ეროვნულმა ბანკმა „პროგრესბანკის“ შემოწმება მას შემდეგ დაიწყო, რაც ბანკის 10%-იანი წილის მფლობელი ბიძინა ივანიშვილი გახდა
ბიზნესმენი ბიძინა ივანიშვილი კახა კალაძის „პროგრესბანკის“ 10%-იანი წილის მფლობელი გახდა. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ ბანკ „ქართუს“ პრეზიდენტმა ნოდარ ჯავახიშვილმა განუცხადა.
მისი თქმით, ბანკ „ქართუსა“ და „პროგრესბანკს“ შორის 7 ნოემბერს ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
„შევთანხმდით ტექნიკურ თანამშრომლობაზე. საჭიროების შემთხვევაში ჩვენ, როგორც უფრო გამოცდილი ბანკი, დავეხმარებით კადრების მომზადებაში, გავუზიარებთ გამოცდილებას. აუცილებლობის შემთხვევაში, გარკვეულ ფინანსურ თანადგომასაც გამოვუცხადებთ“,- აღნიშნა ჯავახიშვილმა.
მისივე თქმით, ბანკებს შორის თანამშრომლობის გაფორმებიდან მალევე „პროგრესბანკში“ შემოწმება ეროვნულმა ბანკმა დაიწყო.
ეროვნული ბანკი კალაძის ბანკში შემოწმების დაწყებას ადასტურებს, თუმცა დეტალებს არ აკონკრეტებს.
„ეს ინფორმაცია კონფიდენციალურია და, აქედან გამომდინარე, ეროვნული ბანკი კომენტარს არ გააკეთებს“, - განუცხადეს „ინტერპრესნიუსს“ ეროვნული ბანკის პრესცენტრში.

National Bank Started Inspection of Progress Bank After Bidzina Ivanishvili Purchased 10% of Shares
Businessman Bidzina Ivanishvili purchased 10% of shares in Kakha Kaladze’s Progress Bank. President of Ivanishvili’s Cartu Bank Nodar Javakhishvili told the IPN about it.
He said the cooperation memorandum between Cartu Bank and Progress Bank was signed on November 7.
“We agreed on technical cooperation. In case of necessity we, as more experience bank, will assist them in training of personnel, and share our experience with them. We will also financially assist them when it is needed,” said Javakhishvili.
According to him, soon after the memorandum was signed, the National Bank started inspection of the Progress Bank.
The National Bank confirmed information about the launched inspection in Kaladze’s bank though does not make detailed comments.
“The information is confidential and the National Bank will not comment on it,” the press-center of the Progress Bank told Interpresnews.