გიორგი ტუღუში: „სასამართლო სისტემაში ძირეული პრობლემები კვლავ რჩება“
ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდში 16 ნოემბერს გამართულ დისკუსიაზე („მართლმსაჯულების განხორციელება და ადამიანის უფლებათა დაცვა საქართველოს მართლმსაჯულების სისტემაში“), სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა საქართველოში სამართლიანი სასამართლოს უფლების განხორციელებაზე და ამ მიმართულებით ადამიანის უფლებების დარღვევებზე ისაუბრა. Humanrights.ge გთავაზობთ მისი მოხსენების ძირითად ნაწილს.
„სახალხო დამცველის და მისი ოფისის საქმიანობის ერთ–ერთი მიმართულება, სწორედ მართლმსაჯულების სისტემის ფუნქციონირების შეფასებას შეეხება, ასევე - ადამიანის უფლებების დაცვას მთლიანად ამ პროცესში. სამართლიანი სასამართლოს უფლება ეს არის ერთ–ერთი ფუნდამენტური უფლება, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია თითოეული ადამიანისთვის, მითუმეტეს - იმ ადამიანისთვის, რომელსაც უშუალო შეხება აქვს მართლმსაჯულების სისტემასთან.
სასამართლო არაერთხელ გამხდარა სახალხო დამცველის არა მარტო შეფასების, არამედ კრიტიკის საგანიც არაერთი მიმართულებით. ერთ–ერთი რთული თავი სახალხო დამცველის ანგარიშში არის სწორედ სამართლიანი სასამართლოს უფლების შესახებ. გარდა იმისა, რომ ძალიან რთული დასაწერია და ინტენსიურ მუშაობას მოითხოვს, ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია (სასამართლოს სპეციფიურობიდან გამომდინარე), სახალხო დამცველმა ძალიან კარგად განსაზღვროს, სადამდე შეიძლება წავიდეს მისი კვლევა და შეფასებები.
სახალხო დამცველი  ხელმძღვანელობს საქართველოს ორგანული კანონით „საქართველოს სახალხო დამცველის“ შესახებ, რომლის მეთოთხმეტე მუხლში პირდაპირ  ჩამოთვლილია ის ძირითადი კომპეტენციები, რაც გააჩნია სახალხო დამცველს, მათ შორის - სასამართლოსთან მიმართებაში.
„სახალხო დამცველის შესახებ“ კანონში ადრე იყო ერთ–ერთი პუნქტი, რომლის თანახმად, სასამართლო გადაწყვეტილების შესწავლისას სახალხო დამცველი თუკი მივიდოდა დასკვნამდე, რომ ადგილი ჰქონდა სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევას, სახალხო დამცველს უფლება ჰქონდა, მიემართა სასამართლოსთვის და მოეთხოვა ამ კონკრეტული გადაწყვეტილების გადასინჯვა. თუმცა, რა თქმა უნდა, ეს იყო რეკომენდაცია - სასამართლოს შეეძლო, გაეთვალისწინებინა ან არა.
თუმცა შემდეგ რეალურად საქმის გადახედვის ინტიტუტი გაუქმდა კანონმდებლობით.  უზენაესი სასამართლოს მიერ გამოტანილი განაჩენი თუ გადაწყვეტილება საბოლოოა და მისი კანონიერების საკითხი აღარ გადაიხედება. აქედან გამომდინარე, ფაქტობრივად, ამ მუხლმა დაკარგა თავისი არსი და მნიშვნელობა.
ჯერ კიდევ, ჩემი წინამორბედი არა ერთხელ შეეცადა საზოგადოების ყურადღება მიეპყრო ამ მუხლის მიმართ და შეგნებულად მიმართა სასამართლოს რამდენჯერმე. პასუხი იყო ყოველთვის ერთი და იგივე, რომ ჩვენი კანონმდებლობა მსგავს მექანიზმს აღარ ცნობს და შესაბამისად სასამართლოს გადაწყვეტილების არანაირი გადახედვა აღარ მოხდება.
