„ქართუ ჯგუფი“ ზეწოლის ახალ ფაქტებზე საუბრობს
ქართული საინფორმაციო სააგენტოების საშუალებით 28 ოქტომბერს დილიდან, ერთმანეთის მიყოლებით, ორი განცხადება გავრცელდა. პირველი განცხადება ბანკ „ქართუს“ ხელმძღვანელობას ეკუთვნის, მეორეს კი ბიძინა ივანიშვილის პრეს-სამდივნო ავრცელებს.
როგორც ბიძინა ივანიშვილის პრეს-სამდივნო იუწყება, ზედამხედველობის საქალაქო სამსახური „ქართუ ჯგუფს“ ერეკლე მეფის მოედანზე როსტომ მეფის სასახლეში სარემონტო სამუშაოების გაგრძელების საშუალებას არ აძლევს. „ქართუ ჯგუფის“ იურისტის განმარტებით, ობიექტი „ქართუ ჯგუფის“ შემადგენლობაში შემავალმა კომპანიამ „ახალმა კაპიტალმა” 2009 წელს შეიძინა და მრავალფუნქციური ბიზნესცენტრის სარემონტო სამუშაოები აგვისტოს ბოლოს დაასრულა. 1 სექტემბერს კი დედაქალაქის მერიას ობიექტის შემოწმება სთხოვა, რათა შემდგომ შენობის ექსპლუატაციაში შესვლა ყოფილიყო შესაძლებელი. კანონის მიხედვით, ზედამხედველობის სამსახურის თანამშრომლები როსტომ მეფის სასახლეში 13 ოქტომბრამდე უნდა მისულიყვნენ, მაგრამ ზედამხედველობის სამსახურის თანამშრომლები ერეკლე მეფის მოედანზე მხოლოდ 26 ოქტომბერს გამოცხადნენ და მუშებს მშენებლობის შეწყვეტა მოსთხოვეს. თავის მხრივ, თბილისის მერია გაკვირვებას გამოთქვამს კომპანია „ქართუს“ მიერ გამოთქმულ ბრალდებებთან დაკავშირებით და მიიჩნევს, რომ ის არის დაუსაბუთებელი, არამართლზომიერი და პოლიტიზებული.
როგორც „ქართუ ჯგუფის“ პრეს-სამდივნოს განცხადებაშია აღნიშნული, ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურმა როსტომ მეფის სასახლედ წოდებულ მრავალფუნქციურ ბიზნესცენტრში სარემონტო სამუშაოების შეჩერების მიზეზად არასწორად წარმოებული სამუშაოები დაასახელა. ერეკლეს მოედანზე მისულ რადიო თავისუფლებას შპს „ბურჯის“ სამუშაოთა მწარმოებელი გიორგი კვეზერელი დახვდა. სწორედ აღნიშნული კომპანია აწარმოებს როსტომ მეფის სასახლის სარემონტო სამუშაოებს.
მისი თქმით, მერიის ზედამხედველობის სამსახურის წარმომადგენლები ობიექტის ტერიტორიაზე 26 ოქტომბერს გამოჩნდნენ: „დილით მოვიდნენ, ჩემთვის არაფერი უთქვამთ, ისე დაიწყეს შენობის აზომვა. საღამოს ათის ნახევარზე კი დამიძახეს და მითხრეს, ობიექტი უნდა გავაჩეროთო. მიზეზად მითხრეს, პროექტიდან გადახვევები არისო. 27 ოქტომბერს შენობის კედელზე გააკრეს აქტი, რის საფუძველზეც იუწყებოდნენ, რომ იყო დარღვევები. მათი წასვლის შემდეგ მოვიდნენ უცხო პირები და ამიკრძალეს შენობაში შესვლაც და გამოსვლაც, მასალების შეტანაც და გამოტანაც. ასე იყო 28-შიც: მითხრეს, ტერიტორიაზე არავინ არ დავინახოთ შემოსულიო“.
როგორც „ქართუ ჯგუფის“ იურისტი არჩილ კბილაშვილი რადიო „თავისუფლებასთან“ საუბარში განმარტავს, დადგენილებაში, რომელიც ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურმა „ქართუ ჯგუფს“ ჩააბარა, დეტალურად არის გაწერილი ის ტექნიკური ხარვეზები, რომლებიც სამსახურმა ობიექტის შესწავლის შემდეგ აღმოაჩინა. კიბის საფეხურების რაოდენობა, ვიტრაჟში გადაადგილებული კარი - ეს და მსგავსი ტიპის რამდენიმე ტექნიკური ხარვეზი გახდა მიზეზი ობიექტის მშენებლობის შეჩერებისა. არჩილ კბილაშვილი იქვე იმაზეც საუბრობს, რომ აღნიშნული ხარვეზები არ არის იმგვარი საფრთხის მატარებელი, რის გამოც მშენებლობა აუცილებლად უნდა შეჩერებულიყო. თუმცა, როგორც დადგენილებაშია მითითებული, თუ მშენებარე ობიექტზე არსებული დარღვევის გამოსწორება შეუძლებელია მშენებლობის შეჩერების გარეშე, სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის ორგანო იღებს გადაწყვეტილებას მშენებლობის შეჩერების თაობაზე.
