ხელისუფლება პენსიონერებს არათანაბარ პირობებში აყენებს
საქართველოს მთავრობამ კიდევ ერთი სოციალური ინიციატივა გამოაცხადა: მომავალი წლის სექტემბრიდან 67 წელს გადაცილებული პენსიონრებისთვის პენსია 140 ლარი გახდება, ხოლო 15-ლარიან სადაზღვევო პაკეტს ყველა პენსიონერი მიიღებს. ეს ინიციატივა 2012 წლის ბიუჯეტის პროექტის შემუშავებას დაუკავშირდა და მასში უკვე აისახა პენსიების გაზრდისთვის საჭირო ხარჯები.
პარლამენტში ბიუჯეტის პროექტის პირველი მოსმენით განხილვისას ითქვა, რომ ის პენსიების ზრდას ითვალისწინებს. თუმცა, არავის დაუკონკრეტებია, რა მოცულობის ზრდა განხორციელდებოდა. მთავრობამ უფრო მეტი სიცხადე საფინანსო გეგმის პროექტში გასულ კვირას შეიტანა. 9 ნოემბერს საქართველოს პრეზიდენტთან პრემიერ მინისტრის, ფინანსთა და ჯანდაცვის მინისტრების შეხვედრა გაიმართა, სადაც პენსიების 140 ლარამდე გაზრდის შესახებ იმსჯელეს.
2012 წლის სექტემბრიდან პენსია გაიზრდება 10 ლარით. ამას დაემატება 15-ლარიანი სადაზღვევო პაკეტი, რომელსაც მიიღებს ყველა პენსიონერი. ხოლო 67 წელს გადაცილებული პენსიონრებისთვის გათვალისწინებულია პენსიის კიდევ 15 ლარით გაზრდა და მათი პენსია ამ გზით 140 ლარს მიაღწევს.
საპარლამენტო ოპოზიცია ბიუჯეტის პროექტს მხარს არ უჭერს. მას შემდეგ, რაც ფინანსთა მინისტრმა დეპუტატებს მთავარი ფინანსური დოკუმენტი დეტალურად გააცნო, საპარლამენტო უმცირესობამ ყველაზე მეტი შეკითხვა საპენსიო რეფორმის შესახებ დასვა. ოპოზიციის განცხადებით, აუცილებელია, პენსიები 2012 წლის 1 იანვრიდან გაიზარდოს და არა 1 სექტემბრიდან, როგორც ეს ბიუჯეტის პროექტით არის გათვალისწინებული.
„არსებული სოციალური ფონის გათვალისწინებით, დღეს ძალიან კრიტიკული მდგომარეობაა. ადამიანებს, განსაკუთრებით - პენსიონერებს, მედიკამენტების შეძენაში, სამედიცინო მომსახურების გაწევაში, მკურნალობის თანხების ანაზღაურებაში გადაუდებლად სჭირდებათ დახმარება... აქედან გამომდინარე, მიუღებელია გადაწყვეტილება, რომ პენსიის გაზრდა და პენსიონერთა დაზღვევა სექტემბრისთვის გადაიწიოს“, - აღნიშნა პარლამენტის ფრაქცია „ქრისტიან-დემოკრატების“ მდივანმა მაგდა ანიკაშვილმა.
ოპოზიციის შეკითხვებს ფინანსთა მინისტრმა, დიმიტრი გვინდაძემ უპასუხა. მისი თქმით, ხელისუფლებამ და მთავრობამ პენსიების გაზრდა ქვეყნის ფისკალური შესაძლებლობებიდან გამომდინარე გათვალა. მინისტრის განმარტებით, იმ შემთხვევაში, თუ 67 წელს გადაცილებული პენსიონერებისთვის საპენსიო პაკეტის 140 ლარამდე გაზრდის თარიღი წინ გადმოიწევს, შესაძლოა, ქვეყნის ეკონომიკას პრობლემები შეექმნას.
