პრეზიდენტის ტაშის დასაკვრელად ყვარელში ხალხი სხვადასხვა რაიონებიდან ორგანიზებულად ჩაიყვანეს
ყვარელში ილიას ტბისა და დასასვენელი კომპლექსის გახსნის დღეს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის დასახვედრად საჯარო მოსამსახურეები და ნაციონალური მოძრაობის აქტივისტები კახეთის სხვადასხვა რაიონებიდან ჩაიყვანეს.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს „თავისუფალი საქართველოს“ კახეთის ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა გიორგი მოსიაშვილმა განუცხადა, თელავიდან ყვარელში დაახლოებით 400 ადამიანი წაიყვანეს.
„ერეკლეს მოედნის წინ გაჩერებული იყო ოთხი ყვითელი ავტობუსი, 15-მდე სამარშრუტო ტაქსი და კიდევ პატარა მანქანები. მოძრაობა შეფერხებული იყო. ხალხში თელავის გამგეობის კულტურის სამსახურის უფროსი მიხეილ დაღუნდარიძე, კულტურის სახლის დირექტორი ზაქრო რაზმაძე და ბიზნესმენი ნიკო ჭინჭარაშვილიც შევნიშნე. დანარჩენები „ტაშის მკვრელები“ იყვნენ, რომლებიც ყველგან დაჰყავთ ხოლმე. ზოგიერთს  ხელში ფურცლებიც ეკავა და აღნიშნავდნენ ვინ მიდიოდა. საერთო ჯამში 400-მდე ადამიანი იყო“, - აღნიშნა მოსიაშვილმა.
ყვარელში პრეზიდენტის დასახვედრად საჯარო მოსამსახურეები და სახელისუფლებო პარტიის აქტივისტები ლაგოდეხიდანაც წაიყვანეს.
„რვა მიკროავტობუსი გაავსეს ხალხით. ვკითხე, სად მიდიხართ მეთქი და არ მითხრეს. მერე გავიგე, რომ ყვარელში სააკაშვილი ჩამოდის და იქ უნდა დახვდნენ. იტყვიან, აი რამდენი ხალხი შეიკრიბა და როგორ გაუხარდათ ილიას ტბის გახსნა, რომ წინ მივდივართ და ა.შ. აბა, ამ სიცივეში ტბაზე თავისით არავინ მივა და შოუ ხომ უნდა მოაწყონ“, - განაცხადა ლაგოდეხის მკვიდრმა თამარ თავაძემ.
ამავე დროს, სააკაშვილის დასახვედრად, დედოფლისწყაროს, თელავის, გურჯაანის და ყვარლის საჯარო სკოლებიდან ილიას ტბის ტერიტორიაზე 4 ათასამდე მოსწავლე ჩაიყვანეს.
„ყვარლის რაიონიდან პრეზიდენტის დასახვედრად 2400 მოსწავლე წავიყვანეთ. ბავშვები არაჩევეულებრივ სანახაობას ნახავენ. მასწავლებლები არცერთი არ წაგვიყვანია. თქვენთვის არ მცალია, ილიას ტბის გახსნას ვესწრები და თუ გინდათ ხვალ დამირეკეთ“, - განუცხადა კახეთი საინფორმაციო ცენტრს ყვარლის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსმა ქეთევან ჭიპაშვილმა.
ყვარელში, ილიას ტბის და დასასვენებელი კომპლექსის საზეიმო გახსნას საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრების ხელმძღვანელებიც ესწრებოდნენ.

People Brought To Kvareli to Applaud for President
On the opening ceremony of Ilia Lake and Rest Complex in Kvareli public officials and activists of the National Movement were brought from various districts of Kakheti to meet President Saakashvili.
Head of Kakheti office of the Free Georgia Giorgi Mosiashvili told ICK that about 400 people were taken to Telavi.
“Four yellow buses, about 15 mini-buses and small cars were standing near the Erekle Square. The traffic was hindered. I noticed head of Culture Service of the Telavi district administration Mikheil Daghundaridze, Culture House director Zakro Razmadze and businessman Niko Chincharashvili among people. The rest people were “clappers” who attend every ceremony. Some of them even held papers to note who was coming to the ceremony. Finally, they collected about 400 people,” said Mosiashvili.
Public servants and activists of the ruling party were taken from Lagodekhi district too.
“They filled in eight mini-buses with people. I asked them where they were going but nobody answered. Then I learned Saakashvili was coming to Kvareli and they wanted to meet him. They will say people are happy with opening the Ilia Lake and that we are achieving progress, etc. Of course nobody will go to the Lake in such a cold weather and they had to stage some show,” said Tamar Tavadze from Lagodekhi.
About 4 000 pupils were taken to Ilia Lake from the public schools of Dedoplistskaro, Telavi, Gurjaani and Kvareli districts.
“We took 2 400 pupils from the Kvareli district to meet the president. The children will see perfect show. We did not take teachers. I do not have time to talk with you; I am attending the opening ceremony and you can call me tomorrow,” head of Kvareli education resource-center Ketevan Chipashvili told the ICK.
Heads of district education resource-centers also attended the opening centers of Ilia Lake and Rest Complex.