როგორც არჩილ კბილაშვილი განმარტავს, აღნიშნული გადაწყვეტილება „ქართუ ჯგუფს“ გამოუვალ მდგომარეობაში აყენებს: „მშენებლობის შეჩერების გადაწყვეტილება როცა მიიღეს, ფაქტობრივად, გზა მოჭრეს, რადგან ძალიანაც რომ უნდოდეს კომპანიას აღმოფხვრას ის დარღვევები, რაზეც ზედამხედველობის სამსახური მიუთითებს, ამას ვერ გააკეთებს, რადგან მშენებლობა შეჩერებულია. დარჩა მეორე გზა - პროექტის კორექტირება და კორექტირებული პროექტის წარდგენა არქიტექტურის სამსახურში, რათა მათ გასცენ ახალი სანებართვო მოწმობა. ის გასცემს თუ არა სანებართვი მოწმობას, ეს უკვე საკითხავია. რეალურად, ეს დადგენილება, დიდწილად გამოსავლის გარეშე ტოვებს კომპანიას“.
გავრცელებული განცხადების მიხედვით, პრობლემა შეექმნა „ქართუ ჯგუფის“ კიდევ ერთ ობიექტს - ერეკლეს მოედანზე მდებარე 3000 კვადრატულ მეტრ მიწის ფართობს. აღნიშნული  ფართობი „ქართუ ჯგუფში“ შემავალმა კომპანიამ „ახალმა კაპიტალმა“ სახელმწიფოსგან 2010 წელს 59 წლის ვადით შეისყიდა და იქ მიწისქვეშა ავტოფარეხის გაკეთებას გეგმავდა. ავტოფარეხის მშენებლობაზე არსებობდა დედაქალაქის მერიისგან წინასწარი ნებართვაც. გვირაბის მშენებლობა 2010 წლის 26 მაისისთვის დასრულდა და იქ მხოლოდ მოსაპირკეთებელი სამუშაოები იყო დარჩენილი. როგორც არჩილ კბილაშვილი რადიო „თავისუფლებასთან“ საუბარში განმარტავს, „ახალმა კაპიტალმა“ 26 ოქტომბერს თბილისის მერიისგან მიიღო ელექტრონული შეტყობინება, რომ   დადგენილება, რომლის მიხედვითაც თბილისის მერიასა და კომპანია „ახალ კაპიტალს“ შორის აღნაგობის ხელშეკრულების გაფორმება განისაზღვრა, ძალადაკარგულია. შესაბამისად, თბილისის მთავრობა კომპანიას ობიექტის გათავისუფლებას სთხოვდა.
„ხელშეკრულების, ანუ აღნაგობის,  შეწყვეტა რომ მოხდეს, მერიამ უნდა მიმართოს სასამართლოს, დაასაბუთოს თავისი გადაწყვეტილება, რომლითაც მან თავის თავს განუსაზღვრა, რომ გასულიყო აღნაგობის ხელშეკრულებიდან და თუ სასამართლო გაიზიარებს მის მტკიცებას, უნდა დაუკმაყოფილოს მოთხოვნა ხელშეკრულების შეწყვეტასთან დაკავშირებით. დღესდღეობით ეს არის მხოლოდ ის, რომ ერთმა მხარემ, მერიამ, ნება გამოხატა აღნაგობის ხელშეკრულებიდან გასვლაზე, მაგრამ ეს არ ნიშნავს იმას, რომ აღნაგობის ხელშეკრულება შეწყდა. ელექტრონულ ფოსტაში გამოხატულ მოთხოვნაში, რომ გაათავისუფლონ უძრავი ქონება, ეს, რასაკვირველია, გადამეტებული მოთხოვნაა, ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე“, - აცხადებს რადიო თავისუფლებასთან საუბარში არჩილ კბილაშვილი.
