ეროსი „მაესტროს“ მიღმა
ტელეკომპანია „მაესტროს“ დამფუძნებლებმა და მმართველი კომპანიის წარმომადგენელმა ეროსი კიწმარიშვილმა შეთანხმებას ვერ მიაღწიეს. მოლაპარაკება ტელეკომპანიის ოფისში 1 დეკემბერს რამდენიმე საათის განმავლობაში მიმდინარეობდა. კონსულტაციებში მედიატორის როლს კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ ასრულებდა. თუმცა, ორგანიზაციამ დაპირისპირებული მხარეების მორიგება ვერ შეძლო.
მოლაპარაკებების დასრულების შემდეგ „მაესტროს“ ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა მამუკა ღლონტმა განაცხადა, რომ მიღებულია გადაწყვეტილება შენობის დატოვების შესახებ. მან თანამშრომლებთან ერთად ტელეკომპანიის ოფისი დატოვა და თან წაიღო აპარატურაც. მათ რადიო „მაესტროში“ გადაინაცვლეს, რომლის სტუდიიდანაც ტელეკომპანია „მაესტრო“ მაუწყებლობას განაახლებს.
„იმის შანსი, რომ ეროსი კიწმარიშვილმა „მაესტროს“ მაუწყებლობა პარალელურ რეჟიმში ჩართოს, ნული პროცენტია. თუ კიწმარიშვილი ამას რაიმე მექანიზმებით მაინც მოახერხებს, მის წინააღმდეგ კიდევ ერთი სისხლის სამართლის საქმე აღიძვრება“, - განუცხადა მამუკა ღლონტმა საინფორმაციო სააგენტო „პირველს“.
ღლონტის განცხადებით, „მაესტროს“ სიხშირეზე ლიცენზიას მმართველი კომპანია არ ფლობს. შესაბამისად, კიწმარიშვილს არა აქვს უფლება, ამ სიხშირეზე გავიდეს.
ტელეკომპანია „მაესტროში“ არეულობა მას შემდეგ დაიწყო, რაც 30 ნოემბერს, დაახლოებით 07.15 საათზე შენობაში ეროსი კიწმარიშვილი რამდენიმე პირთან ერთად შევიდა. თანამშრომლებს მუშაობის დაწყების საშუალება არ ჰქონდათ. თავდაპირველად გათიშული იყო ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერიც. მოგვიანებით რამდენიმე დამფუძნებელმა და თანამშრომელთა ნაწილმა შენობაში შეაღწია, ერთ-ერთი ოთახი დაიკავა და მაუწყებლობა აღადგინა. მათ ოთახის კარი ჩაკეტილი ჰქონდათ, რათა შენობის მეორე ნაწილში მყოფ ეროსი კიწმარიშვილს და მის რაზმს იქ არ შეეღწია და არ შეეშალა ხელი მაუწყებლობისათვის.
ამასთან, ეროსი კიწმარიშვილმა თანამდებობიდან გაათავისუფლა მთავარი პროდიუსერი მამუკა ღლონტი, გენერალური დირექტორი ილია კიკაბიძე, აგრეთვე, ლევან ჩიკვაიძე, რომლებიც ამავდროულად არხის დამფუძნებლები არიან. თავის მხრივ, არხის დამფუძნებლებმა კონტრაქტი შეუწყვიტეს არხის მმართველ კომპანიას, რომელსაც ეროსი კიწმარიშვილი წარმოადგენს.
რადიო „მაესტროში“ ტელეკომპანიის გადატანის შესახებ გადაწყვეტილების მიზეზად მამუკა ღლონტმა კიწმარიშვილისგან მოსალოდნელი პროვოკაციის საფრთხე დაასახელა. „მაესტროს“ გენერალური პროდიუსერი არ გამორიცხავს, რომ ეს პროვოკაციები, შესაძლოა, სამოქალაქო დაპირისპირებაში გადაიზარდოს: „გვქონდა მოლაპარაკებები, რომელიც ფიასკოთი დამთავრდა. მზად ვიყავით გარკვეულ დათმობებზე წავსულიყავით, მაგრამ ეროსი კიწმარიშვილმა მოინდომა ან ყველაფერი ან არაფერი, რასაც ვეწინაღმდეგებით“.
