პირიქითა ხევსურეთის სოფლები დაიცალა
პირიქითა ხევსურეთის  სოფელი ხახაბო ბოლო მცხოვრებმაც დატოვა. ხახაბოს გარდა ხევსურეთში კიდევ ერთი სოფელი -  არჭილო დაიცალა. როგორც მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს ხევსურებმა განუცხადეს, მთა უყურადღებოდ არის მიტოვებული, ზამთარში გზები არ იწმინდება და იქ საცხოვრებლად არანაირი პირობები არ არის.
„დედაჩემი ასაკოვანი ქალია და მისი მთაში ყოფნა პრობლემაა. ამიტომაც გადმოვიყვანე. გაზაფხულზე მას ალბათ, ბარში დავტოვებ და მე ისევ წავალ. უყურადღებოდაა მთა მიტოვებული. გზები არ იწმინდება. ზამთარში არანაირი პირობები არ არის, რომ იქ დარჩე და იცხოვრო“, - აღნიშნა სოფელ ხახაბოს მკვიდრმა ბადრი მინდიკაურმა.
პირიქითა ხევსურეთის კიდევ ერთი სოფელი გიორგიწმინდა  უკვე დიდი ხანია ნასოფლარადაა ქცეული. ხევსურებმა ის რამდენიმე წლის წინ  მიატოვეს. გიორგიწმინდაში ადგილობრივები ზაფხულშიც აღარ ადიან.

Villages in Khevsureti Region Are Empty
The last resident of Khakhabo village has also abandoned Pirikita Khevsureti. Another village of the same region Archilo also got empty. The residents of the region told the ICMM that the mountainous region is left without attention; the roads are not cleaned in winter and there are no living conditions there.
“My mother is an old woman and she cannot live in the mountain. So, I took her to the valley. In spring she will remain in the valley again and I will go to the mountain again. Nobody pays attention to the mountain; roads are not cleaned. There are no conditions to live there in mountain,” said Badri Mindikauri from Khakhabo village.
Another village of Pirikita Khevsureti Giorgitsminda was abandoned long ago. Khevsureti residents left the village several years ago. They do not go there even in summer.