პირველი ელექტრონული ვერსია ქართულ ენაზე
www.humanrights.ge-მ უკვე გამოაქვეყნა  „უკანასკნელი უბიხის“ ელექტრონული ვერსია. საიტზე ასევე შეგიძლიათ წაიკითხოთ ინტერვიუ რომანის მთარგმნელთან, თამარ ჩიჯავაძესთან, რომელიც გვესაუბრება ნაწარმოების მხატვრულ ღირებულებაზე, მისი ავტორის პიროვნულ თვისებებსა და ქართველ მწერლებთან მის მეგობრობაზე.
ბაგრატ შინკუბა აფხაზური მხატვრული ლიტერატურის კლასიკოსია. მისი პოეტური და პროზაული ნაწარმოებები ასახავს აფხაზი ხალხის ისტორიულ და თანამედროვე მისწრაფებებს. განსაკუთრებული პოპულარობით სარგებლობს მისი რომანი-ეპოპეა „უკანასკნელი უბიხი“, რომელიც მე-19 საუკუნის შუა წლებში აფხაზეთსა და სხვა მონათესავე კავკასიელი ხალხების ტრაგედიას - ე. წ. მუჰაჯირობას ასახავს.
მიუხედავად იმისა, რომ მუჰაჯირობის შესახებ ისტორიკოსების მრავალი ნაშრომი არსებობს, ეს მოვლენა სათანადოდ ჯერ კიდევ არ არის შეფასებული.
მე-19 საუკუნის განმავლობაში რუსეთის იმპერია დამპყრობლურ ბრძოლებს აწარმოებდა კავკასიაში. რუსეთის იმპერიულ პოლიტიკას სხვადასხვა ხალხები წინააღმდეგობას უწევდნენ. მათ შორის იყვნენ აფხაზები, აბაზგები, უბიხები და სხვა მცირერიცხოვანი ხალხები. სისხლიანი ბრძოლები გაიმართა დღევანდელი სოჭის მახლობლად, სადაც სისხლში ჩაახშვეს კავკასიელი ხალხების წინააღდეგობა. ბრძოლის ველი მათი სისხლით წითლად შეიღება, რის გამოც ამ ადგილს რუსები დღემდე „კრასნაია პოლიანას“ - წითელ ველს უწოდებენ.
მუჰაჯირობა რუსეთის იმპერიის დამყრობლური პოლიტიკის გაგრძელება იყო. თანამედროვე სამართლებრივი კრიტერიუმებით, რეალურად, ეს იყო ეთნოწმენდაც და გენოციდიც. დამარცხებულ კავკასიელ ხალხებს ორი არჩევანის საშუალება მიეცა - ისინი ან რუსეთის შორეულ მიწებზე - ყუბანში უნდა გადასახლებულიყვნენ, ან თურქეთში, სადაც მათ სულთანი ქვეშევრდომობას ჰპირდებოდა.
ბაგრატ შინკუბას რომანი „უკანასკნელი უბიხი“ აფხაზების მონათესავე ხალხის - უბიხების თურქეთში ძალადობრივ გადასახლებას ასახავს. პარალელურად აღწერილია აფხაზების გადასახლებაც. რომანის მთავარი გმირია 100 წლის ზაურყან ზოლაკი - ერთადერთი უბიხი, რომელსაც 1930-იან წლებში თურქეთში მივლინებით მყოფი აფხაზი ეთნოგრაფი პოულობს გადასახლებიდან 7-8 ათეული წლის შემდეგ. რომანის სიუჟეტი სწორედ მისი ნაამბობის კვალზე ვითარდება. კრიტიკოსების შეფასებით, ზაურყან ზოლაკის ბიოგრაფია, მისი სისხლიანი ისტორია „დაჭრილის კვალივით მისდევს უბიხი ხალხის ტრაგედიას“.
ბაგრატ შინკუბა 2005 წელს, 88 წლის ასაკში გარდაიცვალა. დაკრძალულია სოხუმში. ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტამდე მას მჭიდრო ურთიერთობა ჰქონდა ქართველ მწერლებთან. ცნობილი ქართველი მწერლები - გრიგოლ აბაშიძე, ნიკა აგიაშვილი, რეზო მარგიანი, შოთა ნიშნიანიძე და სხვები მის ლექსებს თარგმნიდნენ. „უკანასკნელი უბიხი“ კი შოთა ნიშნიანიძის მეუღლემ, თამარ ჩიჯავაძემ თარგმნა და გასული საუკუნის 80-იან წლებში გამომცემლობა „მერანმა“ ორჯერ გამოსცა. თვითონ ბაგრატ შინკუბაც აქტიურ მთარგმნელობით საქმიანობას ეწეოდა და ქართველი მწერლების ნაწარმოებებს აფხაზურად თარგმნიდა.
მიუხედავად იმისა, რომ 25-30 წლის წინ „უკანასკნელი უბიხი“ ქართულ ენაზე 50 000 ტირაჟით გამოიცა, დღეს იგი ბიბლიოგრაფიული იშვიათობაა და ქართველ მკითხველს ნაკლები წარმოდგენა აქვს ამ ნაწარმოებზე. ინტერნეტში დღემდე ამ ნაწარმოების მხოლოდ რუსული ვერსია არსებობს. აფხაზურ და ქართულ ენებზე კი აქამდე მისი წაკითხვა მხოლოდ ნაბეჭდი სახით იყო შესაძლებელი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ითვალისწინებს, რომ მუჰაჯირობა არა მარტო აფხაზების, არამედ ქართველების ტრაგედიაცაა, რადგან მაშინ თურქეთში გადასახლებულთა შორის ასეულობით ქართველიც მოხვდა. ამავე დროს, მუჰაჯირებს თურქეთში დახვდნენ ის ქართველებიც, რომლებიც ოსმალური იმპერიის მიერ მიტაცებულ ისტორიულ ქართულ სოფლებში ცხოვრობდნენ. „უკანასკნელ უბიხში“ ერთ-ერთი მთავარი პერსონაჟია ზაურყან ზოლაკის ძმადნაფიცი ქართველი მჭედელი, დაუთი (დავითი).