გაკვირვება გამოხატა თბილისის მერიამ „ქართუ ჯგუფის“ მიერ გავრცელებული განცხადების გამო და 28 ოქტომბერს, დღის ბოლოს, ოფიციალური პასუხიც გაავრცელა და „ქართუ ჯგუფის“ ბრალდებებს დაუსაბუთებელი და პოლიტიზებული უწოდა. „იქიდან გამომდინარე, რომ აღნიშნულ ბიზნესცენტრში შემოდიან მსხვილი კომპანიები, რომელთა ოპერირება ქალაქისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, თბილისის მერია აცხადებს მზადყოფნას, უფლებამოსილი პირის მიერ კორექტირებული პროექტის წარმოდგენისთანავე კომპანიას მიეცეს შესაძლებლობა გააგრძელოს სამუშაოები აღნიშნულ ბიზნესცენტრში“, - ნათქვამია თბილისის მერიის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
რაც შეეხება ავტოსადგომის თემას, როგორც თბილისის მერია მიუთითებს, ის წარმოადგენს თვითმმართველი ერთეულის საკუთრებას და  კომპანია „ახალ კაპიტალს“ გადაცემული ჰქონდა აღნაგობის უფლებით, იმ პირობით, რომ სადგომი უნდა ყოფილიყო საზოგადოებრივი სარგებლობისთვის და არა რომელიმე კონკრეტული ობიექტისთვის. ამ საკითხთან დაკავშირებული ბრალდება უსაფუძვლოა.
28 ოქტომბერსვე გავრცელდა „ქართუ“ ბანკის განცხადება, რომელიც საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის გიორგი ქადაგიძის ინიციატივას ეხმაურება. შეგახსენებთ, რომ ეროვნული ბანკი გამოთქვამს მზადყოფნას სიტუაციის დასტაბილურებამდე ბანკ „ქართუს“ დაყადაღებული თანხის ოდენობის ფინანსური რესურსი გამოუყოს. თუმცა, როგორც „ქართუ“ ბანკის პრეზიდენტი ნოდარ ჯავახიშვილი რადიო თავისუფლებასთან საუბარში ამბობს, „ქართუ“ ბანკი არ აპირებს ეროვნული ბანკის მიერ შეთავაზებული წინადადების მიღებას და არც იმას გამორიცხავს, რომ აღნიშნული წინადადება მორიგი პროვოკაციული ნაბიჯი იყოს.
„ჩვენ რომ ეროვნული ბანკის ეს წინადადება დავაკმაყოფილოთ, შეიძლება ყველაფერი უკან მოგვიბრუნდეს და მათ განაცხადონ,  ბანკს გაუჭირდა, ლიკვიდობის პრობლემა აქვთ და მოდით, იქ დროებითი ადმინისტრაცია შევიყვანოთო. ძალიან კარგად იცის ეროვნულმა ბანკმა, რომ ჩვენ ფინანსური პრობლემები არ გვაქვს, ჩვენ გვაქვს ხელისუფლებისგან და, მათ შორის, ეროვნული ბანკისგან ზეწოლის პრობლემები. ჩვენ ვაცხადებთ, რომ ზუსტად პოლიტიკური საფუძვლით ხდება ბანკზე თავდასხმა. ეროვნული ბანკი ვალდებულია პოლიტიკური ფაქტორები მოგვაცილოს თავიდან. ფულს კი ნუ გვთავაზობს, სამი მილიონი ”ქართუ“ ბანკს არ დაღუპავს, ჩვენ მათი დახმარება კი არ გვჭირდება ფინანსური თვალსაზრისით, მათი დახმარება გვჭირდება, რათა დააფიქსირონ, რომ ეს იყო ბანკზე აბსოლუტურად უსაფუძვლო თავდასხმა“, - აცხადებს რადიო თავისუფლებასთან საუბარში ნოდარ ჯავახიშვილი.

Nino Tarkhnishvili, Radio “Liberty”
On October 28, Georgian news agency published two statements souvent. The first statement was released by the administration of Cartu Bank and the second by Bidzina Ivanishvili’s press-center.
Bidzina Ivanishvili’s press-center stated that Tbilisi City Hall’s Supervision Department does not allow the Cartu Group to continue rehabilitation activities in King Rostom’s Palace in King Eerekle Square. The lawyer of the Cartu Group clarified that the company New Capital within the Cartu Group purchased the building in 2009 and finished the reconstruction activities for multifunctional business-center late in August of 2011. On September 1, 2011 the Company requested the City Hall to inspect the implemented reconstruction activities in order to launch the exploitation of the building. According to the law, the representatives of the Supervision Department were to inspect the King Rostom’s Palace before October 13 but they arrived there only on October 26 and requested the workers to stop working. On their side, the Tbilisi City Hall is surprised with the accusations of the Cartu Group and thinks that it is ungrounded, unfair and politicized accusation.
