ფოთში ჩასახლებული დევნილები თავს მოტყუებულად გრძნობენ
რამდენიმე თვეა, ფოთში, მალთაყვის უბანში, დევნილთა ახალი დასახლება გაჩნდა, სადაც საქართველოს სხვადასხვა რაიონებიდან აფხაზეთიდან დევნილი 800-ზე მეტი ოჯახი  ჩამოასახლეს. პირველივე დღეებიდანვე დევნილები აქ  უამრავ პრობლემას შეეჯახნენ.
დევნილების ახალ თავსატეხად იქცა დაუმთავრებელი და უხარისხოდ შესრულებული სამუშაოების გამო, ოთახებში დაბზარული კედლები და ალაგ-ალაგ აბერილი თუ აყრილი იატაკი. ახალმოსახლეთა აღშფოთება გამოიწვია კომპანია „ენერგო პრო ჯორჯიას“ მიერ მათთვის 30-ლარიანი დავალიანების დარიცხვამ.  გადაუხდელობის შემთხვევაში მათ შუქის გამორთვით დაემუქრნენ, რაც შეასრულეს კიდეც. დევნილები გულისწყრომას ვერ ფარავენ წყლის უსამართლო და არათანაბარი გადასახადის გამოც.  წყალი ახალ რაიონს დღეში ერთხელ მიეწოდება, მხოლოდ ოთხი საათით - დილის რვიდან 12 საათამდე. დევნილთა მტკიცებით, მათ მიერ ამ დროის განმავლობაში გახარჯული წყლის ოდენობა არ  შეესაბამება იმ ტარიფს, რასაც ახდევინებენ.
ახალმოსახლეები ამ ხნის განმავლობაში პრეზიდენტის ვიზიტსაც მოუთმენლად ელოდნენ. ეგონათ, ამ ვიზიტის შემდეგ მაინც რაღაც შეიცვლებოდა, მაგრამ იმედგაცრუებულნი. როგორც ახალმოსახლეები ამბობენ, პრეზიდენტის ვიზიტის შემდეგ მათი მდგომარეობა უფრო გაუარესდა.
ციური მამარდაშვილი მარტო ცხოვრობს, იღებს 22-ლარიან დევნილობის დახმარებას და მარტოხელობის 30-ლარიან შემწეობას:  „მეორე ჯგუფის ინვალიდი ვარ. ომში დამეღუპა ერთადერთი შვილი. აქაურ მაცხოვრებლებს ძალიან მძიმედ დაგვაწვა კომუნალური გადასახადებისთვის განკუთვნილი 6-ლარიანი შეღავათის მოხსნა. წყალზე ძალიან ძვირს ვიხდით. მაგალითად, ამ თვეში 3 ლარი და 85 თეთრი გადავიხადე. 13-14 ლარის გაზს ვყიდულობ, გადასახადები არათანაბრად ნაწილდება.  სამსულიანი ოჯახები 5 ლარს იხდიან წყალზე, ზოგიც ნაკლებს, რაც გაუგებარია. დენს მომჭირნედ ვხმარობ, მხოლოდ ტელევიზორს და ნათურას ვრთავ, რომ ბევრი არ დავხარჯო და მაღალი გადასახადი არ მოვიდეს. აქ თითქმის ყველა ასეა. სარდაფები წყლითა და სამშენებლო მასალებითაა სავსე“.
