ჟურნალისტების ერთ ნაწილს ივანიშვილის პრესკონფერენციაზე მიტინგის მოწყობა ჰქონდათ დავალებული
1 ნოემბერს ბიძინა ივანიშვილის მიერ გამართულ პრესკონფერენციას ექსპერტთა მხრიდან სხვადასხვანაირი რეაქცია მოჰყვა. ძირითადი კრიტიკა მაინც პრესკონფერენციაზე მყოფმა ჟურნალისტებმა და მათმა არაკორექტულმა საქციელმა გამოიწვია. Humanrights.ge გთავაზობთ რამდენიმე შეფასებას.
„ბიძინა ივანიშვილმა,  ფაქტობრივად, ყველა იმ შეკითხვას გასცა პასუხი, რაც  მას არაკეთილგანწყოფილმა ადამიანებმა დაუსვეს. იგი მზად იყო ასეთი კითხვებისთის. მე ვისურვებდი, ქართველმა პოლიტიკოსებმა, მათ შორის - პრეზიდენტმაც, მიბაძონ მას და ჩვენ მიერ ყველა თემაზე დასმულ შეკითხვებზე გაგვცენ ასეთივე დამაკმაყოფილებელი პასუხები“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორის მოადგილე ელისო ჩაფიძე, რომელიც 1 ნოემბერს ბიძინა ივანიშვილის პრესკონფერენციას ესწრებოდა.
ელისო ჩაფიძის აზრით, იმ ჟურნალისტებმა, რომლებიც პრესკონფერენციაზე ხმაურობდნენ, პირველ რიგში, საკუთარ თავს და კოლეგებს არ სცეს პატივი და ალბათ, ყველაზე ბოლოს - ბიძინა ივანიშვილს: „ადგილზე მყოფი ჟურნალისტებისთვის, უფრო ნათელი იყო, რომ ზოგიერთები იქ იყვნენ მისულები პროვოკაციის მოსაწყობად. პირადად მე ჩემი პირადი კითხვით არ მივსულვარ, რადგან წინა  დღეს რადიოგადაცემაში მსმენელებს ვთხოვე, ერთი საათის განმავლობაში მათთვის სასურველი შეკითხვები მოეწოდებინათ. შერჩეული მქონდა კითხვები, რაც ხალხს აინტერესებდა, მაგრამ ამ კითხვების დასმა პრესკონფერენციაზე ვერ მოვახერხე“.
ჟურნალისტისა და მედიაექსპერტის, ია ნათაძის აზრით, პრესკონფერენციის პირდაპირი ეთერით ნახვის შემდეგ საზოგადოების უმეტესი ნაწილი ბიძინა ივანიშვილის მიმართ დადებითად განეწყობოდა: „ივანიშვილმა შეძლო, განეხორციელებინა ის მიზნები, რაც ამ პრესკონფერენციაზე ჰქონდა - დამაჯერებლად გამოვიდა და ის ფორმატი, რაც შეარჩიეს, მისთვის იყო მომგებიანი. მათ ყველას მისცეს საშუალება, გაეარა აკრედიტაცია. ისინი პირნათელები არიან ყველასთან, ამის თქმა ხმამაღლა შეუძლიათ. მეორე მხრივ, ეს იყო ფორმატი, რომელიც იმთავითვე, ნიშნავდა იმას, რომ ჟურნალისტები საკმაოდ უხერხული სახით წარმოჩინდებოდნენ საზოგადოების წინაშე. იქ იყო ბრძოლა მიკროფონისთვის და შეკითხვის დასმისთვის. ეს ყოველთვის არის უსიამოვნო საყურებელი გარეთა თვალიდან. ბიძინა ივანიშვილს რომ ჰქონოდა მიზანი და სურვილი, პრესკონფერენცია ყოფილიყო სხვანაირი და უფრო მეტად მოწესრიგებული, მათ შეეძლოთ ეს ფორმატი შეეცვალათ და სხვა აერჩიათ“.
„სიმართლე გითხრათ თავიდან უფრო კრიტიკულად ვიყავი განწყობილი, ზოგან ზედმეტად აგრესიული იყო ზოგან მდგომარეობიდან გამოვიდა.თუმცა ბიძინა ივანიშვილმა  ყველა შეკითხვას ამომწურავად გასცა პასუხი. იყო ასეთი თავშეკავებული არ არის ადვილი.ამიტომ დავაფასე მისი განვითარების ზონა იმის უნარი, რომ ალღო აუღოს საზოგადოებას“, - ამბობს პოლიტოლოგი რამაზ საყვარელიძე, - „მე არ ვარ მოწოდებული, ჟურნალისტებს დავაბრალო ყველაფერი. ერთი მხრივ, ამხელა პრესკონფერენციების გამოცდილება ჟურნალისტებსაც არა აქვთ. მეორე მხრივ, ჩანდა, რომ ხელისუფლებისგან კონტროლირებული მედია ქმნიდა ქაოსს და ეს მათი ბრალიც არ არის. ისინი ჩააბეს პოლიტიკურ ბრძოლაში. ისინი იქ აღარ იყვნენ ჟურნალისტები. ისინი იყვნენ  პოლიტიკური ომპონენტები. პოლიტიკური ოპონენტები, კი მოგეხსენებათ, ხშირად არღვევენ ეთიკის ნორმებს“.
