„შლოპანცი“ - ბათუში, ველოსიპედი - თბილისში
ბევრი მოქალაქე დააბნია და აალაპარაკა ბათუმში „რედისონთან“ დადგმულმა ფრანგი სკულპტორის, ლილი ფანტოცის ნამუშევარმა - „სახიფათოდ თქვენი“. ეს არის კვერცხებზე შემდგარი ე.წ. შლოპანცები.
„ახალი ველოსიპედი“ ასევე ფრანგმა მხატვარმა, 86 წლის ჟან დიუპიმ „გამოიგონა“ და საქართველოს აჩუქა. სკულპტურის დადგმა ვარდების რევოლუციის მოედანზე ჯერ დასრულებული არ არის. თუმცა, მასზეც უკვე ბევრი საუბრობს.
ამ უცნაური ველოსიპედის დადგმაზე თბილისის განვითარების ფონდი ზრუნავს. როგორც მისი ხელმძღვანელი აცხადებს, სკულპტურას არც ისე მსუბუქი საზოგადოებრივი მისია აკისრია.
არქიტექტორ კოკა ამირეჯიბის თქმით, ამ ტიპის ნამუშევრების შინაარსი ისაა, რომ მას შინაარსი არ გააჩნია. ხელოვნებათმცოდნე ქეთა გაბიანი კი ფიქრობს, რომ „კვერცხოსანი შლოპანცებისა“ და ორსაჭიანი ველოსიპედის სკულპტურებმა საზოგადოება ცოტა შეაშინა და დააბნია.
დიდად არ უკვირთ. ბევრს მოწონს კიდეც. თუმცა, მნახველების უმრავლესობას მიაჩნია, რომ ამ სკულპტურების ადგილი იქ არ არის, სადაც დადგეს. თბილისელებს განსაკუთრებით აღიზიანებს ორსაჭიანი ველოსიპედი, რადგან თბილისურ „რედისონთან“ ახლოს ადრე დავით აღმაშენებლის ძეგლი იდგა. საქართველოს სახელგანთქმული მეფის ძეგლის ჩანაცვლება უშინაარსო სკულპტურით ბევრს არ მოეწონა.
დებიუტი მაინც შედგა. თანაც - ხმაურიანი.
როგორც წესი, ამ ტიპის ნამუშევრებს დროებით, რამდენიმე თვით დგამენ ხოლმე, ასე რომ „პოპ-არტისტული“ შეფასებებისთვის დრო კიდევ გვაქვს.

Sandal in Batumi, Bike in Tbilisi
Work of French artist Lilly Fantos “Dangerously Yours” confused many people in Batumi. It is sculpture of a sandal placed over eggs.
French artist Jan Doupe, 86, invented a “New Bike” and presented it to Georgia. The installment of the sculpture has not been finished yet in the Rose Revolution Square. However, people have already started speaking about it.
The Tbilisi Development Foundation is in charge of the installment of the strange bike. The head of the foundation stated the sculpture has quite important social mission.
Architect Koka Amirejibi said the idea of similar works is absence of idea. Art critic Keta Gabiani thinks “Sandal on Eggs” and “Two-Handle Bike” have somehow frightened and confused the society.
People are not much surprised. Some of them even like them. However, most viewers think the sculptures are placed in wrong places. Tbilisi residents are particularly annoyed about the bike because before the statue of the King Davit Agmashenebeli was standing near the Radisson Hotel. Replacement of the famous Georgian king with idea-less sculpture was not best idea for them.
It was debut, a noisy debut.
As a rule, similar works are placed for a short time, for several months; so we still have time to evaluate pop-artist works.