45 წლის ლიაც ახალმოსახლე დევნილია. იგი ხალხის მიმართ უპასუხისმგებლო დამოკიდებულებაზე საუბრობს: „აქ რომ შემოვედი, სააბაზანო დაუმთავრებელი იყო. ხელოსნები თავად მოვიყვანე. ვიხდით კომუნალურ გადასახადებს, მაგრამ შესაბამის მომსახურებას ვერ ვიღებთ. საათობით გვირთავენ შუქს და როცა დავრეკავთ, უხეშად გვპასუხობენ - რატომ გვაღვიძებთ, ეგ ჩვენ არ გვევალებაო. ვინ გვეტყვის პასუხს, რამდენად სამართლიანია წინასწარ დავალიანების გადახდა დენზე?“
მამუკა მოსიავა, დევნილი: „აქ რაც გადმოგვიყვანეს, კომუნალურ გადასახადებზე შეღავათები გაგვიუქმდა. თუმცა, ბევრ დევნილს დღემდე არა აქვს გადამისამართება გაკეთებული და მათზე დარიცხული საშეღავათო თანხები სად მიდის, არავინ იცის. შემოსვლისთანავე შეგვატანინეს ენერგოკომპანიაში 30-30 ლარი დეპოზიტის თანხა. წყალი გრაფიკით მოდის. სამუშაოები უხარისხოდ არის შესრულებული. როგორ შეიძლება მეტალოპლასტმასის ფანჯრებში წყალი შემოდიოდეს?! ერთი წლის განმავლობაში მაინც უნდა მოეცათ შეღავათები, სანამ ხალხი ადაპტაციის პერიოდს გაივლიდა. ვიღაც „ზევით“, ალბათ, ფიქრობს, რომ ჩვენ აქ შემოსახლებით გავმდიდრდით. ოთხი თვის განმავლობაში ერთხელ დარიგდა დახმარება 5კგ შაქრისა და 5 კგ მარილის სახით, რომლის ასაღებად დევნილები ავტოსადგურში დაიბარეს. არავის გაუთვალისწინებია, რომ ბევრს შეიძლება, იქამდე მისასვლელი სამგზავრო თანხაც არ ჰქონდა. დახმარება ერთ ოჯახზე მოდის, ერთი ნომრით, გადასახადის შემთხვევაში კი ასე არაა. ამ შემთხვევაში, ოჯახები გაყოფილია და ცალ-ცალკე იხდიან გადასახადს, რაც არასამართლიანია. მოუწყობელია ეზოები. ბავშვებს არა აქვთ სათამაშო მოედნები. დასამატებელია სანაგვე ურნები. არა გვაქვს აფთიაქი, რაც აუცილებელია, ასევე - სასურსათო მაღაზია. კარგი იქნებოდა, ამ ხალხისთვის შეღავათიანი კრედიტების მიცემა საკუთარი ბიზნესის დასაწყებად“.
გალელი სვეტა ყოლბაია ფართით არ არის კმაყოფილი: „ოჯახში 5 კაცი ვართ და  2- ოთახიან ბინაში ვცხოვრობთ. დავწერე განცხადება და ვნახოთ, თუ რამეს შემიცვლიან. ზუდგიდიდან გადმოგვიყვანეს. იქ მშვენიერი დიდი ფართი გვქონდა. აქაური პირობებით კმაყოფილი კი ვართ, მაგრამ სივიწროვეა და ამის გამო არ მომწონს“.
ოჩამჩირელები ირმა ბასარია და ემა გითოლენდია საცხოვრებლით კმაყოფილნი არიან, მაგრამ დასაქმების პრობლემა აქვთ და უჭირთ თავის გატანა. კმაყოფილთა რიცხვს არ მიეკუთვნება სოხუმელი მარგუშა გვალია: „ჩხოროწყუში ვცხოვრობდით ბაღის შენობაში. იქ თავი გაგვქონდა. საქონელი, ფრინველი გვყავდა  და საჭმელი არ გვიჭირდა. აქეთ გადმოგვასახლეს და გაგვაყიდინეს საქონელი. იქ ბოსტანიც გვქონდა და არ გვიჭირდა ცხოვრება. აქ ბინა კი მოგვცეს, მაგრამ ოთხ კედელში გამოკეტილებმა თავი როგორ ვირჩინოთ? ავადმყოფი ქალი ვარ, ამ ბინაში ყველაფერი უხარისხოდაა გაკეთებული. პარკეტი აიყარა და თავიდან დავაგებინეთ. შიდა კარები არ იკეტება. აბანოში წყალი არ მოდის და მთლიანობაში, ძალიან უკმაყოფილო ვარ. აქ რა უნდა ვაკეთოთ, თავი რით გავიტანოთ, ამაზე არავინ საუბრობს“.
