შორენა ხანგოშვილის საქმე სასამართლო განხილვის გარეშე დასრულდა
პროკურატურამ პანკისის ხეობაში მცხოვრებ ყოფილ ჟურნალისტთან შორენა (ასმათ) ხანგოშვილთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა. ხანგოშვილმა შეთანხმების სანაცვლოდ ბრალდება აღიარა. პროკურატურა მას დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა, შენახვა, გადაზიდვაში ადანაშაულებდა.
ყოფილი ჟურნალისტი, რომელიც 2007 წლიდან როდი სკოტის ფონდის თანამშრომელია და პანკისის ხეობაში ბავშვებს ინგლისურს ასწავლის, სამართალდამცავებმა 2011 წლის 16 სექტემბერს, ახმეტაში, ავტოსადგურის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს. შორენა ხანგოშვილი პანკისიდან ახმეტაში საზღვარგარეთის პასპორტის ასაღებად იყო ჩასული. როდი სკოტის ფონდის ხელშეწყობით, იგი უცხოეთში სტაჟირებაზე წასვლას ფიქრობდა.
დაკავებულის გათავისუფლების მოთხოვნით პანკისის ხეობაში საპროტესტო აქციები გაიმართა. სოფელ დუისის მაცხოვრებლები დაკავებულის დანაშაულთან კავშირს კატეგორიულად გამორიცხავდნენ. აქციის ზოგიერთი მონაწილე შორენა ხანგოშვილის დაკავებას მის ძებნილ ძმას მუსლიმ ხანგოშვილს უკავშირებდა. „პოლიციას იმედი აქვს, რომ შორენას დაკავების შემდეგ მუსლიმ ხანგოშვილი მათ ჩაბარდება“, - ვარაუდობდნენ აქციის მონაწილეები.
ხანგოშვილის ახლობლები დაკავების მიზეზად შურისძიებასაც განიხილავდნენ. მათი თქმით, რამდენიმე წლის წინ, პანკისში ერთი ქალი მოკლეს. მკვლელობას შორენას ძმას მუსლიმ ხანგოშვილს აბრალებდნენ, რომელიც მაშინ პანკისში მცხოვრებ კრიმინალურ ავტორიტეტთან შოთა ჭიჭიაშვილთან მეგობრობდა. ჭიჭიაშვილი და ხანგოშვილების ოჯახი ერთმანეთის ნათესავები არიან. მუსლიმ ხანგოშვილზე ძებნა სწორედ ჭიჭიაშვილის დაკავების შემდეგ გამოცხადდა. გარდაცვლილ ქალს ორი შვილი დარჩა. ერთ-ერთი მათგანი ამჟამად სოდ-ის თანამშრომლის მეუღლეა. დაკავებულის ახლობლები არ გამორიცხავენ, რომ შურისძიების მიზნით, შორენას დაკავება შესაძლოა, სწორედ ამ ფაქტს უკავშირდებოდეს. „ჩვენთან, შური შესაძლოა 20-30 წლის შემდეგაც იძიონ, არა აქვს მნიშვნელობა ქალია თუ კაცი“, - აღნიშნეს დუისის მაცხოვრებლებმა.
პანკისის ხეობის მოსახლეობის პროტესტის მიუხედავად, თბილისის საქალაქო სასამართლომ შორენა (ასმათ) ხანგოშვილს წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. იმავე საღამოს როდი სკოტის ფონდმა საგანგებო განცხადება გაავრცელა. როდი სკოტის ფონდის ხელმძღვანელობა გამორიცხავდა, რომ შორენა (ასმათ) ხანგოშვილი ნარკოდანაშაულის მონაწილე ყოფილიყო. როდი სკოტი ახალგაზრდა ინგლისელი ჟურნალისტი იყო, რომელიც ჩეჩნეთში მოკლეს. მისი სახელობის ფონდი კერძო შეწირულობებით დაარსდა. ფონდის ხელშეწყობით პანკისის ხეობაში 4 წლის განმავლობაში 160 სტუდენტს ინგლისური ენა და კომპიუტერთან მუშაობა შეასწავლეს. ფონდის ხელმძღვანელების შეფასებით, შორენა ხანგოშვილი მათი ერთ-ერთი საუკეთესო მასწავლებელია.
ოფიციალური ინფორმაციით, შორენა ხანგოშვილს ბრალად ედებოდა სსკ-ის 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა (დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გაგზავნა ან გასაღება). დანაშაული შვიდიდან თოთხმეტ წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
19 სექტემბერს, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ შორენა ხანგოშვილისთვის საქალაქო სასამართლოს მიერ გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიება - დაპატიმრება, 5000-ლარიანი გირაოთი შეცვალა. შორენა ხანგოშვილი პატიმრობიდან გვიან ღამით გაათავისუფლეს. იგი დანაშაულს არ აღიარებდა.