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, კამპანია „ბოდიშის“ ფარგლებში, აპირებს გამოსცეს „უკანასკნელი უბიხი“, როგორც აფხაზურ, ისე ქართულ ენაზე. თავდაპირველად დაგეგმილია ამ ნაწარმოების ორენოვანი ელექტრონული ვერსიის მომზადება, რომელიც PDF ფაილად აიტვირთება კამპანია „ბოდიშის“ ოთხენოვან საიტზე www.apsni.org . შემდგომში ნაწარმოები ერთდროულად დაიბეჭდება ორ წიგნად - როგორც აფხაზურ, ისე ქართულ ენაზე და გამოიცემა ერთი შეფუთვით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გამოდის ინიციატივით, რომ ბაგრატ შინკუბას „უკანასკნელი უბიხი“ და ასევე მისი საუკეთესო ლექსები ისწავლებოდეს საქართველოს საჯარო სკოლებში. ცენტრი ასევე მიმართავს თბილისის მერიის შესაბამის სამსახურს  წინადადებით, თბილისის ერთ-ერთ ქუჩას ეწოდოს აფხაზი კლასიკოსის სახელი, სადაც შესაძლებელია, დაიდგას როგორც მწერლის, ასევე მისი სახელოვანი პერსონაჟის - უკანასკნელი უბიხის ძეგლები.

First online version in Georgian language
The online version of “The Last of the Ubykh” has been already uploaded on the www.humanrights.ge. You can also read an interview with the translator of the novel Tamar Chijavadze on the same website. She spoke about the novel, personal traits of the writer and his friendship with Georgian writers.
Bagrat Shinkuba represented the Abkhaz classic literature. His poetry and prose describes historical and modern aspirations of Abkhaz nation. His novel – epopee “The Last of the Ubykh” was particularly popular which describes the tragedy of Abkhazian people and their kindred Caucasian nations –so called Muhajir exile in the mid XIX century.
Although, there are many works of historians about Muhajir exile, the event has not been properly evaluated yet.
Throughout the XIX century the Russian Empire invaded the Caucasus region. Various nations opposed the policy of the Russian empire policy. Among them were Abkhaz, Abazgs, Ubykh and other small nations. Bloody battles occurred near the territory of nowadays Sochi where the rebel of Caucasian nations was subdued in blood; as a result, Russians called the place “Krasnaya Polyana” – Red Valley.
Muhajir exile –was continuation of the invasion policy of the Russian Empire. According to the modern international law, it was both ethnic cleansing and genocide. The defeated Caucasian nations had two choices – to resettle to Kuban –remote Russian region or to Turkey where Sultan promised them to give shelter.
Bagrat Shinkuba’s novel “The Last of the Ubykh” describes forced exile of the Ubykh people – kindred nation of Abkhaz people – to Turkey. In parallel to it, it describes the exile of Abkhaz people too. The main character of the novel is 100-year-old Ubykh Zaurkan Zolak; 70-80 years later Abkhaz ethnographer found him in Turkey during his business-trip in 1930s. The plot of the novel is developed based on the ethnographer’s story. When evaluating the novel, critics said the background of Zaurkan Zolak, his “bloody story follows the tragedy of Ubykh people like a wound.”
In 2005, Bagrat Shikunba died at the age of 88. He was buried in Sokhumi. Before the Georgian-Abkhaz conflict, he had close relationship with Georgian writers; Grigol Abashidze, Nika Agiashvili, Rezo Margiani, Shota Nishnianidze translated his rhymes into Georgian. “The Last of the Ubykh” was translated by Tamar Chijavadze, wife of Shota Nishnianidze and publishing house Merani published the novel twice in 1980s. Bagrat Shikunba also actively translated novels and rhymes of Georgian writers into Abkhaz language.
Although 50 000 copies of “The Last of the Ubykh” were published about 25-30 years ago, today it is bibliographic rarity and Georgian readers have small information about it. There is only Russian online version of the novel. People could read its Abkhaz and Georgian versions only in printed form.
The Human Rights Center acknowledges the fact that Muhajir exile was tragedy not only for Abkhaz but for Georgian people too, because several hundred Georgians were also exiled to Turkey. Simultaneously, those Georgians, who lived in historical Georgian villages, invaded by the Ottoman Empire, met them in Turkey. One of the main characters of The Last of the Ubykh is Georgian blacksmith Daut (David) – a friend of Zaurkan Zolak.
The Human Rights Center intends to publish Georgian and Abkhaz versions of The Last of the Ubykh in the framework of the “Sorry” Campaign. Initially, the Center plans to prepare bilingual online versions of the novel which will be uploaded in PDF format on the four-lingual website of the “Sorry” Campaign www.apsni.org. Afterwards, the novel will be published in Abkhaz and Georgian languages in one folder.
The Human Rights Center’s initiative is to add Bagrat Shinkuba’s The Last of the Ubykh and his best rhymes to the education program of the Georgian public schools. The Center calls upon the corresponding departments of the Tbilisi City Hall to give the name of the famous Abkhaz writer to one of the streets in Tbilisi where the statues to the writer and his famous character – the Last of Ubykh might be set up as well.