ახალი წიგნი საქართველოდან გადასახლებულ მესხებზე
21 ოქტომბერს „შერატონ მეტეხი პალასში“ წიგნის - „მესხები: გზა შინისაკენ...“ პრეზენტაცია გაიმართა. წიგნის ავტორები არიან: გიორგი თარხან-მოურავი, ფორესტ კილიმნიკი და ტომ ტრიერი.
ავტორებმა წიგნი სამ ენაზე გამოსცეს: ქართულად, რუსულად და ინგლისურად. „მესხები: გზა შინისაკენ...“ სამ ნაწილადაა დაყოფილი და მოიცავს დეპორტირებულ ხალხთა ისტორიას, მათი სათვისტომოების დღევანდელ მდგომარეობას და ასევე - რეპატრიაციისა და ინტეგრაციის პრობლემებს. წიგნი მდიდარია ინფორმაციული ჩანართებით,  ცხრილებით, რუქებითა და ფოტოსურათებით.
წიგნის გამოსაცემად საჭირო კვლევები და მოსამზადებელი სამუშაოები ჩატარდა პროგრამის - „1940-იან წლებში საქართველოდან დეპორტირებულ პირთა და მათი შთამომავლების რეპატრიაციის ხელშეწყობა“ ფარგლებში. აღნიშნულ პროგრამას ევროკავშირი აფინანსებს.
ტომ ტრიერი 2005 წლიდან საქართველოში მოღვაწეობს და ECMI-ის რეგიონალური წარმომადგენელია. მისი თქმით, ამ წიგნის გამოცემა მის ცხოვრებაში წარმატებული ნაბიჯია.

New Book on Meskhians Evicted from Georgia
On October 21st the book “Meskhians: road to home…” was presented in Sheraton Metechi Palace. Giorgi Tarkhan-Mouravi, Forest Kilimnik and Tom Trier are the authors of the book.
The authors published the book in three languages: Georgian, Russian and English. “Meskhians: road to home…” is divided in three parts and covers the history of the deported people, their current state and problems of repatriation and integration. The book is filled with informative insertions, schedules, maps and photos.
The research and works were conducted under the framework of the program Assisting Repatriation of People Deported from Georgia in 1940 and their Descendants. Program is financed by EU.
Tom Trier has been working in Georgia since 2005 and is a regional representative of ECMI (European Center for Minority Issues). According to him, the publication of this book is a successful step in his life.