მულტსერიალ „დარდუბალას“ კომპანია 7Z გადაიღებს
მულტსერიალ „დარდუბალას“  კომპანია 7Z გადაიღებს, რომელიც  ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერში  დაახლოებით ერთ თვეში გავა.
სერიალის დაფინანსების სურვილი პოლიტიკაში წასულმა ბიზნესმენმა ბიძინა ივანიშვილმა გამოთქვა და 17 ოქტომბერს პროექტის პროდიუსერ შალვა რამიშვილთან შეთანხმებასაც მიაღწია.
7Z-ის ხელმძღვანელი ოპოზიციური „ქართული პარტიის“ პოლიტსაბჭოს წევრი სოფიო ხორგუანია, რომელიც ამ კომპანიას 2009 წლიდან მართავს, მანამდე 100%-იანი წილის მფლობელი და დირექტორი ლელა ფირალიშვილი იყო.  სამეწარმეო რეესტრის მონაცემებით 2010 წელს 7Z-ის წილების გადანაწილდა -  „33% -33%-ის მფლობელი სოფიო ხორგუანი და შალვა რამიშვილის მეუღლე, თეა აბაშმაძე გახდნენ, ამდენივე დარჩა ლელა ფირალიშვილსაც.
ივანიშვილთან გამართული მლაპარაკებების შემდეგ კი კომპანიის 15% შალვა რამიშვილის საკუთრება გახდა, მისმა მეუღლემ საკუთარი წილი შეინარჩუნა, ხორგუანს საკონტროლო 51%-ის გადაეცა, ფირალიშვილი კი საერთოდ გავიდა კომპანიიდან.
7Z დარეგისტრირებულია როგორც საკონსულტაციო კომპანია, რომლის ძირითადი საქმიანობა კვლევების ჩატარება,  რეკლამებისა და სატელევიზიო გადაცემების მომზადებაა. ეს კომპანია აწარმოებდა მულტსერიალ „სამსონაძეებს“, რომელიც 2009-2010 წლებში ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში გადიოდა. მისი დამზადებულია „ბარამბოს“, „სენტასა“ და კიდევ რამდენიმე ფირმის სარეკლამო რგოლები. 7Z აკეთებს შალვა რამიშვილის გადაცემა „აკრედიტაციის გარეშესაც“, რომელიც ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერში გადის. სოფიო ხორგუანის თქმით, კომპანია მხოლოდ გადაცემის დამზადებითაა დაკავებული და ეთერში გაშვება მათი პრეროგატივა არ არის.
7Z-ში მე მხოლოდ ფინანსური და სამართლებრივი საკითხები მაბარია. ჩემი პოლიტიკური შეხედულებები ჩემ კომპანიასთან  კავშირში არ არის,“ - უთხრა media.ge-ს სოფიო ხორგუანმა.
პოპულარული  სერიალი ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში „დარდუბალას“  სახელით 1999-2000 წლებში გადიოდა, მასში  გაშარჟებული იყო პრეზიდენტი ედუარდ შევარდნაძე. სერიალის ჩვენება 2002 წლამდე  „ჩვენი ეზოს“  სახელით გაგრძელდა. მას „სტუდია ვაშა“ ამზადებდა, რომლის ერთ-ერთი პროდიუსერი შალვა რამიშვილი იყო. „ვარდების“ რევოლუციის შემდეგ ტელეეთერში „დარდუბალა 2“ გამოჩნდა. ამჯერად,  მისი მთავარ გმირები პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი და შს მინისტრი ვანო მერაბიშვილი იყვნენ.

Company 7Z is going to film the Dardubala animated TV series to be on air in about two months.The Georgian businessman-turned-politician Bidzina Ivanishvili having publicized his will about funding the cartoon on October 17 reached an agreement with the project producer Shalva Ramishvili.
7Z is headed by Sophio Khorguani, member of the political council of the opposition Georgian Party. She has been heading the company since 2009, earlier Lela Piralishvili used to be the 100 percent shareholder and director. According to the data of the Entrepreneurial Registry as of 2010 the 7Z shares were divided in the following way 33 percent to Sophio Khorguani and Thea Abashmadze, spouse of Shalva Ramishvili per each and the remaining 33 percent to Lela Piralishvili.
Following the talks with Bidzina Ivanishvili Shalva Ramishvili became the 15 percent shareholder of the company, his spouse maintains her share, Sophio Khorguani has been handed over controlling 51 percent of shares, Piraslishvii quit the company.
7Z has been registered as a consulting company whose main field of activity includes surveys, production of advertisements and TV programs. The company used to produce the animated TV series The Samsonadzes which used to be on air in 2009-2010 on Imedi TV. TV ads for Barambo, Senta and few more firms have been produced by 7Z. 7Z is also producing Shalva Ramishvili’s program Without Accreditation aired on Maestro TV. According to Sophio Khorguani the company profile is limited to the production of programs only and their placement on air is not their prerogative.
“I am responsible for financial and legal issues within the company. My political opinions are not related to my company,” said Sophio Khorguani reporting to Media.ge.
The popular political satire cartoon under the title of Dardubala used to be aired onRustavi2 broadcasting company in 1999-2000. It was targeting ex-President Eduard Shevardnadze. Until 2002 the animated TV series was being televised under the name of Our Yard, directed by Studio Vasha, Shalva Ramishvili was then the co-producer. After the Rose Revolution Dadrubala 2 re-appeared on air this time targeting President Saakashvili and Interior Minister Vano Merabishvili.