17:50, Sunday, 19.05.2013
ყოფილი თანამშრომლები გაზეთ „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქისგან“  სახელფასო დავალიანების დაფარვას ითხოვენ და რედაქციას სასამართლოს გადაწყვეტილების იგნორირებაში ადანაშაულებენ.
შპს „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქის“ აღმასრულებელი დირექტორის, მარიამ თოიძის ვერსიით, კომპანია გაკოტრდა და უუნაროა დაფაროს მთავარი რედაქტორის მაია ედილაშვილის და მმართველი რედაქტორის ნინო ედილაშვილის სახელფასო დავალიანება, რაც ჯამში 10 ათას ლარს აღემატება.
ნინო და მაია ედილაშვილები მუშაობდნენ შპს „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქში“: ნინო ედილაშვილი 2008 წლის 1 მაისიდან 2009 წლის 14 ოქტომბრამდე აღმასრულებელ რედაქტორად, ხოლო მაია ედილაშვილი კი 2007 წლის 1 მაისიდან 2009 წლის 14 ოქტომბრამდე მთავარ რედაქტორად.
ჟურნალისტები მიუთითებენ, რომ „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქს“, რომლის ადმინიასტრაცია ამბობს, რომ კომპანია გაკოტრდა, უკვე მესამე წელია, არ მიუმართავს სასამართლოსთვის გადახდის უუნარობის (გაკოტრების) საქმის დასაწყებად. ამავე დროს, როგორც „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქის“ ყოფილი მთავარი რედაქტორი მაია ედილაშვილი ამბობს,  გაკოტრებული კომპანია კვლავ ახერხებს თანამშრომლობას როგორც მსხვილ ბიზნესკომპანიებთან, ისე სახელმწიფო სტრუქტურებთან, მათ შორის - ეროვნულ საინვესტიციო სააგენტოსთან.
„აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ გაზეთის საბანკო ანგარიშს ინკასო დაადო, რის შემდეგაც, როგორც ჩანს, ფინანსური ოპერაციები მალულად - სხვა ანგარიშებიდან ხორციელდება, რადგან ფაქტია, რომ გაზეთის გამოცემა არ შეჩერებულა“, - აცხადებს მაია ედილაშვილი.
მისივე  თქმით,  „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქს“ ლობირებენ, რაც გამომცემლებს სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებისაგან თავის არიდებას შესაძლებლობას აძლევს.
შპს „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქი“ შედის „ჰოლდინგ საქართველოს მედიის გაერთიანებაში“, რომელიც ფლობს ტელეკომპანია „მზის“, სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავი 2“-ისა და ტელეკომპანია „პირველ სტერეოს“ წილებს, მასვე ეკუთვნის  საინფორმაციო  სააგენტო   GBC News.
„ჰოლდინგი საქართველოს მედიის გაერთიანება“ ეკუთვნის  ჰოლდინგ „საქართველოს ინდუსტრიულ ჯგუფს“, რომლის ერთ-ერთი დამფუძნებელი საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი დავით ბეჟუაშვილია.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან (საია) არსებული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი „კატეგორიულად მოუწოდებს „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქის“ ხელმძღვანელობას, შეწყვიტონ ჟურნალისტთა უფლებების დარღვევა და დაუყოვნებლივ აღასრულონ სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილება“.
ამის შესახებ 12 დეკემბერს განცხადება გაავრცელა მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრმა, რომელიც იცავს ჟურნალისტების - მაია და ნინო ედილაშვილების ინტერესებს.
„მიუხედავად იმისა, რომ ისინი პირნათლად ასრულებდნენ დაკისრებულ მოვალეობებს, შპს ,,ჯორჯიან ბიზნეს ვიქი“ მათ თვეების განმვალობაში არ აძლევდა კუთვნილ ხელფასს. დამსაქმებელს საბოლოო ანგარიშსწორება ჟურნალისტებთან მათი სამსახურიდან განთავისუფლების შემდეგაც არ მოუხდენია“, - აღნიშნულია მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრის განცხადებაში.
მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი აღნიშნავს, რომ მათი დახმარებით ჟურნალისტებმა წარადგინეს სარჩელი სასამართლოში, რითაც მოითხოვეს მათ მიმართ არსებული დავალიანების ანაზღაურება. თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2010 წლის 11 ივნისის დაუსწრებელი გადაწყვეტილებით (დატოვებულია უცვლელად თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2011 წლის 29 სექტემბრის განჩინებით) შპს „ჯორჯიან ბიზნეს ვიქს“ დაეკისრა მაია და ნინო ედილაშვილების სასარგებლოდ 2009 წლის 14 ოქტომბრიდან ხელფასის ანაზღაურების ყოველი ვადაგადაცილებული დღისთვის 0.07% ანაზღაურება, რაც საერთო ჯამში შეადგენს 9050 (ცხრა ათას ორმოცდაათ) ლარს.
„სამწუხაროა ის გარემოება, რომ მოქმედი მედია ორგანიზაცია დღემდე არ ასრულებს სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესულ გადაწყვეტილებას და არ იხდის ჟურნალისტების მიმართ არსებულ სახელფასო დავალიანებას“, - აღნიშნავს ცენტრი თავის განცხადებაში.

Editors of the Georgian Business Week Newspaper Request to Pay Salary Arrears
Former employees of the Georgian Business Week newspaper request repayment of salary debts and accuse the newspaper in ignoring Court verdict.
According to the Executive Director of Georgian Business Week Ltd. Mariam Toidze the company has gone bankrupt and is incapable to pay the salary arrears to the editor-in-chief Maia Edilashvili and Executive Editor Nino Edilashvili; total sum of the arrears amounted more than 10 000 GEL.
Nino and Maia Edilashvili have worked for the Georgian Business Week Ltd:  Nino Edilashvili as an Executive Editor from May 1 2008 through October 14 2009 and Maia Edilashvili as Editor-in-Chief from May 1 2007 through October 14 2009.
Journalists indicate that the Georgian Business Week, management of which claims the company has gone bankrupt, has not appealed to the court for launching case of payment incapability (bankruptcy) for three years.  Additionally, former editor-in-chief of Georgian Business Week says, the bankrupt company manages to cooperate with large business companies and state bodies, including the National Investment Agency.
“The National Bureau of Execution has sequestered the bank account of the newspaper, so apparently, they are conducting financial operations secretly – money is tranfered from other accounts; it is the fact that the newspaper is still published,” Maia Edilashvili said.
According to her, the Georgian Business Week has strong lobbies who enable the publishers to avoid execution of the Court verdict.
Georgian Business Week Ltd is part of the Georgian Media Development Holding which owns shares of the TV-company Mze, broadcasting company Rustavi2 and TV-company First Stereo; it also owns the news agency GBC News.
Owner of the Georgian Media Development Holding is the Georgian Industrial Group, co-founded by a member of the Parliamentary majority David Bezhuashvili.
Media Legal Protection Centre of the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) “categorically calls on the Georgian Business Week management to stop violating the rights of journalists and immediately execute the coinciding Court verdict” is said in the December 12 statement by the Media Legal Protection Centre.
“Although they have been executing their duties properly, the Georgian Business Week Ltd. had not paid their salaries for months.  The employer did reimburse their salary arrears even after the journalists were sacked from the company,” the statement from the Media Legal Protection Centre reads.
Media Legal Protection Centre stresses that with their support the journalists lodged a lawsuit to the court requesting repayment of the salary debt.  According to June 11 2010 unattended verdict of the Tbilisi City Court (leaving in force the September 29 2010 verdict by the Tbilisi City Court) Georgian Business Week Ltd. has been assigned to pay a fine of 0.07% for every overdue day of payment of salary from October 14 2009, which in total equals GEL 9050 (nine thousand fifty).
“It is a pity that the operating media organization has not executed the Court verdict yet and has not covered the salary arrears for the journalists,” the Centre statement reads.