უკიდეგანო რუსეთი დე ფაქტო აფხაზეთს ერთ პატარა სოფელს ედავება
რუსეთი და აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება ე.წ. სახელმწიფო საზღვრის შესახებ ორი დოკუმენტის გაფორმებას გეგმავენ. ამის შესახებ საგენტო „აპსნი პრესი“ იუწყება.
რუსეთსა და დე ფაქტო აფხაზეთს შორის ე.წ. სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და საზღვაო სივრცის გამიჯვნის საკითხებზე რუსული და აფახაზური მხარეების შეხვედრა სოხუმში გაიმართა და კონსულტაციები კიდევ ორი დღის განმავლობაში გაგრძელდება. სამდღიანი მუშაობის დასრულების შემდეგ კი მხარეები პროტოკოლს გააფორმებენ.
რუსული დელეგაციის ხელმძღვანელის ვადიმ პოსტნოვის განცხადებით, მომზადებულია ორი შეთანხმების პროექტი – "რუსეთის ფედერაციისა და აფხაზეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის" და "შავ ზღვაში საზღვაო სივრცის გამიჯვნის" შესახებ.
„ეს ორი დოკუმენტი მუშაობის ძალიან დიდი ფრონტს ხსნის. უნდა გამოითქვას შეხედულებები – შეიძლება თუ არა ისინი მივიღოთ, როგორც საფუძველი და გავაგრძელოთ თუ არა მათზე მუშაობა. ჩვენ სიამოვნებით მოვისმენთ თქვენს შენიშვნებს, რომლებიც ალბათ, სწორი და სასარგებლო იქნება, რამდენადაც ეს დოკუმენტები ეხება აფხაზეთსაც და რუსეთსაც“, - განაცხადა პოსტნოვმა.
აფხაზური დელეგაციის ხელმძღვანელმა, დე ფაქტო პარლამენტის წევრმა ვალერი ყვარჩიამ კი შეხვედრაზე გაგრის რაიონის სოფელ აიბღას საკითხი დააყენა, რომელიც რუსული მხარის წინა შეხვედრაზე წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით რუსეთის ფედერაციის საზღვრებში უნდა შესულიყო.
ყვარჩიამ შეხვედრის მონაწილეებს ინფორმაცია მიაწოდა სოფელში არსებული მდგომარეობის შესახებ და აღნიშნა, რომ სოფელში ზაფხულში მხოლოდ 30-მდე ადამიანი ცხოვრობს, ზამთარში კი მხოლოდ რამდენიმე ადამიანი რჩება.
ოფიციალური თბილისი აფხაზეთის არაღიარებული რესპუბლიკისა და რუსეთის ფედერაციის „სახელმწიფო“ საზღვრის დელიმიტაციისა და საზღვაო სივრცეების გამიჯვნის საკითხებზე სოხუმში გამართულ შეხვედრას გმობს. აღნიშნულთან დაკავშირებით საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო სპეციალურ განცხადებას ავრცელებს, რომელშიც ნათქვამია: „საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო აცხადებს, რომ საერთაშორისო-სამართლებრივი თვალსაზრისით, ოკუპანტ ქვეყანასა და მის მიერვე შექმნილ საოკუპაციო რეჟიმს შორის ე.წ მოლაპარაკებები არის უკანონო და მათ შორის მიღწეულ შეთანხმებებს არავითარი სამართლებრივი შედეგები არ ექნება. ერთადერთ მხარეს, რომელთანაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის თაობაზე (როგორც სახმელეთო საზღვრის, ასევე საზღვაო სივრცეების გამიჯვნის თაობაზე) მოლაპარაკებები შესაძლებელია რომ მიმდინარეობდეს, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება წარმოადგენს“.

Russia and de-facto government of Abkhazia intend to sign two documents regarding the so-called state border – news agency Apsni Press reported.
Russian and Abkhazian parties met in Sokhumi to discuss the delimitation of the so-called state border between Russian Federation and Abkhazia and issues related with drawing naval boundaries; the consultations will last two more days. After the three-day negotiations the parties will sign protocols.
Head of Russian delegation Vadim Postnov said draft-projects of two agreements – about “State Borders between Russian Federation and Republic of Abkhazia” and about “Drawing of Naval Boundaries in the Black Sea” - have been prepared already.
“These two documents require much work. Parties will express their opinions - to accept them as basis and to continue work in this direction or not. We will be pleased to hear your remarks which supposedly will be correct and useful because those documents are about Abkhazia and Russia,” said Postnov.
Head of Abkhazian delegation, de-facto MP Valeri Kvarchia raised a question about Aibga village in Gagra district during the meeting. According to the previous project of the Russian party, the village was in the territory of Russian Federation.
Kvarchia updated meeting participants with current situation in the village and noted that only about 30 people live there in summer; but in winter only several people remain there.
Official Tbilisi condemns the negotiation between self-proclaimed republic of Abkhazia and Russian Federation about delimitation of state border and drawing naval boundaries. Ministry of Foreign Affairs of Georgia released special statement regarding the issue. “The Ministry of Foreign Affairs of Georgia states that according to the international law negotiations between the occupant state and occupation regime created by themselves are illegal and their agreements will have no power. Negotiations about delimitation and demarcation of Georgian state border must be carried out only with the Government of Georgia.”