კოკოითი საზღვარზე საერთაშორისო მონიტორინგის წინააღმდეგია
„სამხრეთ ოსეთი“ თავის საზღვრებთან საერთაშორისო დამკვირვებლების დაშვებას არ აპირებს“, - ამის შესახებ „ინტერფაქსს“ სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების ლიდერმა, ედუარდ კოკოითიმ განუცხადა .
„ჩვენ არაერთხელ გავახმოვანეთ ჩვენი პოზიცია და მის შეცვლას არ ვაპირებთ“, – აღნიშნა კოკოითიმ.
რამდენიმეთვიანი მოლაპარაკების შემდეგ ქართული და რუსული მხარეები შვეიცარიის მიერ შეთავაზებულ კომპრომისულ წინადადებას დათანხმდნენ. შეთანხმების თანახმად, შესაძლებელი ხდება საქართველო-რუსეთის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვარზე შემოსული ყველა ტვირთის საერთაშორისო მონიტორინგი, რაც ამ ხნის განმავლობაში არ ხდებოდა. მონიტორინგი სპეციალური მონიტორების მიერ განხორციელდება. აგრეთვე, მიღწეულია შეთანხმება ტექნოლოგიაზე, რომლის საშუალებითაც ინფორმაციის გაცვლა მოხდება.
მოლაპარაკების ბოლო რაუნდი ჟენევაში 9-10 ნოემბრისთვის არის დანიშნული. ვმო-ში რუსეთის გაწევრიანების საკითხს 153 ქვეყანა მინისტერიალზე 15 დეკემბერს განიხილავს.

Kokoity VS International Monitoring on the Border
“South Ossetia is not going to allow international monitors at its border,” Eduard Kokoity, de-facto leader of the so-called South Ossetia told InterFax.
“We have declared our position several times and we are not going to change it,” Kokoity added.
As a result of long negotiations, Georgian and Russian parties accepted the compromise proposal of Switzerland. According to the settlement, all cargo transported through the internationally recognized Georgian-Russian border will be controlled by international monitors unlike previous years. Special monitors will carry out the monitoring procedures. In addition, the agreement on the technology of exchanging the information is also agreed.
The final round of the negotiations will be held on November 9-10 in Geneva. 153 states will discuss Russia’s membership in the WTO at the ministerial on December 15.