06:26, Thursday, 23.05.2013
ბათუმის საქალაქო სასამართლოდან მედიის წარმომადგელები ვერც საჯარო ინფორმაციას იღებენ და ვერც კომენტარს, რადგან აჭარაში მოქმედ სასამართლოებში სპიკერი მოსამართლე ჯერ კიდევ არ არის.
„მოთხოვნილი ინფორმაციის მოძიებისათვის საჭიროა ძირითადი ადმინისტრაციული რესურსის მობილიზება, რაც გამოიწვევს სასამართლოს ძირითადი საქმიანობის პარალიზებას“, - ეს არის ამონარიდი ბათუმის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარე თემურ გოგოხიას მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილებიდან. საქმე ეხებოდა TV25-ის ჟურნალისტ ნათია როყვას, რომელიც ბათუმის საქალაქო სასამართლოსგან ითხოვდა მისი  ადმინისტრაციული საჩივრის დაკმაყოფილებას საჯარო ინფორმაციის მიწოდებასთან დაკავშირებით.
ნათია როყვა, TV25-ის ჟურნალისტი: „ბათუმის საქალაქო სასამართლოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა გართულდა. ამის მიზეზად ხან დროის არქონას, ხანაც ადამიანური რესურსის არარსებობას ასახელებენ. მიმაჩნია, რომ საფუძველს მოკლებულია გადაწყვეტილება, რომელიც მოსამართლემ ჩემს ადმინისტრაციულ საჩივარზე გამოიტანა. ამით სასამართლოს თავმჯდომარემ ერთგვარად წაახალისა სხვა ადმინისტრაცილი ორგანოები, რომ მათაც არ გასცენ საჯარო ინფორმაცია ინფორმაცია და შემდეგ მსგავსი რამ მოიმიზეზონ“.
ჟურნალისტი ბათუმის საქალაქო სასამართლოდან სხვადასხვა სტატისტიკურ მონაცემებს ითხოვდა, რომელიც შეეხებოდა გამამართლებელ, სამუდამოპატიმრობა მისჯილ განაჩენებს და გაფორმებულ საპროცესო შეთანხმებებს.
ეთერ თურაძე, გაზეთ „ბათუმელების“ რედაქტორი: „ადმინისტრაციული კოდექსის შესაბამისად, ვითხოვდით ე.წ. ენვერის საქმეში დაკავებულთა მიმართ გამოტანილ გადაწყვეტილებას, დაშტრიხული სახით. მაშინ, როცა შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ამ საქმეზე დაკავებულ პირთა აღიარებითი ვიდეოჩვენებები გაავრცელა, ბათუმის საქალაქო სასამართლოს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირი გვპასუხობს, რომ ეს საქმე გრიფით „საიდუმლოა“ და ინფორმაციაც ამიტომ ვერ მივიღეთ. მიღებული პასუხი სასამართლოს ადმინისტრაციის უფროსთან გავასაჩივრეთ და პასუხს ველოდებით. ძალიან ცუდია, რომ ჩვენ შევეჩვიეთ მდგომარეობას, როცა სასამართლოდან ინფორმაციას ვერ ვიღებთ. უფრო მეტიც, მოსამართლე ვერა დოლიძესთან სამჯერ წერილობით ვიშუამდგომლე ერთ-ერთი პროცესის აუდიოჩანაწერის გაკეთებასთან დაკავშირებით. პასუხი არც ერთხელ არ უცნობებიათ ჩემთვის, თუნდაც - უარი. მესამე შემთხვევაში, მოსამართლის თანაშემწეს თვითონ დავუკავშირდი და ყოველგვარი ახსნის გარეშე უარი მივიღე. მოსამართლეები ზერელედ ეკიდებიან მედიასთან ურთიერთობას. მედიამაც რაღაც კამპანია უნდა დაიწყოს, რადგან ასე არ შეიძლება“.
ქვეყანაში განხორციელებული სასამართლო რეფორმის მიუხედავად, სპიკერი მოსამართლეები არ ჰყავს აჭარაში მოქმედ ბათუმის საქალაქო სასამართლოს (სადაც ქობულეთის მაგისტრი მოსამართლეცაა) და ხელვაჩაურის რაიონულ სასამართლოს, სადაც ქედის, შუახევისა და ხულოს მაგისტრი მოსამართლეებიც არიან.
თუ რატომ არის საჯარო ინფორმაცია მიუწვდომელი მედიისთვის და დღემდე რატომ არ ჰყავს ბათუმის საქალაქო სასამართლოს სპიკერი მოსამართლე, ამ საკითხებთან დაკავშირებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი ბათუმის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს, ივერი აბაშიძეს დაუკავშირდა. ამ უკანასკნელმა კი, კომენტარზე უარი თქვა და გაოცებულმა იკითხა კიდეც: „ჩვენ რა შუაში ვართ?“

Courts in Adjara Do Not Have Speakers and Public Information Is Unavailable for Media
Media representatives cannot get public information and comments from the Batumi City Court because Ajara based courts do not have speakers.
“In order to obtain the requested information, we should mobilize the principle administrative resource and it will paralyze the Court’s activities,” it is an extract from the judgment passed by Temur Gogokhia, chairman of the Batumi City Court. The case was about the journalist of the TV25 Natia Rokva who requested the Batumi City Court to satisfy her administrative suit on the release of public information.
Natia Rokva, journalist of the TV25: “It has become difficult to obtain public information from the Batumi City Court. The reason is lack of time and sometimes even lack of human resources. I think, the judgment on my administrative suit was groundless and with it the Judge encouraged other administrative bodies not to release public information for similar reasons.”
The journalist requested various statistic data from the Batumi City Court regarding non-guilty, life-penalty judgments and plea-agreements.
Eter Turadze, editor of the newspaper “Batumelebi”: “In accordance to the Administrative Code we requested the judgments on the accused for the so-called Envery Case. Although the Ministry of Internal Affairs spread video-recordings of the detainees’ confession statements, the person responsible for the release of public information at the Batumi City Court replied to us it was Top Secret case and could not satisfy our request. We appealed their reply with the head of administration and now we are waiting for his reply. It is very bad that we have already got used with the situation when the Court does not release information. Moreover, I petitioned to the Judge Vera Dolidze three times to allow me to audio-record the trial but she did not reply to my request. Finally I called the assistant to the judge and she refused me to audio-record the hearing without any explanation. The judges have superficial attitude towards media. So, the media shall launch a campaign against their behavior.”
Despite the judicial reform in the country, the Batumi City Court (where the office of the Kobuleti district magister judge is also located) and Khelvachauri district court (with magister judges of Keda, Shuakhevi and Khulo districts) do not have speakers.
The Human Rights Center got in touch with the Head of the Batumi City Court’s administration Iveri Abashidze to clarify the situation but the latter refused us to make comments and asked in surprise: “Do I have anything to do with it?”