„როდი სკოტის“ ფონდის მიმართვის საფუძველზე და მედიით გავრცელებული მასალებით საერთაშორისო ორგანიზაციები დაინტერესდნენ. ოქტომბრის ბოლო რიცხვებში პანკისის ხეობაში საქართველოში ესტონეთის ელჩი, ევროსაბჭოს და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ჩავიდნენ. დიპლომატები შორენა ხანგოშვილს პირადად შეხვდნენ და ისაუბრეს.
საქმის განხილვა სასამართლოში 10 ნოემბერს იყო დანიშნული. თუმცა, შორენა ხანგოშვილი თბილისის საქალაქო სასამართლოში 3 ნოემბერს დაიბარეს. პროცესის დაწყებამდე პროკურატურამ შორენა ხანგოშვილს საპროცესო შეთანხმება შესთავაზა, რაზედაც ბრალდებული დათანხმდა. გარიგების თანახმად, შორენა ხანგოშვილმა დანაშაული აღიარა.
„დავთანხმდი აბა რა მექნა? მე ქალი ვარ, გოგონა მყავს. სხვა რა გზა მქონდა?! ახლა თავისუფალი ვარ, სახლში ვარ და სკოლაშიც ვაგრძელებ მუშაობას“, - აღნიშნა შორენა ხანგოშვილმა. მას 6-თვიანი პირობითი სასჯელი და ჯარიმის სახით 5 ათასი ლარის გადახდა დაეკისრა. საქმე სასამართლო განხილვის გარეშე დასრულდა.

The Office of Prosecutor signed a plea-bargain agreement with the former journalist from Pankisi valley Shorena (Asmat) Khangoshvili. Khangoshvili confessed her guilt in exchange for the agreement. The Office of Prosecutor accused her for purchasing, keeping and transporting big amount of drugs.
Former journalist who has been working in Roddy Scott Foundation since 2007 and taught English to children in Pankisi Valley was detained by the law-enforcement on September 16th of 2011 in Akhmeta in the territory surrounding the auto station. Shorena Khangoshvili had left from Pankisi to Akhmeta to obtain her passport. She was thinking of leaving abroad to do internship by the help of Roddy Scott Foundation.
The protest rallies were held in Pankisi Valley with the request to free the detainee. The residents of the village Duisi categorically denied that she could have any kind of connection with the crime. Some of the participants of the protest link her detention to her brother Muslim Khangoshvili who is under search. “Police hopes that after Shorena’s detention Muslim Khangoshvili will surrender,” – the protest participants assume.
Khangoshvili’s relatives state that revenge can be another reason for the detention. According to them, several years ago, a woman was killed in Pankisi. Shorena’s brother Muslim Khangoshvili who was friends with the criminal persona Shota Chichiashvili from Pankisi was accused of the murder. Chichiashvili and family of Khangoshvilis are relatives. The search on Muslim Khangoshvili was announced after Chichiashvili’s detention. The deceased lady had two children. One of them is a spouse of official of Special Operative Department. The relatives of the detainee do not exclude that Shorena’s detention might be related to this fact as a form of revenge. “People might take revenge after 20-30 years here. It does not matter if it is a woman or man,” – the residents of Duisi noted.
Despite the protest of Pankisi Valley population, Tbilisi City Court imposed preliminary arrest sentence against Shorena (Asmat) Khangoshvili. On the same night Roddy Scott Foundation disseminated special statement. The leadership of the foundation excluded that Shorena (Asmat) Khangoshvili could be the participant of drug-related crime. Roddy Scott was a young English journalist who was killed in Chechnya. The foundation on behalf of his name was founded through private donations. By the help of the Foundation 160 students learned English language and computers in Pankisi Valley for 4 years. According to the leadership of the Foundation, Shorena Khangoshvili is one of the best teachers they have.
According to official information, Shorena Khangoshvili was accused of committing crime envisaged by the paragraph A of part 2 of the article 260 of Criminal Code (purchase of big amounts of drugs, keeping, transportation, sending or selling). The crime envisages sentence of seven to fourteen years in prison.
On September 19th, Tbilisi Appellate Court replaced the compulsory measure imprisonment with 5000 GEL bail. Shorena Khangoshvili was released late at night. She did not confess the crime.
International organizations were interested in the statement of Roddy Scott Foundation and materials disseminated by the international organizations. The Ambassador of Estonia in Georgia and representatives of Council of Europe and other international organizations visited Pankisi Valley at the end of October. The diplomats met Shorena Khangoshvili personally and talked to her.
The court hearings were scheduled for November 10th. However, Shorena Khangoshvili was summoned to Tbilisi City Court for November 3rd. The Office of Prosecutor offered plea-bargain agreement before the start of the trial. According to the agreement, Shorena Khangoshvili confessed her guilt.
“Yes, I agreed. What could I do? I am a woman. I have a daughter. What else could I do?! Now I am free. I am at home and will continue to work in school as well,” – Shorena Khangoshvili noted. She was imposed conditional arrest sentence of six months and 5 thousand GEL fine. The case ended without the court hearings.