„ჩვენ შევხედეთ ფისკალურ შესაძლებლობებს და ეკონომიკური კუთხით ჯანსაღი გადაწყვეტილება მივიღეთ. ძალიან ბევრი მაგალითია, მათ შორის - ევროზონაში, სადაც გადაწყვეტილება პოლიტიკური დინამიკიდან და ინერციიდან გამომდინარე მიიღეს და ეს გადაწყვეტილება 2-3 წლის თავზე ბუმერანგივით მოუტრიალდათ. ჩვენ ამას არ ვაკეთებთ. ამიტომ ეს რაციონალური გადაწყვეტილებაა“, - აცხადებს გვინდაძე.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ჯანმრთელი სამყარო“ ასევე დაუსაბუთებლად მიიჩნევს საქართველოს მთავრობის ინიციატივას, 2012 წლის 1 სექტემბრიდან პენსიონერთა საპენსიო პაკეტი 140 ლარით განისაზღვროს.
ცნობისთვის, აღნიშნულ 140-ლარიან საპენსიო პაკეტში პენსიონერთა 15-ლარიანი დაზღვევაც იგულისხმება.
არასამთავრობო ორგანიზაციის შეფასებით, „მთავრობის ინიციატივა დაუსაბუთებელია, არგუმენტები - არსს მოკლებული, რაც ინიციატივის  რეალურად განხორციელებას ეჭვქვეშ აყენებს“.
„ჯანმრთელი სამყარო“ სადაზღვევო დანამატს რამდენიმე გარემოების გამო აპროტესტებს: „პენსიის მატება მხოლოდ 67 წელს გადაცილებულ პენსიონერებისთვის არის განსაზღვრული, რაც პენსიონერებს არათანაბარ პირობებში აყენებს. პენსიონერებისათვის 1 თვის სადაზღვევო პრემიალური თანხა დაახლოებით 15 ლარს შეადგენს, რაც წელიწადში 180 ლარია. აქედან მედიკამენტების ფასების დასაფარავად გათვალისწინებულია მხოლოდ 100 ლარი. იმის გათვალისწინებით, რომ პენსიონერები ავადობის მაღალი რისკის ჯგუფს წარმოადგენენ, შეიძლება, ითქვას, მათთვის გამოყოფილი სადაზღვევო თანხა არაგონივრულია, რაც დაზღვევის ეფექტურობას ეჭვქვეშ აყენებს“.
„ყოველივე აღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩვენი აზრით, პენსიონერთა დაზღვევა იგივე ბედს გაიზიარებს, რომელიც ხელისუფლების მიერ დაპიარებულ 5-ლარიან დაზღვევას ეწია, რომელიც სრული კრახით დამთავრდა“, - აცხადებენ ორგანიზაციაში.
„ჯანმრთელი სამყარო“ ხელისუფლებას მიმართავს, „ყველა პენსიონერი თანაბარ პირობებში განიხილოს, სადაზღვევო დანამატი ქმედუნარიანი, სწორი ეკონომიკური ეფექტით იქნას გათვლილი, სოციალური ბიუჯეტის ნაწილი ზუსტად განისაზღვროს და პენსიონერებისთვის ჯანდაცვის ეფექტურ ხელმისაწდომობაზე არარეალურ იმედს ნუ გააჩენს“.
ამჟამად საქართველოში 670 000 პენსიონერია და მათთვის სახელმწიფო ბიუჯეტის მეშვიდედი იხარჯება. პენსიები ბიუჯეტის ზრდის პარალელურად იზრდება. თუმცა, დისკუსიას იწვევს საკითხი - რამდენად პროპორციულია პენსიების ზრდა, თუნდაც, სხვა სფეროების დაფინანსებასთან შედარებით. მაგალითად, საკითხავია: თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის გამოყოფილი თანხები ხომ არ არის ზედმეტად ბევრი და ხომ არ აჯობებდა პენსიების გაზრდა ამ სფეროების დაფინანსების შემცირების ხარჯზე?!