ღლონტის განცხადებით, ტელეკომპანიის შენობის დატოვება არ ნიშნავს, რომ „მაესტრო“ მაუწყებლობას შეწყვეტს. მისი თქმით, „მაესტრო“ გააგრძელებს ფუნქციონირებას, ოღონდ სხვა შენობაში, ეროსი კიწმარიშვილთან დავა კი სამართლებრივ ჭრილში გადავა.
თავის მხრივ, ეროსი კიწმარიშვილმა მამუკა ღლონტი ისტერიულ პროვოკაციაში დაადანაშაულა. მისი განცხადებით, ღლონტმა შენობიდან წაიყვანა „სრულიად დაბნეულ მდგომარეობაში მყოფი ჟურნალისტები“ და გაიტაცა იმ ტელეკომპანიის აპარატურა, რომელშიც მას 4,5 მლნ ლარი აქვს მოზიდული.
როგორც კიწმარიშვილმა აღნიშნა, მიუხედავად იმისა, რომ ღლონტმა ყველაფერი გააკეთა, რათა შეექმნა ისტერიულად პროვოკაციური სიტუაცია, მმართვის კომპანია ჩვეულებრივად გააგრძელებს იმ საქმიანობას, რასაც 30 ნოემბრამდე აწარმოებდა.
მისი მტკიცებით, მან ყველაფერი გააკეთა მოლაპარაკებების შედეგიანად დასრულებისთვის, თუმცა, მოლაპარაკება არ შედგა. „მაესტროს“ დამფუძნებლებმა ბიძინა ივანიშვილის გამოჩენის შემდეგ აზროვნების უნარი დაკარგეს. მათ მართვის კომპანიის ჩანაცვლებისა და სხვა ფინანსების მოზიდვის ცდუნება გაუჩნდათ“, - განაცხადა კიწმარიშვილმა და დასძინა, რომ „მაესტროსთვის“ ბრძოლას სასამართლოს გზით გააგრძელებს.
ეროსი კიწმარიშვილმა კომუნიკაციების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიასაც მიმართა და სთხოვა, არ მიეცა „მაესტროსთვის“ სხვა ოფისიდან მაუწყებლობის განახლების უფლება.
საპასუხოდ, კომუნიკაციების მარეგულირებელ კომისიის პრესსპიკერმა ხატია ყურაშვილმა განაცხადა, რომ ტელეკომპანიასა და მმართველ კომპანიას შორის გაფორმებული ხელშეკრულებას მიხედვით, „მაესტროს“ მაუწყებლობის ლიცენზია ვერც ერთ შემთხვევაში ვერ აღმოჩნდება მმართველი კომპანიის ხელში.
„ტელეკომპანია „მაესტროს“ აქვს სიხშირე, რომლითაც მაუწყებლობის განხორციელება შეუძლია მოძრავი სადგურის მეშვეობით. „მაესტროს“ მაუწყებლობა საფრთხის წინაშე არ დგას, რადგან ფლობს სიხშირეს, რითაც მაუწყებლობის განხორცილება შეუძლია ნებისმიერი წერტილიდან. რაც შეეხება შპს „რუსთავის მედიის მართვის კომპანიის“ წერილობით თხოვნას, კომისია განმარტავს, რომ არასდროს არ ერეოდა და არ ერევა მაუწყებლის ტრანზიტის განმახორციელებელ საკაბელო ოპერატორების საქმიანობაში. საკაბელო ოპერატორები მაუწყებლებთან გაფორმებული ხელშეკრულების საფუძველზე, დამოუკიდებლად განსაზღვრავენ მათ საკაბელო ქსელში ჩასასმელ სამაუწყებლო არხებს“, - განაცხადა ხატია ყურაშვილმა.
მისი თქმით, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია თვალ-ყურს ადევნებს ტელეკომპანია „მაესტროს“ ირგვლივ მიმდინარე მოვლენებს და ვინაიდან მხარეებს შორის დაპირისპირება არ ნელდება, მათ კიდევ ერთხელ მოუწოდებს, მხოლოდ სამართლებრივი გზით გადაწყვიტონ არსებული დავა.
