ბოლო ერთი თვის განმავლობაში თბილისში პრესის გავრცელების 40-ზე მეტი ჯიხური აიღეს
ბოლო ერთი თვის განმავლობაში, თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურმა თბილისში განთავსებული პრესის გავრცელების 40-ზე მეტი ჯიხური აიღო. აქედან 29 ჯიხური სადისტრიბუციო კომპანია „მაცნეს“, 9 „პლანეტა ფორტეს“, ერთი „ელვა სერვისს“, რამდენიმე კი კომპანია „ომეგას“ ეკუთვნოდა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ კომპანია „ელვასერვისის“ ხელმძღვანელმა, რამაზ თეთრუაშვილმა განუცხადა, 14 დეკემბერს დღის განმავლობაში ქალაქიდან კომპანიის საკუთრებაში არსებულ კიდევ სამ ჯიხურს გაიტანენ.
„დოლიძის ქუჩიდან უკვე აიღეს ჩვენი ერთი ჯიხური. 13 დეკემბერს უწყება კიდევ სამ ჯიხურზე მოგვივიდა, რომლებსაც გაგარინის მოედნიდან, ყაზბეგის გამზირიდან და სამგორის ტერიტორიიდან დღეს გაიტანენ. ამის შემდეგ „ელვასერვისს“ თბილისში პრესის გავრცელების 18 ჯიხური დარჩება“, - აღნიშნა თეთრუაშვილმა.
„მაცნეს“ მთავარი ბუღალტრის, თინათინ ხარბედიას განმარტებით კი, მათი სადისტრიბუციო კომპანიის კუთვნილი ჯიხურების აღება ოქტომბერში დაიწყო.
„პირველი 3 ჯიხური აღმაშენებლის გამზირიდან, გამზირის რეკონსტრუქციის გამო გაიტანეს. 26 ნოემბერს ქალაქის ცენტრალური ქუჩებიდან კიდევ 13 ჯიხური აიღეს, 13 დეკემბერს კი კიდევ 13 ჯიხურის გატანის თაობაზე მივიღეთ შეტყობინება. ამ დროისთვის "მაცნეს" ჯიხურები მხოლოდ თბილისის გარეუბნებში რჩება, ის ჯიხურები კი, რომლებიც კომპანიისთვის კლიმატს ქმნიდნენ აღარ არსებობს. მერიის გადაწყვეტილების გამო, თანამშრომლების მიზერულ რაოდენობამდე შემცირება მოგვიწევს და ვინაიდან არ არის გარანტირებული, რომ ჯიხურების აღების კამპანია არ გაგრძელდება, „მაცნე“ ფაქტობრივად ყოფნა-არყოფნის ზღვარზეა“, - აღნიშნა თინათინ ხარბედიამ.
რაც შეეხება „პლანეტა ფორტეს“, კომპანიის ხელმძღვანელ მერაბ ჩანჩალაშვილის განმარტებით, ორი კვირის წინ აიღეს მათი 6 ჯიხური, წუხელ კი - სამი.
„წუხელ გაიტანეს გლდანის ტერიტორიაზე, საბურთალოსა და სანზონაში განთავსებული ჯიხურები. როგორც ვიცი, ისინი დაცულ ტერიტორიაზე გადააქვთ. ამ დროისთვის „პლანეტა ფორტეს“ თბილისში 28 ჯიხური რჩება, თავდაპირველად 50-მდე გვქონდა. ყოველ 4-5 თვეში 2-3 ჯიხურის აღება გვიწევს. ბოლოს ალბათ დავიხურებით“, - აღნიშნა ჩანჩალაშვილმა.
კომპანია „ომეგაში“ კი აცხადებენ, რომ თბილისის სხვადასხვა უბნიდან მათი რამდენიმე ჯიხურიც გაიტანეს, მათ შორის მხოლოდ წუხელ ორი აიღეს.
პრესის გავრცელების ჯიხურების აღება მერიის პროექტ „1000 ჯიხურის“ გამო ხდება, რომლის ფარგლებშიც თბილისში ახალი სავაჭრო ჯიხურები ჩაიდგმება. როგორც მერიაში აცხადებენ, პროექტი მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად, თუმცა აქამდე ჩატარებულ აუქციონებში არსებული ინფორმაციით, ძირითადად გაიმარჯვეს კომპანიებმა „კოდა“, „კუმისი XXI“, „იოლი“, „ნუგეში“.
„საქართველოს პრესის ასოციაცია“ და ჟურნალისტები მერიის ახალ პროექტს პრესის გავრცელების წინააღმდეგ მიმართულ კამპანიად აფასებენ და  საპროტესტო აქციებიც გამართეს.
გარდა ამისა, კოალიციამ „არჩევანის თავისუფლებისთვის“ აუქციონებში მონაწილეობის მსურველ პირებს მიმართა, რომ „გამოიჩინონ მოქალაქეობრივი და საზოგადოებრივი პოზიცია, არ მიიღონ მონაწილეობა თავისუფალი სიტყვის ჩახშობაში, უარი თქვან აუქციონებში მონაწილეობაზე იმ ადგილებზე, სადაც ამჟამად ან მიმდინარე წლის 25 ნოემბრამდე იდგა პრესის გავრცელების ჯიხურები, ასეთი კი თბილისში სულ 150 ადგილია“.

Tbilisi City Hall supervisory service has removed more than 40 press distribution booths in the last month. 29 booths belonged to the distribution company “Matsne”, 9 to “Planeta Forte”, one - “Elva Service”, and some to the company “Omega”.
As InterPressNews was told by Ramaz Tetruashvili, head of the company “Elva Service”, three more booths belonging to the company will be taken off the streets today and “Elva Service” will have 18 press distribution booths left in Tbilisi.
Chief accountant of “Matsne” Tinatin Kharbedia explains that they started to remove their distribution company’s booths in October.
“The first 3 booth were removed from Aghmashenebeli Avenue due to the reconstruction. On 26 November 13 booths were removed from the central streets of the city. On 13 December we received notice about 13 new booths. Only in the suburbs do “Matsne” booths remain. We’ll have to cut the number of the employees due to Tbilisi City Hall’s decision and as it is not guaranteed that the campaign of removing booths will not continue, “Matsne” is on the verge of “to be or not to be”, Tinatin Kharbedava said.
Head of Planeta Fote Merab Chanchalashvili says that 6 booths were removed two weeks ago and one yesterday.
“Booths located in Gldani, Saburtalo and Sanzona were removed. As I know, they are taken to protected territory. By now, “Planeta Forte” has 28 booths in Tbilisi, at first we had 50. Every 4-5 months, we have to remove 2-3 booths. We’ll be probably shut down in the end”, Chanchalashvili said.
Company “Omega” informs that some of their booths were removed from various districts of Tbilisi and two – yesterday.
Press distribution booths are being removed due to the project “1000 booths” and new trade booths will be placed within the framework of the project. The project is about assisting small and average business, though in recent auctions, the following companies mainly won: “Koda”, “Kumisi XXI”, “Ioli”, “Nugeshi”.
Georgian Press Association and journalists assess City Hall’s new project as a purposeful campaign against the press and protests were held.
Coalition “Choice for Freedom” called on people taking part in the auction 1000 booths to express their civil position by not participating in killing free speech, refuse to take part in the auctions on the locations where press booths had been placed till 25 November. There are 150 such places in Tbilisi.