგრამ სამოქმედო გეგმა იმ ფაქტების გათვალისწინებით მუშავდება, რომელიც უსწრაფესადაა მოსაგვარებელი“.

A suit will be filed against President Mikheil Saakashvili to the court in near future.
Leaving Ivanishvili’s residence, Eka Beselia told journalists that she would draft a suit on striping of the citizenship from Ivanishvili and his spouse Ekaterine Khvedelidze.
“We do not trust the Georgian court so we intend to involve European institutions in the process. We have planned several important events regarding the issue. As for the suit, it will be filed to the court in near future. We request Mikheil Saakashvili to annul the act on abolishment Ivanishvili and his wife’s citizenships,” said Beselia.
She also said that today they started procedures to give up Russian citizenship; we need to draft several documents regarding the procedures and it will finish in several days.
As for establishment of Ivanishvili’s political party, Beselia said “it is still being discussed but they attend to most urgent problems on their agenda first.”