„ასევე მოვუწოდებთ მათ, მისცენ საშუალება ტელეკომპანიის ჟურნალისტებს, საკუთარი პროფესიული საქმიანობა თავისუფალ და მშვიდ გარემოში შეასრულონ. ვიმეორებთ, რომ ნებისმიერ დაპირისპირებასა თუ ფინანსური სახის საკითხზე მაღლა უნდა დადგეს მედიის დამოუკიდებლობა“, - დასძინა ხატია ყურაშვილმა.
დიდი სამართლებრივი პერსპექტივა არა აქვს ეროსი კიწმარიშვილის საჩივარს სასამართლოშიც. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტმა თამარ კორძაიამ განუცხადა. მისი თქმით, „მაესტროში“ გამართული შეხვედრისას ტელეკომპანიის დამფუძნებლებმა თქვეს, რომ ინვენტარი მათ ეკუთვნით და არა - მმართველ კომპანიას, შესაბამისად, ეროსი კიწმარიშვილის საჩივარს პერსპექტივა არა აქვს.
1 დეკემბერს „მაესტრომ“ ეროსი კიწმარიშვილის წინააღმდეგ პროკურატურასა და თბილისის შს მთავარ სამმართველოში განცხადებები შეიტანა. მთავარ სამმართველოში წარდგენილ განცხადებაში კიწმარიშვილი, თანმხლებ პირებთან ერთად, ტელეკომპანიაში უკანონოდ შეჭრასა და არხის მაუწყებლობის შეფერხებაშია დადანაშაულებული. პროკურატურაში წარდგენილი განცხადებით, სტუდია „მაესტრო“ ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიების დაწყებას ითხოვს.
„მაესტროში“ იმედოვნებენ, რომ პროკურატურა მომხდარის გამო კიწმარიშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეს აღძრავს.
„მე ჯერ დაბალი კოზირებითაც არ დამიწყია თამაში, ჩვეულებრივი კარტებით ვთამაშობ“... „ბიძინა ივანიშვილისგან ან კოტე გოგელიასგან დაიმედებულები, ცდილობენ, რაც შეიძლება სწრაფად მომტეხონ!“ „რაც ზემოთ ვარ, ორი იმდენი მიწის ქვემოთ ვარ. ღლონტისგან განსხვავებით მე ქვემოთ გავიზარდე, რაღაც-რაღაცები კიდევ მაქვს შემონახული“, - განაცხადა ეროსი კიწმარიშვილმა „კვირის პალიტრასთვის“ მიცემულ ინტერვიუში.
თუ რა მოქმედებებს აპირებს „რუსთავის მართვის კომპანია“ სამომავლოდ, უახლოეს დღეებში გამოჩნდება. მანამდე კი „მაესტრო“ მაუწყებლობას ეროსის გარეშე აგრძელებს.

Erosi Beyond Maestro
The founders of the TV Company Maestro and the representative of the managing company Erosi Kitsmarishvili could not reach agreement. The negotiation had been going on for several hours on December 1st in the office of the TV Company. The Coalition for Media Advocacy played the role of a mediator in the consultations. However, organization could not manage to mediate between the conflicting sides.
After the end of the negotiations one of the founders of Maestro Mamuka Ghlonti stated that the decision has been made to leave the building. He left the building with the employees and took the equipment with him. They moved to the radio Maestro and renewed the broadcasting of TV Company Maestro from its studio.
“The chance that Erosi Kitsmarishvili switches on Maestro in the parallel regime is zero. If Kitsmarishvili manages to do it with some mechanisms, one more criminal case will be filed against him,” – Mamuka Ghlonti stated to information agency Pirveli.
According to Ghlonti, the managing company does not owe the license to broadcast Maestro. Thus, Kitsmarishvili does not have right to apply Maestro’s frequency.
