კონდოლიზა რაისი 2008 წლის აგვისტოში სერგეი ლავროვთან საუბარს იხსენებს
აშშ-ის ყოფილი სახელმწიფო მდივნის, კონდოლიზა რაისის ახალი წიგნი უკვე გახდა განხილვისა და ანალიზის საგანი, - წერს Washington Post-ი.
გამოცემის ცნობით, წიგნი რაისის დიპლომატიურ პრაქტიკასა და ცალკეულ შემთხვევაში პროტოკოლის მნიშვნელოვან დარღვევას ეხება.
როგორც Washington Post-ი წერს, 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს ბუშის ადმინისტრაცია შუამავლის როლის შესრულებას ცდილობდა.
კონდოლიზა რაისი წიგნში - No Higher Honor-ში წერს, რომ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა დაურეკა და რუსული მხარის სამი მოთხოვნის შესახებ აცნობა.
პირველი ორი მოთხოვნა კონდოლიზა რაისმა შესრულებადად ჩათვალა – საქართველოს ხელი უნდა მოეწერა ძალის გამოუყენებლობის შესახებ შეთანხმებაზე და ჯარები ყაზარმებში დაებრუნებინა. მესამე მოთხოვნა კი გაცილებით რთული გადასაწყვეტი იყო.
„სერგეიმ მაშინ თქვა, რომ მესამე მოთხოვნა მხოლოდ ჩვენ გვეხებოდა – თქვა, მიშა სააკაშვილი უნდა წავიდესო. მე ყურებს არ დავუჯერე და რეაგირება მოვახდინე ინსტიქტურად, ანალიზის გარეშე. სერგეი, აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან დემოკრატიულად არჩეული პრეზიდენტის გადადგომაზე არ ლაპარაკობს, - ვუთხარი მე. მესამე პირობის შესრულება შესაძლებელია იმდენად, რამდენადაც ვაპირებ, შეძლებისდაგვარად ყველას შევატყობინო, რომ რუსეთს საქართველოს პრეზიდენტის გადადგომა სურს. მან გაიმეორა, მე ვთქვი, რომ ეს მხოლოდ ჩვენს შორის რჩება. არა, ვუპასუხე, ეს მხოლოდ ჩვენს შორის არა, ვაპირებ, ყველას გავაგებინო“, - ასეთ ციტატას აქვეყნებს Washington Post-ი კონდოლიზა რაისის წიგნიდან.
შემდეგ, რაისი წერს, რომ მივიდა ტელეფონთან და მთელ მსოფლიოში რეკვა დაიწყო - დაურეკა ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში მრჩეველ სტივენ ჰედლის, შემდეგ ბრიტანელებს, ფრანგებს და სხვებს, აცნობა გაერო-ს უშიშროების საბჭოსაც.

Condoleezza Rice Recalls Her Conversation with Sergey Lavrov in August 2008
The former US State Secretary Condoleezza Rice’s new book has already been reviewed, dissected and ransacked for news nuggets, The Washington Post reports.
According to the Washington Post, in August 2008, after war erupted between Georgia and Russia, the Bush administration was seeking to play a role as mediator.
Condoleezza Rice wrote in her book “No Higher Honor” that she received a call from Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, who said that the Russians had three demands.
The first two Rice considered feasible: Georgia would have to sign a pledge that it would cease the use of force, and it would have to send its troops back to the barracks. The third was decidedly more complicated.
“But then Sergei said, “The other demand is just between us. Misha Saakashvili [the Georgian president] has to go.” I couldn’t believe my ears and I reacted out of instinct, not analysis.
“Sergey, the secretary of state of the United States does not have a conversation with the Russian foreign minister about overthrowing a democratically elected president,” I said. “The third condition has just become public because I’m going to call everyone I can and tell them that Russia is demanding the overthrow of the Georgian president,” the Washington Post published the quotation from Rice’s book.
And then, Rice says, she got on the phone and started calling the world — national security adviser Stephen Hadley, then the British, the French and others. The U.N. Security Council was informed, too.