გულრიფშის რაიონიდან დევნილი ციცინო კალანდიაც უკმაყოფილოა: „უხარისხოდ არის ყველაფერი გაკეთებული. ნესტია და წვიმის დროს ფანჯრიდან წყალი შემოდის. მე თვითონ პენსიონერი ვარ და არა მაქვს საშუალება, რამე გავაკეთო. მყავს შვილი და 3 შვილიშვილი და ერთოთახიანი ბინა მოგვცეს. არ გვყოფნის. რამდენმა ადამიანმა უნდა დავიძინოთ ერთ ოთახში? ჩემები წყალტუბოში დარჩნენ, რადგან აქ ვერ ვეტევით, პოლისი მქონდა, ისიც მომიხსნეს. გათბობა არ არის. ამ ნესტიან სახლში როგორ უნდა ვიყოთ? იქ შეშის ღუმელით ვთბებოდით. იქ გვერჩივნა. პროფესიით პარიკმახერი ვარ. დამასაქმონ და საკუთარ თავს მივხედავ“.
სოხუმელი ნანი ბერულავას  ბინაშიც პარკეტი ამობერილია: „ეს არის საცხოვრებელი სახლი? 3 ოპერაცია მაქვს გაკეთებული და ონკოლოგიურში დავდივარ სამკურნალოდ. არაფრის საშუალება არა მაქვს. შემოგვყარეს აქ! 7 ადამიანი 2 ოთახში ვცხოვრობთ. გაუსაძლის პირობებში ვცხოვრობთ. გარედან ლამაზია შენობა, მაგრამ შიგნით უვარგისია“.
ახალმოსახლე დევნილები საცხოვრებელი ფართების დაკანონების ვადების დარღვევაზე და დაუსაქმებლობაზეც საუბრობენ. როგორც გავარკვიეთ, საკუთრებაში ფართების გადაცემა უახლოესი ერთი წლის განმავლობაში არ იგეგმება. დევნილთა და განსახლების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, ამ ერთ წელიწადში მოხდება დევნილების ინტეგრაცია ახალ სოციუმში და მხოლოდ ამის შემდეგ  გადასცემენ ფართებს საკუთრებაში.
დევნილთა გასახლებაში გაზის გაყვანამდე ჯერ კიდევ ბევრი დრო რჩება. უსახსროდ და უმუშევრად დარჩენილი დევნილებისათვის კი ელექტოგამათბობლებზე დახარჯული ელექტროენერგიის საფასურის გადახდა ძალიან მძიმე ტვირთი აღმოჩნდა. ამის გამო ახალმოსახლეთა უმრავლესობა ელექტროენერგიისა და შესაბამისად, გათბობის გარეშე დარჩა. მსგავსი პრეტენზია და პრობლემა გააჩნია თითქმის ყველა ახალმოსახლე დევნილს. მოგვარდება თუ არა მათი პრობლემები, ამის იმედსაც კი არავინ აძლევს მათ. ის კი არადა, მიცემული ბინების დაკანონებასაც კი არ ჩქარობს ვინმე.
ჩვენ ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრს კობა სუბელიანს რამდენიმე კითხვით მაშინ მივმართეთ, როცა იგი პრობლემებით დატვირთული დევნილების გარემოცვაში იდგა და ჩვეული სიმშვიდით იგერიებდა მათ კითხვებს.
- ბატონო კობა, ბინებში პარკეტი უკვე აყრილია, უხარისხოდ არის უამრავი რამ გაკეთებული...
- ამ პროექტებს თვითონ ევროკავშირი უწევდა მონიტორინგს. რაც შეეხება ნესტს, ეს ზოგადად, დასავლეთ საქართველოში ყველგან არის. ხარვეზებს სამშენებლო კომპანია თავისი ვალდებულების ფარგლებში თვითონვე გამოასწორებს. მთავარი ის არის, რომ ადამიანები, რომლებიც აქ ჩამოვასახლეთ, გამოვიყვანეთ ავარიული შენობებიდან, რაც იყო ჩვენი მთავარი პრიორიტეტი. ისინი ძალიან ცუდ პირობებში იყვნენ. კომპაქტურ ჩასახლებებში მცხოვრებ დევნილთა ნაწილს ფართები დავუკანონეთ და მივეცით საკუთრებაში. რისი დაკანონებაც ვერ მოვახერხეთ, რადგან სხვისი იყო ან ავარიული იყო და რეაბილიტაციას არ ექვემდებარებოდა, ასეთი საცხოვრისიდან დევნილები გადმოვასახლეთ ფოთში. აქ მათი ძირითადი მოთხოვნაა დასაქმება. უცებ ეს შეიძლება არ მოხდეს, მაგრამ ეტაპობრივად დავასაქმებთ.