ამის შემდეგ განხორციელდა გარკვეული ცვლილებები „სახალხო დამცველის შესახებ“ ორგანულ კანონში. სახალხო დამცველს შეუძლია, ამა თუ იმ სასამართლოს კონკრეტულ საქმესთან მიმართებაში თავისი მოსაზრება წარუდგინოს. სახალხო დამცველმა შეინარჩუნა მხოლოდ შეფასების კომპეტენცია. მას შეუძლია შეისწავლოს სასამართლოს სხავასხვა გადაწყვეტილებები და შეაფასოს, რამდენად იყო დაცული ადამიანის უფლებები სამართალწარმოებისას. თუმცა, ამ შეფასების მიხედვით სასამართლოს გადაწყვეტილება არ შეიცვლება, რაც არ უნდა მკაცრად აკრიტიკებდეს იგი სასამართლოს ვერდიქტს.
სახალხო დამცველის ბოლო ანგარიშებს თუ გადავხედავთ (განსაკუთრებით - 2009 წლის მეორე ნახევრის ანგარიშს), ძალიან დიდი ყურადღება დაეთმო სწორედ სამართლიანი სასამართლოს უფლებას და სხვადასხვა სისხლის სამართლისა და ადმინისტრაციული საქმეების ანალიზს.
სახალხო დამცველი მივიდა დასკვნამდე, რომ განხორციელებული რეფორმებისა და არაერთი წარმატებული პროექტის მიუხედავად, ძირეული პრობლემები კვლავ რჩება სასამართლო სისტემაში. პირველ რიგში, ეს არის სასამართლოს მიერ გამოტანილი დაუსაბუთებელი შუალედური თუ საბოლოო გადაწყვეტილებები, ასევე - მხარეთა თანასწორობის პრინციპის დარღვევა. იყო შემთხვევები, როცა ჩვენ ბოლო ანგარიშში განსაკუთრებით ვსაუბრობდით მოსამართლეთა გადაყვანაზე სხვადასხვა რაიონებში. გამოვთქვით ვარაუდი, რომ აღნიშნული სისტემა საშუალებას იძლეოდა, ეს მექანიზმი მოსამართლის დასჯის მიზნითაც გამოყენებულიყო.
2011 წელს არაერთი სისხლის სამართლის საქმის შესწავლის შემდეგ ჩვენ მივიდით დასკვნამდე, რომ ადგილი ჰქონდა მოსამართლეების მიერ ადამიანების უფლებათა უხეშ დარღვევეას. ყველა ამ ფაქტზე მივმართეთ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს და მოვითხოვეთ მოსამართლეთა დისიპლინური დევნის დაწყება.
საპასუხოდ 11 კონვერტი დამიბრუნდა ერთად. ეს პროცედურა კონფიდენციალურია და ჩვენ არანირი უფლება არა აქვს გავახმაუროთ მოსამართლეთა სახელები გვარები და ზოგადად იუსტიციის უმაღლეს საბჭოთა კომუნიკაცია. ასეთ კონვერტებს ძალიან დიდად არტყია ხოლმე გრიფი „საიდუმლო“. თუმცა, მე ამას ვეცნობი და ინფორმაციას ვაცნობ ჩემ თანამშრომლებსაც, რომლებიც უშუალოდ მუშაობენ ამ საქმეებზე.
როგორც შეგვატყობინეს, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში თერთმეტივეზე დაიწყო დისციპლინური წარმოება, მაგრამ ათზე შეწყდა, ერთზე კი მოსამართლეს მიეცა რეკომენდაცია (გაფრთხილებაც კი არა).
დისციპლინურ დევნას ვერ მოითხოვ უბრალო საფუძვლით. ადგილი უნდა ჰქონდეს კანონის უხეშ დარღვევას, რომელმაც მნიშვნელოვნად დააზარალა, ამ შემთხვევაში, განსასჯელი. ასეთი ფაქტები იყო არაერთი. ალბათ ასეთი საქმეები გაცილებით ბევრია, თუმცა ყველა სახალხო დამცველთან ვერ ხვდება.
დღემდე სერიოზულ პრობლემად რჩება დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებები, ასევე  - შუამგომლობების დაკმაყოფილება. არსებობს კონკრეტული პრობლემები დაცვის უფლებასთან დაკავშირებით. პრობლემებია ადმინისტრაციულ სამართალწარმოებაშიც. ჩვენ ახლა ვაპირებთ ერთობლივად გავუკეთოთ ანალიზი, ვთქვათ, იგივე 26 მაისის მოვლენების შემდგომ გამოტანილ გადაწყვეტილებებს ყველა იმ ადმინისტრაციულ საქმეზე, რომელთა ნაწილი დასრულდა პირის დაპატიმრებით ან გარკვეული ჯარიმით.
