ფიროსმანის სახლ - მუზეუმის დირექტორი დედოფლისწყაროს საპატიო მოქალაქეების სიიდან ამოიღეს
ნიკო ფიროსმანაშვილის სახლ-მუზეუმის დირექტორი ანზორ მაძღარაშვილი კახეთის საინფორმაციო ცენტრისთვის მიცემული კრიტიკული კომენტარის გამო დედოფლისწყაროს საპატიო მოქალაქეების სიიდან ამოიღეს.
21 ოქტომბერს, ანზორ მაძღარაშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში განაცხადა, რომ საქართველო ფიროსმანის ღირსი არ არის.
„რამდენიმე წელია ფიროსმანის სახლ - მუზეუმთან მისასვლელი გზა დაზიანებულია. მუზეუმში შემოვლითი გზით დავდივართ, ტურისტები კი აღარ მოდიან. ფიროსმანი ერთლარიანზე იყო გამოსახული და ისიც კი ამოიღეს ხმარებიდან. საქართველო ფიროსმანის ღირსი არ არის“, - აღნიშნა ანზორ მაძღარაშვილმა.
დაზუსტებული ინფორმაციით, ადგილობრივ ხელისუფლებას ფიროსმანობისთვის, რომელიც 22 ოქტომბერს აღინიშნა, დედოფლისწყაროს საპატიო მოქალაქის სტატუსი ხუთი ადამიანისთვის უნდა მიენიჭებინა. 21 ოქტომბერს, საღამოს, ანზორ მაძღარაშვილი სიიდან ამოიღეს, დანარჩენი ოთხი კი საპატიო მოქალაქეებად გამოაცხადეს.
„მე არც ვიცოდი თუ სიიდან ამომიღეს და გულიც არ დამწყდება. რა პრობლემაა? რად მინდა საპატიო მოქალაქეობის მონიჭება, ისედაც მირზაანში ვცხოვრობ. დიდი მადლობა თქვენ, რომ კომენტარი გამომიქვეყნეთ და ძალიან კარგიც არის, თუ ვინმეს გულზე მოხვდა. მე ტყუილი არ მითქვამს. განა ლარიანი, რომელზეც ფიროსმანის პორტრეტი იყო გამოსახული, ხმარებიდან უნდა ამოეღოთ? კარგია თუ მართლა ამომიღეს იმ სიიდან“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ანზორ მაძღარაშვილმა.
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგებელი ნიკოლოზ შანშიაშვილი ანზორ მაძღარაშვილის სიიდან ამოღების ფაქტს „არ ადასტურებს“. „მაქსიმუმ 5 პიროვნება უნდა დაგვეჯილდოვებინა და აქედან მხოლოდ 4 შეირჩა. ანზორ მაძღარაშვილი სიიდან არ ამოგვიღია“, - აღნიშნა გამგებელმა.
დედოფლისწყაროს საპატიო მოქალაქის წოდება მიენიჭათ ქირურგ ბელა გოგიბერიძეს, GTZ პროექტის ხელმძღვანელს დიტერ მიულერს, მოჭიდავე ანზორ მარტყოფლიშვილს და PSP-ს სააფთიაქო ქსელის უფროსს გოჩა გოგილაშვილს.

Director of Pirosmani’s Museum Removed from the List of Honorable Citizens of Dedoplistskaro
Anzor Madzgarashvili – director of the Georgian Painter Niko Pirosmanashvili’s Museum was removed from the list of honored citizens of Dedoplistskaro after he made critical comments with the Information Center of Kakheti.
On October 21, Anzor Madzgarashvili told the ICK that Georgia does not deserve to have a painter like Pirosmani.
“The road towards the Pirosmani Museum has been damaged for several years already. We get to the museum by roundabouts; even tourists do not visit the museum because of the problem. Pirosmani’s portrait was on the 1 GEL banknote but they removed the note from circulation. Georgia does not deserve to have a painter like Pirosmani,” said Anzor Madzgarashvili.
According to the verified information, the local authority intended to grant the status of Dedoplistsaro’s honorable citizens to five people on October 22, Pirosmani’s Holiday. On the evening of October 21, Anzor Madzgarashvili was removed from the list but other four people received the status.
“I did not know about my removal from the list and I am not sorry about it at all. Why do I need their awards; moreover I live in Mirzaani [and not in Dedoplistskaro]. I am grateful to you for having published my comment and it is very nice if somebody got offended with it. I did not lie. They should not have removed 1 GEL banknote with Pirosmani’s portrait on it from circulation. I am glad if they have really removed me from the list,” Anzor Madzgarashvili told the ICK.
Dedoplistskaro district governor Nikoloz Shanshiashvili does not confirm the fact about Anzor Madgazarashvili’s removal from the list of honorable citizens. “We could award maximum five people and we selected only four of them. We did not remove Anzor Madzgarashvili from the list,” said the governor.
Surgeon Bela Gogiberidze, head of GTZ Project Dither Muller, wrestler Anzor Martkoplishvili and head of PSP Pharmacy Network Gocha Gogilashvili were awarded with the status of Dedoplistskaro’s Honorable Citizens.