პროკურატურა ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტებს არ იძიებს
ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში საქართველოს სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა მთავარ პროკურორს მურთაზ ზოდელავას ორი რეკომენდაციით მიმართა. ომბუდსმენი პროკურორისგან ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტების გამოძიებას ითხოვს. პროკურატურა ზეწოლის არცერთ ფაქტზე რეაგირებას არ ახდენს.
28 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს, შეისწავლოს გაზეთ „ბათუმელების“ წარმომადგენლების მიერ მიწოდებული ინფორმაცია, საქმეზე ჭეშმარიტებისა და ეფექტური შედეგის დადგომის მიზნით.
გაზეთ „ბათუმელების” ინფორმაციით, 2011 წლის 20 ნოემბერს, გაზეთის დირექტორმა ქალბატონმა მზია ამაღლობელმა დაადგინა პიროვნება, რომელიც მათი გაზეთის საგამოძიებო ჯგუფის კოორდინატორს თედო ჯორბენაძეს აშანტაჟებდა. მათ გამოიძახეს საპატრულო პოლიცია, რომელმაც ადგილზე არანაირი წერილობითი დოკუმენტი არ შეადგინა.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, გაზეთ „ბათუმელების” წარმომადგენლებმა განცხადებებით მიმართეს საქართველოს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურორს და საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს.
როგორც ცნობილია, 2009 წლის 25 ნოემბერს, გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტური გამოძიების კოორდინატორი თედო ჯორბენაძე, უცნობმა პირებმა ქალაქ ბათუმის შს განყოფილების შენობაში დაიბარეს. მას თან თანამშრომლები ახლდნენ. უცნობმა პირებმა თედო ჯორბენაძეს ანახეს შავ - თეთრი ფოტოები, რომლებზეც თითქოს  გამოსახული იყო თავად ჟურნალისტი. მოსთხოვეს მეორე დღეს მათთან შეხვედრა, წინააღმდეგ შემთხვევაში დაემუქრნენ, სურათებისა და ვიდეოების გასაჯაროებით.
აღნიშნულ საქმეზე 2009 წლის 11 დეკემბერს საქმეზე არსებული მასალის შესწავლის შემდგომ, სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა მთავარ პროკურორს და მოითხოვა საქმის შესწავლა. ამ საქმეზე ეფექტური გამოძიების რეკომენდაცია გაიცა ასევე საქართველოს სახალხო დამცველის 2010 წლის საპარლამენტო ანგარიშში.
„ჩვენს ხელთ არსებული ოფიციალური კორესპონდენციების თანახმად, 2010 წლის 18 თებერვალს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის საგამოძიებო ნაწილში დაიწყო წინასწარი გამოძიება, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 333–ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით. სამწუხაროდ დღემდე თედო ჯორბენაძის მიმართ განხორციელებული ქმედების ფაქტზე გამოძიება არ არის დასრულებული“, - აღნიშნავს სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში.
24 ნოემბერს, სახალხო დამცველმა პროკურატურისგან ჩემს მიმართ განხორციელებული ზეწოლის ფაქტის გამოძიებაც მოითხოვა, თუმცა პროკურატურას რეაგირება ამ დრომდე არ მოუხდენია.
ომბუდსმენის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია: „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილის ინფორმაციით, 2011 წლის 6 ნოემბერს მან პირად ელექტრონულ ფოსტაზე კახეთის საოლქო პროკურატურის ყოფილი პროკურორისგან მუქარის წერილი მიიღო. ჟურნალისტი აღნიშნულ ფაქტს მის ჟურნალისტურ საქმიანობას უკავშირებს. ამავე წლის 11 ნოემბერს გელა მთვლიშვილმა განცხადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას. 2011 წლის 24 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი დაინტერესდა აღნიშნულ ფაქტზე საქართველოს მთავარი პროკურატურის მიერ გატარებული ღონისძიებებით და გამოითხოვა დეტალური ინფორმაცია საქმის მიმდინარეობასთან დაკავშირებით. საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ აუცილებელია საქართველოს პროკურატურამ გაატაროს სწრაფი და ეფექტური ღონისძიებები აღნიშნულ ფაქტზე ობიექტური გამოძიების წარმართვის მიზნით“.
მთავარი პროკურატურის პრესსამსახურში კომენტარს არ აკეთებენ, რატომ არ ახდენს პროკურატურა ადეკვატურ რეაგირებას ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტებზე.

Prosecutor’s Office Does Not Investigate Oppression on Journalists
Public Defender of Georgia Giorgi Tugushi has sent two recommendations to the chief prosecutor Murtaz Zodelava this week. The Ombudsman requested the prosecutor to investigate oppression facts on journalists but the Prosecutor’s Office does not respond to any fact.
On November 28, the Public Defender of Georgia petitioned to the Chief Prosecutor of Georgia to study the information provided by the representatives of the Newspaper “Batumelebi” in order to resolve the case and achieve effective result.
According to the newspaper Batumelebi, on November 20, 2011 the director of the newspaper Mzia Amaglobeli estimated the person who had blackmailed Tedo Jorbenadze, coordinator of their journalistic investigation team. They called patrol police who did not file any protocols on the place.
Representatives of the “Batumelebi” petitioned to the prosecutor of the Adjara Autonomous Republic and Ministry of Internal Affairs of Georgia.
Reportedly, on November 25, 2009 Tedo Jorbenadze was summoned to the Batumi MIA office by strangers. Colleagues also accompanied Jorbenadze to the MIA office. The strangers showed photos to Jorbenadze and alleged that he was on those photos. They demanded him to meet them next day otherwise they threatened him with publishing photos and videos.
“In accordance to official correspondence, on February 18, 2010 investigative part of the Adjara Autonomous Republic started preliminary investigation on abuse of power by law enforcement officers under Article 333 of the Criminal Code of Georgia. Unfortunately, the investigation process has not finished yet,” said Giorgi Tugushi.
On November 24, the Public Defender recommended the Prosecutor’s Office to investigate oppression on me but the Prosecutor’s Office has not responded to the fact yet.
The statement of the Ombudsman reads: “According to the journalist of the Human Rights Center Gela Mtivlishvili, on November 6, 2011, he received a minatory mail on his personal e-mail from the former prosecutor of the Kakheti Regional Prosecutor’s Office. The journalist connected the fact with his journalistic activities. On November 11 Gela Mtivlishvili petitioned to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia. On November 24, 2011 the Public Defender got interested in the activities of the Chief Prosecutor’s Office regarding the petition and requested detailed information about ongoing procedures. The Ombudsman believes the Prosecutor shall take prompt and effective measures to impartially investigate the fact.”
The press-center of the Chief Prosecutor’s Office does not comment why they do not adequately respond to the oppression facts on journalists.