- რითი უნდა გათბენ აქ ჩასახლებული დევნილები?
- იანვრის დასაწყისისთვის ამ ახალ რაიონში გაზი ჩაირთვება. მანამდე მოხდება მთლიანად ამ კორპუსების გაზიფიკაცია. ვფიქრობთ, მოვასწრებთ, თუ რამემ ხელი არ შეგვიშალა. თუმცა, დენი ხომ არის და მანადე ცოტა უნდა გავიჭირვოთ. ოთხი წლის წინ, ახლა რასაც ვხედავთ, ამის წარმოდგენაც შეუძლებელი იყო, მაგრამ ახლა ეს რეალობაა. ბევრი რამ დავძლიეთ და მომავალში კიდევ უფრო მეტს დავძლევთ. ხარვეზები აღმოიფხვრება. საკუთარ სახლში რემონტის დროსაც შეიძლება ხარვეზი გაიპაროს. ამხელა პროექტიდან კი, ცხადია, იქნებოდა მინიმალური ხარვეზი, რაც გამოსწორებადია. აფხაზეთში დაბრუნების შემთხვევაში, ეს სახლები დევნილებისთვის დივიდენდი და კაპიტალი იქნება. ხელცარიელი არ იქნებიან.

A new settlement of IDPs appeared in Maltakva district, Poti several months ago. More than 800 IDP families from Abkhazia were resettled there from various regions of Georgia. The IDPs faced many problems in the new place soon after the settlement.
Unfinished and poorly done rehabilitation of the buildings created new problems for IDPs – the walls are cracked and floors are damaged and removed in several places. The new-settlers got astonished after the Electricity Distribution Company “Energo Pro Georgia” imposed 30-GEL bill on them. Unless they paid the bills, the company threatened them with cutting off the supply and they kept their promise. The IDPs complain about unfair and discriminatory tax on water-supply too. The new district is supplied with water only once a day during 4 hours from 8:00 am to 12:00 pm. The IDPs allege the tariff they pay does not comply with the amount of water they use during four hours.
The new-settlers were looking forward to the President’s visit. They hoped the visit could change something for them but in vain. The new settlers said their situation worsened after the president’s visit.
Tsiuri Mamardashvili lives alone on her allowance as an IDP – 22 GEL and 30-GEL allowance as a lonely person: “I am a disabled person of the second group. My only son died during the war. Abolishment of 6-GEL allowance for communal bills created serious problems for us. For example, this month I paid 3, 85 GEL. I buy gas for 13-14 GEL every month; bills are unfairly imposed. Three-member families pay 5 GEL on water; some of them pay even less and it is incredible. I economically use electricity; I switch on only TV-set and a bulb to save electricity. Everybody lives so here. The basements are full of water and construction materials.”
Lia, 45, is also a new settler. She complains about irresponsible treatment of people. “When I moved in here, the bathroom was not finished yet. I hired artisans. We pay communal bills but cannot get equal service. They cut off electricity supply during hours and when we call, they rudely answer – why did you wake us up? Meaning it is not their responsibility. Who can explain us how fair it was to pay preliminarily imposed electricity bills?