„საზოგადოების წინაშე წარსდგა ადამიანი, რომლის წყობიდან გამოყვანის უნარი მიხეილ სააკაშვილს, ვანო მერაბიშვილს და სამ ტელევიზიას არ აღმოაჩნდა“, - ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ ივანიშვილის პრესკონფერენციის კომენტირებისას რესპუბლიკური პარტიის პოლიტიკურმა მდივანმა, ლევან ბერძენიშვილმა განუცხადა, - „იგი არ გაექცა ყველაზე უხერხულ, უზრდელურ და უაზრო კითხვებსაც კი. ჟურნალისტებს რომ პრესკონფერენცია არ აინტერესებდათ, ჩემთვის ახალი ამბავი არ არის. მათ ნაწილს მე თვითონაც ვასწავლიდი და კარგად ვიცი, რომ მათ თავში შეკითხვა არ იბადება“.
მედიაექსპერტ ზვიად ქორიძეს მიაჩნია, რომ 1 ნოემბრის პრესკონფერენცია მნიშვნელოვანი პროცესის დასაწყისია, რადგან ეს იყო ბიძინა ივანიშვილის, როგორც პოლიტიკური ფიგურის, პირველი საჯარო გამოსვლა, როცა იგი უშუალოდ შეხვდა ჟურნალისტებს: „მის შესახებ საზოგადოება დასკვნებს გააკეთებს შემდგომი აქტიურობის კვალდაკვალ.რაც შეეხება ჟურნალისტებს, მათი ქცევა სულაც არ ყოფილა არაორდინალური. ქართული ჟურნალისტიკა კრიზისშია. ჟურნალისტს როცა არ შეუძლია ელემენტარული წესების დაცვა და კითხვების დასმა, ეს უკვე არაპროფესიონალიზმია. მეორე მხრივ, ჩანდა, რომ მათი მთავარი მიზანი იყო იქ მიტინგის მოწყობა. რაც დაავალეს, ის გააკეთეს“.

Part of Journalists Was Instructed to Rally during Press-Conference with Bidzina Ivanishvili
On November 1, experts made different evaluations about the press-conference with Bidzina Ivanishvili. However, mostly journalists and their incorrect behavior became target of critic. Humanrights.ge requested evaluation of the press-conference from several respondents.
“In fact, Bidzina Ivanishvili answered all questions that were asked by unfriendly journalists. He was ready for similar questions. I wish Georgian politicians, including the president, to take a good example from him and answer all our questions concerning all issues raised during the press-conference,” deputy editor-in-chief of the newspaper Resonance Eliso Chapidze told the www.humanrights.ge of the Human Rights Center; she also attended the press-conference on November 1.
Eliso Chapidze thinks, the journalists who were shouting during the press-conference, first of all disrespected themselves and then their colleagues and finally Bidzina Ivanishvili: “It was clear for the rest of journalists, that our colleagues had come there to make provocations. I did not go there with my own question; on the previous day, during my Radio program I asked listeners to send their questions to me within one hour. I had selected the questions which were urgent for people but I was not able to ask those questions at the press-conference.”
Journalist and media-expert Ia Antadze thinks big part of population would have positive opinion about Bidzina Ivanishvili after the press-conference. “Ivanishvili managed to meet the objectives of the press-conference – he was cogent in his answers and the selected format was advantageous for him. They allowed everybody to get accreditation. They treated everybody honestly. On the other hand, the format aimed to create awkward situation for journalists. Journalists were fighting for the microphone and for question. It was unpleasant view for an outsider. If Bidzina Ivanishvili aimed or wished to give different and better press-conference, they could have changed the format.”
“To tell the truth, initially I was more critical about him; sometimes he was very aggressive and even lost temper. But during the press-conference Bidzina Ivanishvili give full answers to all questions. It is not so easy to be so patient. So, I appreciate his ability to feel what society expects from you,” said political scientist Ramaz Sakvarelidze and added “I am not going to blame journalists in everything. On the one hand, Georgian journalists do not have experience in similar press-conferences. On the other hand, the government controlled media outlets created chaos and it is not of their fault. They were compelled to get involved in political battle. There, they were not journalists at all. They were political opponents and as usually opponents often breach ethic norms.”
“The society saw a person, who did not lose temper despite the effort of Mikheil Saakashvili, Vano Merabishvili and three TV-Channels,” political secretary of the Republic Party Levan Berdzenishvili told the Interpressnews when commenting on the press-conference. “He did not ignore awkward, impolite and stupid questions. It was not strange for me that journalists did not care about the press-conference at all. I taught part of them at the university and I definitely know they can never think off a question,” Levan Berdzenishvili said.
Media-expert Zviad Koridze thinks the press-conference of November 1 gave a start to a very important process because it was first public speech of Bidzina Ivanishvili as a politician. “The society will make evaluations about him alongside his future activities. As for journalists, they did not act extraordinarily at all. Georgian journalists are in critical situation. When a journalist cannot follow simple rules and ask question, she/he is not professional at all. On the other hand, it was clear that their main message was to start rally there. They acted according to instructions.”