The confrontation in the TV Company Maestro started on November 30th when at approximately 07.15 pm. Erosi Kitsmarishvili with several unidentified individuals entered the building of the TV Company. The employees did not have opportunity to start working. The broadcasting was halted. Later several founders and some employees entered the building; one of them was able to enter the TV studio and renewed the broadcasting. They closed the door of the studio so Erosi Kitsmarishvili and his group located in another room would not hinder them with broadcasting.
Besides, Erosi Kitsmarishvili fired the chief producer of the TV Company Mamuka Ghlonti, chief director Ilia Kikabidze and Levan Chikvaidze who are the founders of the channel as well. On the other hand, the founders ceased the contract with the managing company which is represented by Erosi Kitsmarishvili.
Mamuka Ghlonti stated that the reason to move the TV Company to the radio Maestro was the danger of the feasible provocation from Kitsmarishvili. The chief producer of Maestro does not exclude that these provocations may result in civil confrontation: “We held negotiations which ended by fiasco. We were ready to make some compromises but Erosi Kitsmarishvili wishes to have everything or nothing. And we opposed this.”
According to Ghlonti, leaving the building of the TV Company does not mean that Maestro will stop broadcasting. According to him, Maestro will continue operating but in another building. And the dispute with Erosi Kitsmarishvili will take legal form.
On the other hand, Erosi Kitsmarishvili blamed Mamuka Ghlonti in hysterical provocation. According to him, Ghlonti took “completely confused journalists” out of the building and kidnapped the equipment of the TV Company for which he had paid 4.5 million GEL.
As Kitsmarishvili noted despite the fact that Ghlonti did everything to create hysterically provocative situation, the managing company will continue the work it started till November 30th.
According to him, he did everything to finish the talks productively. However the negotiations did not work. The founders of Maestro lost the ability to think. They showed the temptation to replace the managing company and draw other finances,” – Kitsmarishvili stated and added that the dispute over Maestro will continue in the courtrooms.
Erosi Kitsmarishvili addressed the National Commission of Communication and requested them not to allow Maestro renew the broadcasting from another office.
The press speaker of the Commission of Communication Khatia Kurashvili stated that according to the agreement between the TV Company and managing company, the broadcasting license of Maestro can no way be controlled by the managing company.
“TV Company Maestro has a frequency which can operate though the mobile station. Maestro’s broadcasting is not under danger since it owes the frequency which can broadcast from anywhere. As for the written request of Rustavi Media Management Company, Commission explains that it never intervened and will not intervene in the activity of cable operators which are realizing the transit of the broadcaster. The cable operators will independently determine the broadcasting channels to be included in their cable network according to the agreement made with the broadcasters,” – Khatia Kurashvili stated.
According to him, National Commission of Communication followed the events surrounding the TV Company Maestro and since the confrontation between the parties is not decreasing it once again calls on them to solve the dispute through legal means.
“Also we call on them to allow the journalists of the TV Company fulfill their work in free and peaceful environment. We repeat that the independence of media should stand above any dispute or financial matter,” – Khatia Kurashvili added.
Erosi Kitsmarishvili’s complaint does not have much legal perspective. The lawyer of Georgian Young Lawyers Association Tamar Kordzaia stated to interpressnews. According to her, the founders of the TV Company stated at the meeting held in the Maestro that the equipment belongs to them and not to the managing company. Thus, Erosi Kitsmarishvili’s complaint has no perspective.
On December 1st Maestro submitted complaints against Erosi Kitsmarishvili in the Office of Prosecutor and the main agency of Ministry of Internal Affairs in Tbilisi. In the request submitted to the main agency Kitsmarishvili along with the group of unidentified accompanies is accused of illegal invasion and hindering the broadcasting of the channel. According to the request submitted to the Office of Prosecutor, studio Maestro requests investigation regarding this fact.
“Maestro expressed hope that the Office of Prosecutor will file criminal case against Kitsmarishvili on the occurred.”
“I have not even started playing with the low trumps. I am just playing with normal cards…” “Supported by Bidzina Ivanishvili or Kote Gogelia, they are trying to put me aside as fast as possible!” “I have some other cards preserved,” – Erosi Kitsmarishvili stated in the interview given to Kviris Palitra.
The nearest future will show what Rustavi Management Company is going to do in future. Till then Maestro will continue broadcasting without Erosi.