პროკურორი და ადვოკატი თაღლითობისთვის დააკავეს
12 დეკემბერს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს გენერალური ინსპექციის თანამშრომლებმა აჭარის პროკურატურის ანტიკორუფციული საგამოძიებო ნაწილის უფროსი გამომძიებელი გელა მახარაძე და მისი სიმამრი, ადვოკატი არჩილ კალანდაძე დააკავეს.
დაკავებულებს ბრალად ედებათ თაღლითობა, ჩადენილი წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ. დანაშაული გათვალიწინებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა" და მე-3 ნაწილის „ბ" ქვეპუნქტებით.
საქართველოს მთავარ პროკურატურის ვებ-გვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, გელა მახარაძემ და მისმა სიმამრმა, არჩილ კალანდაძემ პატიმრობაში მყოფი ზურაბ მახარაძის ოჯახის წევრები დაარწმუნეს, თითქოს პროკურატურაში ქრთამის მიცემის გზით, შეძლებდნენ  ზურაბ მახარაძის ბრალდების საქმის მათთვის სასურველი პირობებით მოგვარებას.
სანაცვლოდ კი ამ ოჯახის წევრებისაგან მიიღეს ფულადი თანხა,  მთლიანობაში 17 000 აშშ დოლარი. საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ამოღებულია თანხის ნაწილი - 12 000 აშშ დოლარი.
პოლიციის ინფორმაციით, ორივე ბრალდებული სრულად აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს. აღკვეთის ღონისძიების სახით, მათ მიმართ გამოყენებულია წინასწარი პატიმრობა.

Prosecutor and Lawyer Arrested for Fraud
On December 12, General Inspection officers of the Ministry of Justice of Georgia detained chief investigator Gela Makharadze of the Anti-Corruption Investigative Department of the Adjara Prosecutor’s Office and his father-in-law lawyer Archil Kalandadze.
The detainees are accused of fraud committed based on preliminary agreement. The crime is punished under Article 180 Part II –“a” and Part III –“b”.
According to the information, published on the website of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, Gela Makharadze and his father-in-law Archil Kalandadze persuaded family members of the convicted Zurab Makharadze that they could resolve the problems related with Makharadze’s accusation by bribing an official from the prosecutor’s office.
In exchange, they received 17 000 USD from the family members. Inspectors withdrew part of the sum - 12 000 USD during the investigative activities.