Mamuka Mosiava, an IDP:  “After we moved in here, all allowances on communal bills were abolished. However, many IDPs have not notified about their removal and nobody knows where their allowances are allocated now. As soon as we moved in here, the electricity distribution company made us to pay 30 GEL as a deposit. The water is supplied according to schedules. The rehabilitation works are done poorly. How can water leak into metal-plastic window frames? They should not have abolished our allowances at least for one year before people gets adapted to the new environment. Somebody “senior” thinks we became richer by settling here. Only once during recent four months they distributed 5 kilos of sugar and 5 kilos of salt and IDPs were called to the auto-station to get them. Nobody cared that many of us even could not pay travel fees to get there. One family receives one allowance under one number. But as for communal bills, the families are divided and they have to pay double bills; that is unfair. The yards are not rehabilitated. Children do not have play-grounds. Rubbish bins are not enough. We have neither pharmacy nor grocery nearby though both of them are necessary. It will be nice if those people received preferential credits to start their own business.”
Sveta Kolbaia from Gali district is not satisfied with the space. “Five people live in two rooms. I have sent a petition and I wonder whether they will change anything. We moved in here from Zugdidi. There we lived in a large space. We are satisfied with the living conditions here but the space is too small and that’s why I do not like it.”
Irma Basaria and Ema Gitolendia from Ochamchire are satisfied with the accommodation but they complain about unemployment because they cannot earn their living. Margusha Gvalia from Sokhumi also complains. “We lived in a building of a kindergarten in Chkhorotsku. We had cattle, hens and never complained about food. After we settled here, they made us to sell everything. There we had a garden too and could grow vegetables there. Although they gave us a flat here, how can we earn our living here? I am a sick woman; everything is poorly done in this flat. The parquet was removed and we had to pave it again. The inside door cannot be closed. Water-tap does not work in the bathroom and in general, I am very dissatisfied. What shall we do here? Nobody cares how we can earn our living here.”
Tsitsino Kalandia from Gulripshi district also complains.”Everything was done poorly. The flat is damp and rain is leaking through the window. I am a retired person and cannot repair anything. I have a son and three grandchildren; we had to live in one room that is not enough. How can so many people live in such a little space? So, my people remained in Tskaltubo because there is not enough place for everybody here. They abolished my medical policy. There is no heating. How can I live in this damp flat? There, we had a wood-stove there and it was better. I am a hair-dresser. Let them find a job for me and I will take care of myself.”
Parquet is damaged in the flat of Nani Berulava from Sokhumi. “Is it a flat? I have been operated on three times and now I am going to cancer-center for treatment. I have nothing. They settled us here! Seven people live in two rooms. The living conditions are terrible. The façade of the building is beautiful but it is horrible inside.”
The new-settler IDPs complain about the delay in registering their flats and unemployment. As we found out, the state is not going to register the flats within next one year. The Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Refugees and Accommodation decided to give one year to IDPs to integrate into a new social environment and only afterwards they will start registration process.
Much time is left before gasification process of the IDP settlement will start. Impoverished and unemployed IDPs will have to warm their flats by electricity ovens in winter that will be too expensive for them. Relatively, most new-settlers remained without electricity and without heating because of unpaid bills. Almost every IDP family has equal complaints in the new settlement. Nobody promises them to resolve their problems. Even more, nobody hurries to register their flats on them either.
We asked several questions to the Minister of IDPs from the Occupied Territories, Refugees and Accommodation Koba Subeliani when he was standing among IDPs and patiently avoided to answer their questions.
-Mr. Koba, the parquet is already removed in the flats; accommodations were poorly renovated…
-The EU was monitoring the project. As for dampness, it is general problem of the Western Georgia. The Building Company is obliged to improve reconstruction errors. The point is that the people, who were settled here, were removed from damaged buildings and it was our priority. They lived in poorest conditions. Part of IDPs had their accommodations registered. The IDPs, whose previous accommodations were in poor conditions, were resettled to Poti. Their main problem here is unemployment. This problem cannot be resolved immediately, but we will assist them eventually.
-How will the IDPs warm their flats here?
-Early in January the settlement will be supplied with gas. Before that, gasification of the buildings will be finished. We hope, we will manage to do it on time. However, they have electricity and they should somehow manage to warm the flats with it. Four years ago, it was impossible to imagine what you see now. We overcame many difficulties and we will do much more in future too. All shortcomings will be eradicated. We might make mistakes during reconstruction of our own houses. Relatively, such a huge project could not end without mistakes; though everything can be improved. When they return to Abkhazia, these houses will be kind of dividend for IDPs. They will have some property by that time.