ამჯერად 2012 წლის 300 მილიონით გაზრდილი ბიუჯეტიდან პენსიების მატებისთვის 70 მილიონი ლარი დაიხარჯება, 2013 წელს კი პენსიების მატებას, სავარაუდოდ, 200 მილიონი ლარი მოხმარდება. ამ ეტაპზე მთავრობის ამოცანაა, მიხეილ სააკაშვილის პრეზიდენტობის ვადის დასასრულისთვის პენსია 100 ამერიკული დოლარი გახდეს.

The government of Georgia announced a new social initiative: retired people over 67 will receive 140 GEL as a pension from September of 2012 including 15-GEL insurance packet. The initiative was raised when the 2012 state budget was drafted and the funds necessary for the increased pensions were already reflected in it.
When the draft-budget was discussed at the first Parliament session, the MPs said it envisaged increased pensions. However, nobody clarified the amount of the increased pension then. The government presented the financial plan last week. On November 9, the President of Georgia met prime-minister, ministers of finances and healthcare and discussed increase of pensions up to 140 GEL.
From September 2012 the pension will increase at 10 GEL. In addition to that, pensioners will receive 15 GEL insurance packets. Retired people over 67 will receive additional 15 GEL and finally the pensions will amount to 140 GEL.
The parliamentary opposition does not support the draft-budget. After the minister of finances presented the main financial document to MPs in details, the majority asked most questions regarding the pension reform. The oppositionist MPs state the pensions shall increase from January 1, 2012 and not from September 1 as it is envisaged by the draft-budget.
“Considering current social environment, the situation is very critical. People, particularly retired people, urgently need assistance in the purchase of medicines, in medical treatment, and in the reimbursement of their treatment expenses… So, the decision to increase pensions and insure retired people only from September is unacceptable,” said Magda Anikashvili, secretary of the parliamentary fraction “Christian-Democrats.”
Minister of Finances Dimitry Gvindadze answered the questions of the oppositionist MPs. He said the government decided to increase pensions due to fiscal sources of the country. He said if the pensions for the people over 67 will increase earlier, it might cause some economic problems for the state.
“We reviewed our fiscal resources and made economically proper decision. There are many examples, even in European zone, when decisions were made due to political dynamics and momentum and it had negative impact 2-3 years later. We will not do it. So, it was the most rational decision,” said Gvindadze.
Non-governmental organization Healthy Environment thinks the initiative of the Government of Georgia is not well-grounded.
The 140 GEL pension includes 15 GEL insurance for retired people.
According to the assessment of the NGO, ‘The government’s initiative is not well-grounded, the arguments lack sense and it makes the fulfillment of the initiative suspicious.”
The Healthy Environment protested the 15 GEL insurance packets for various reasons: “Only people over 67 will receive the increased pension and it creates unequal conditions for them. The bonus amount for pensioners per month is 15 GEL that makes 180 GEL per year. Only 100 GEL is envisaged for the purchase of medicines. While the retired people belong to the high risk group of getting sick, the allocated insurance funds are not reasonable and cast doubts about efficiency of the insurance.”
“Thus, we think the insurance of the retired people will fail like the previous initiative of the government about five-GEL insurance failed,” said the organization representatives.
The Healthy Environment recommends the government “to create equal conditions for every pensioner, to make the insurance packet effective, to clearly work out the social part of the budget and not to give unreal promises to the retired people about effective access to healthcare.”
There are estimated 670 000 pensioners in Georgia and one seventh of the state budget is spent on their pensions. The pensions increase in parallel to the increase in budget. However, the proportionality between those increases is still arguable. For example, people wonder whether the budgets for the defense and interior ministries are too much and whether it would be better to accumulate more funds on social projects and on the increase of pensions?!
This time, 70 million GEL will be spent on the increase of pensions from the 2012 state budget which was increased at 300 million GEL. In 2013, supposedly, 200 million GEL will be spent on the increase of pensions. The government aims to make the pensions equal to 100 USD by the end of Mikheil Saakashvili’s presidency.