„სახალხო კრება“ პატიმრობაში მყოფი მხარდამჭერების გათავისუფლებას მოითხოვს
„სახალხო კრება“ მაისის საპროტესტო აქციების დაწყებამდე და მას შემდეგ დაპატიმრებული მხარდამჭერების დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვს.
როგორც კრების ადვოკატმა, ნათია კორკოტაძემ 27 დეკემბერს „დემოკრატიული მოძრაობის“ ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, ამჟამად სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში იმყოფება 39 პირი, რომელთა მიმართ აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე, თუმცა სასამართლოს განაჩენი ჯერ გამოუტანია.
ადვოკატის მტკიცებით, სასამართლომ გადაწყვეტილების მიღება გააჭიანურა და პროცესები 2012 წლისთვის გადადო.
„ყველა ეს პირი დაკავებულია პოლიტიკური ნიშნით და არიან უკანონო პატიმრები. დაკავების შემდეგ მათ არ მიეცათ საშუალება, რომ დაკავშირებოდნენ ოჯახის წევრებს და ჰყოლოდათ ადვოკატი. ისინი განათავსეს „კარანტინში“, სადაც უმძიმეს პირობებში ამყოფებდნენ“, - აღნიშნა მან.
კორკოტაძემ ასევე მიმართა შს მინისტრს, ვანო მერაბიშვილს, რომ „სახალხო კრებას“ დაუბრუნოს ოფისი და „მიტაცებული“ ქონება, მათ შორის, ავტომანქანები.

People’s Assembly Requests Freedom for Their Arrested Supporters
People’s Assembly requests freedom for their supporters who were arrested before and after May, 2011 protest demonstrations.
On December 27, the Assembly’s lawyer Natia Korkotadze said at the press-conference in the office of the Democratic Movement that 39 people are in penitentiary setting nowadays who are charged under criminal law but the court has not passed judgment on them yet.
The lawyer claims the Court red taped the process and postponed the hearing to 2012.
“All these people were arbitrarily detained on political grounds. After detention, they were not allowed to get in touch with the family members and enjoy the lawyer’s assistance. The detainees were placed in quarantine in extremely poor conditions,” she said.
Korkotadze petitioned to the Minister of Interior Vano Merabishvili to return the office and misappropriated property to the People’s Assembly as well as their cars.