შესაბამისად, მომავალ ანგარიშში ვიმსჯელებთ მთლიანად ამ პროცედურაზე, რომელსაც სახალხო დამცველი შეისწავლის ადმინტრაციულ სასამართლოსთან მიმართებაში“.

On November 16, Heinrich Boell Foundation South Caucasus Office in Tbilisi hosted discussion “Administration of Justice and Protection of Human Rights in the Justice System in Georgia”. During the discussion Public Defender of Georgia Giorgi Tugushi spoke about administration of justice and human rights violations in this field.
“One of the main fields of the activities of the Public Defender and his office is evaluation of the justice system as well as protection of human rights in this field. Right to fair trial is one of the fundamental rights, which is essentially important for every person particularly for those who have direct contact with the justice system.
The Public Defender has frequently criticized the judiciary system in many views. One of the toughest topics of the Public Defender’s report is about right to fair trial. It is not only very difficult to write about it which requires intensive work, it is very important issue (due to specific of the judiciary) and the Public Defender shall properly define how far his research and evaluations should go.
The Public Defender acts in accordance to the Organic Law of Georgia about Public Defender of Georgia whose article 14 lists main competences of the Ombudsman including the competence in regard with the court.
Before, there was a paragraph in the Law on the Public Defender of Georgia which stated that if an ombudsman, when studying the court judgments, concludes that right to fair trial was breached, the Public Defender shall appeal to the court and request to reconsider the particular judgment. However, it should have been done in a form of recommendation and the Court shall either accepts or decline it.
However, later the institute of reconsidering the judgment was cancelled by the law. The judgment of the Supreme Court of Georgia is final and issue of its lawfulness shall not be reconsidered. Thus, in fact, the Article lost its essence and importance.
Even my predecessor attempted to draw public attention to this article several times and petitioned to the court too. The reply was always one and the same – our legislation does not recognize this mechanism any longer and consequently the court judgment will not be reconsidered.
Afterwards, some amendments were introduced to the Law on the Public Defender of Georgia. The Public Defender can introduce court with its opinion about any particular case. The Public Defender has only competence of evaluation. He can study various court judgments and assess how human rights were protected during judicial proceeding. However, the court judgment will not be changed based on those assessments regardless it is strictly critical or not.
Recent reports of the Public Defender (particularly the one of the second half of 2009), were mostly focused on the right to fair trial and analyze of various criminal law and administrative cases.
The Public Defender concluded that despite implemented reforms and several successful projects, essential problems still remain in the judiciary system. First of all, the problem is ungrounded interim and final judgments as well as violation of equality principle. In our last report we spoke about appointing judges from the capital in various districts. We assumed that the authority uses the mechanism for the punishment of judges.
In 2011, having studied several criminal cases we concluded that judges blatantly violated human rights. We petitioned to the Supreme Council of Justice and requested to impose disciplinary liability on those judges.
In reply to our petition, all eleven envelopes were returned to our office. This procedure is confidential and we are not authorized to publish the names of judges and information about correspondence with the Supreme Council of Justice. Those envelopes usually have large stamps of Top Secret on it. However, I read them and update my colleagues with the information who work on those cases.
Reportedly, the Supreme Court of Justice started disciplinary proceedings on all eleven cases but later dropped on ten of them and recommendation (even not warning) was given to the judge in the eleventh case.
Disciplinary liability cannot be requested because of a simple motive. A blatant violation of the law shall be observed which significantly damaged the accused. We observed many facts. I doubt the number of similar cases is higher because not every case is sent to the Public Defender’s Office.
Ungrounded judgments are still serious problem as well as declination of solicitations. There are concrete problems in the protection of defense rights as well as in administrative proceedings. Now, we intend to jointly analyze the judgments passed on administrative cases after May 26 part of which ended with imprisonment or with imposing fines.
Consequently, in our next report we will review this procedure completely which will be studied by the Public Defender in regard with the administrative court.”