The press-center of the Cartu Group noted in their statement that the Supervision Department suspended the construction activities in the multifunctional business-center because of incorrectly implemented construction works. The Radio Liberty also visited the King Erekle’s Square and met Giorgi Kvezereli, manager of the Burji Ltd; the latter conducted reconstruction activities in the King Rostom’s Palace.
Kvezereli said the representatives of the Supervision Department arrived at the area on October 26. “They came here in the morning and started measuring of the building without informing anybody about it. They called me at 9:30 pm and ordered to stop activities. They alleged we had breached the initial project. On October 27, they hang an act on the building which states that there were violations in the reconstruction activities. Afterwards, strangers arrived in the area and banned us to enter or leave the building; we could not take in or out any materials either; the same happened on October 28. They said nobody can enter the territory.”
The lawyer of the Cartu group Archil Kbilashvili clarified in his interview with the Radio Liberty that the resolution which was handed to the Cartu Group by the Supervision Department clarified all technical shortcomings which were detected by the Dept when inspecting the building. The number of stair steps and the door replaced in the vitrage became reasons for canceling the reconstruction activities. Archil Kbilashvili added that the detected shortcomings were not so dangerous that could compel the Supervision Department to request them to stop construction. However, as the resolution states if the shortcomings cannot be eradicated without canceling the construction, the Supervision Department is entitled to order to cencel the construction activities.
Archil Kbilashvili clarified that the decision put the Cartu Group in an awkward situation. “When they decided to suspend the reconstruction, they deprived the possibility from the Company to eradicate the shortcomings. There is another way – to correct the project and to submit the new version to the Architect Department in order to obtain a new permit. However, it is arguable whether the Architect Department issues a new permit or not. In fact, the resolution cut all the ways out for the Company.”
According to the statement, another property of the Cartu Group also faced problem – the land of 3 000 sq. meters in King Erekle’s Square. In 2010 the Company New Capital within the Cartu Group purchased the space from the state for 59 year-term and intended to construct an underground parking-lounge there. The preliminary permission for the construction was issued by the Tbilisi City Hall. The construction of the tunnel finished on May 26, 2010 and only incrustation activities were to be carried out there. Archil Kbilashvili clarified with the Radio Liberty that on October 26, the New Capital received an email which stated that the resolution, determining agreement between the Tbilisi City Hall and the New Capital, was annulled. Consequently, the Tbilisi City Hall requested the company to leave the entity.
“In order to annul the agreement, the City Hall shall appeal to the Court, to verify its decision on annulling the agreement and if the Court accepts its verification, the suit will be satisfied. In our particular case, only City Hall expressed its desire to annul the agreement but it does not mean that the agreement was cancelled. Their request in the email to annul the agreement was overstatement and of course it did not have any legal grounds,” Archil Kbilashvili told the Radio Liberty.
The Tbilisi City Hall was surprised with the Cartu Group’s Statement and on October 28 spread official reply and stated that the Cartu Group’s accusations were ungrounded and politically motivated. “Since big companies join the business-center and their operation is urgently important for the city, the Tbilisi City Hall expresses readiness to allow the Company to continue the activities in the business-center as soon as the corrected project is submitted,” the statement of the Tbilisi City Hall reads.
As for the parking-lounge, the Tbilisi City Hall noted that it is a property of the self-governmental agency and it was assigned to the New Capital under building rights which allowed the company to construct the parking lounge for general public and not for concrete company. The accusation regarding this issue is groundless.
On October 28, Cartu Bank released a new statement which responded to the initiative of Giorgi Kadagidze, president of the Georgian National Bank. The latter expressed its readiness to allocate financial resource for the Cartu Bank equal to the distrained amount of money before the situation is stabilized. However, the President of the Cartu Group Nodar Javakhishvili told the Radio Liberty that the Cartu Bank is not going to accept the Georgian National Bank’s proposal and does not exclude the possibility that it is a new provocative step taken by the GNB.
“If we accept their proposal, it might have negative impact on us; they might soon declare that the Bank has problems of liquidity and then they would suggest introduction of temporary administration into the bank. The National Bank is fully aware that we do not have any financial problems; we have problems due to oppression from the government and the National Bank itself. We declare that the bank has become target of the assault due to political motives. The National Bank is entitled to protect our bank from similar political factors rather than offering money to us. The seized three million Euro will not bankrupt the Cartu Bank. We do not need their financial aid; we need their assistance in condemning completely ungrounded oppression on the Bank,” Nodar Javakhishvili told the Radio Liberty.