მელორ ვაჩნაძე რუსთავის მე–17 კოლონიაში მძიმედ დაავადდა
საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრ ხათუნა კალმახელიძეს და სახალხო დამცველს გიორგი ტუღუშს, მიმართეს თხოვნით, დაეხმარონ პოლიტპატიმარ მელორ ვაჩნაძეს.
მელორ ვაჩნაძის ჯანმრთელობა ამჟამად კრიტიკულია. 2011 წლის 11 ნოემბერს, ანალიტიკურ სადიაგნოსტიკო ცენტრში გამოიკვლიეს მისი სისხლი. სამედიცინო დასკვნის მიხედვით, სისხლში აღმოჩნდა ინფექცია, რომელმაც გამოიწვია სტრეპტო-სტაფილოდერმია. ექიმების განმარტებით, თუკი პაციენტის სისხლში ინფექცია 5–6 თვის წინ გაჩნდა, მკურნალობის კურსის ჩაუტარებლობის შემთხვევაში, მას შესაძლოა უკვე განვითარებული ჰქონდეს სეფსისი.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „არას“ ლიდერის, ლევან ჩიტაძის განცხადებით, მელორ ვაჩნაძე საჭიროებს სრულ სამედიცინო გამოკვლევას. უნდა დადგინდეს ავადმყოფობის სიმძიმე და პატიმარს დაენიშნოს მკურნალობის კურსი, რითაც თავიდან ავიცილებთ მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესებას.
მელორ ვაჩნაძე პოლიციის თანამშრომლებმა 2009 წლის ივნისში საქართველოს პარლამენტთან მშვიდობიანი აქციის დარბევისას დააკავეს. მას ბრალად სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა მიმართ წინააღმდეგობის გაწევა და თაღლითობა ედება. მელორ ვაჩნაძეს 4 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. ამჟამად იგი რუსთავის მე–17 კოლონიაში იხდის სასჯელს. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ 2009 წელს დაკავებამდე იგი სავსებით ჯანმრთელი იყო.
პარლამენტის შენობასთან მშვიდობიანი აქციის დარბევის დროს მელორ ვაჩნაძეს 14- დღიანი პატიმრობა მიესაჯა. ვიდრე 14-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობის ვადა ამოეწურებოდა, მას კიდევ ერთი ბრალი წაუყენეს. ამჯერად, პროკურატურამ თაღლითობა დასდო ბრალად. ვაჩნაძეს ყოფილი მეუღლე და ყოფილი სიმამრი კუთვნილი ავტომობილის გასხვისებას ედავებოდნენ. თუმცა, ლევან ჩიტაძის თქმით, ნოტარიულად დამტკიცებულია, რომ ავტომანქანა მისმა ყოფილმა მეუღლემ გაყიდა.
„თქვენი მინისტრობის პერიოდში, უამრავი პატიმრის სიცოცხლე დასრულდა ლეტალური სიკვდილით. ამის მიზეზები სხვადასხვაგვარია: არაჰიგიენური გარემო, არაჯანსაღი საკვები, დიზენტერია, რაც ხდება სხვადასხვა მძიმე დაავადებების მიზეზი. შემდეგ კი პატიმრებს ყურადღებას დროულად არავინ აქცევს, რაც იწვევს დაავადების გართულებას და შემდგომ ლეტალურ შედეგებს. მსგავსი მაგალითების გათვალისწინებით, მოგიწოდებთ, უმოკლეს დროში მიიღოთ ზომები, რათა სასწრაფოდ დადგინდეს მელორ ვაჩნაძის ზუსტი დიაგნოზი და ჩაუტარდეს შესაბამისი მკურნალობა იმ დაწესებულებაში, რომლის პროფილის დიაგნოზიც იქნება დასმული“, - მიმართავენ საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციები ხათუნა კალმახელიძეს.
„გთხოვთ, პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ფარგლებში, უმოკლეს დროში მოახდინოთ შესაბამისი რეაგირება. როგორც უფლებადამცველებისათვის, ასევე თქვენთვის არაერთი მაგალითი და ფაქტია ცნობილი, რომ მსგავს შემთხვევებში ციხის თანამშრომლები უმეტეს წილად უყურადღებობას იჩენენ, რაც პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობის უკიდურესად გართულების მიზეზი ხდება“, - ნათქვამია განცხადებაში, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაციებმა სახალხო დამცველს გაუგზავნეს.

Melor Vachnadze With Grave Disease in Rustavi Prison # 17
Georgian non-governmental organizations petitioned to the Minister of Corrections and Legal Aid of Georgia Khatuna Kalmakhelidze and Public Defender of Georgia Giorgi Tugushi to assist political prisoner Melor Vachnadze.
At the moment, Melor Vachnadze’s health conditions are critical. His blood was tested at the analytic diagnostic center on November 11, 2011. According to the conclusion he has infection in the blood which caused strepto-staphylodermia. Doctors clarify that if the infection appeared in the blood 5-6 months ago, the sick person might already have sepsis if the proper medical treatment was not taken.
Leader of the non-governmental organization Ara Levan Chitadze said Melor Vachnadze needs urgent medical examination. The gravity of his disease shall be estimated and he should take complete medical treatment in order to avoid aggravation of his conditions.
Police officers arrested Melor Vachnadze in June of 2009 during the dispersal of the peaceful demonstration in front of the parliament. He was accused of resisting police officers and swindler. Melor Vachnadze was convicted to four-year-imprisonment. Currently, he serves his term in Rustavi Prison # 17. It is noteworthy that before imprisonment he was completely healthy.
During the dispersal of the peaceful demonstration Melor Vachnadze was sentenced to 14-day imprisonment. Before his term finished, the prosecutor’s office additionally accused him of swindler. His former wife and father-in-law sued him for having sold their car. However, Levan Chitadze said the notary documents prove that his former wife had sold the car.
“Many prisoners died in prison since you have occupied the position of the minister. There are various reasons of mortality in prison: unhygienic environment, unhealthy food, dysentery which causes various grave diseases. Nobody pays proper attention to sick inmates that cause complication of their illness and finally it ends up lethally. Considering similar facts, we call on you to immediately take measures to estimate correct diagnose on Melor Vachnadze’s health and provide proper treatment for him in the corresponding medical institution,” the Georgian NGOs petitioned to Khatuna Kalmakhelidze.
“We kindly request you, under national preventive mechanism, to promptly respond to this fact. Human rights defenders and you know many facts of inattention from the prison personnel that finally result aggravation of the prisoners’ health conditions,” the NGOs petitioned to the Public Defender.