სახალხო დამცველი პატიმრის მიმართ არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე გამოძიების დაწყებას მოითხოვს
საქართველოს სახალხო დამცველმა წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს, დაიწყოს წინასწარი გამოძიება მსჯავრდებულ გიორგი ოქროპირიძის მიმართ, N#18 სასჯელაღსრულების დაწესებულების თანამშრომლების მხრიდან განხორციელებულ არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ სახალხო დამცველის ოფისიდან აცნობეს, 2011 წლის 24 დეკემბერს სახალხო დამცველის რწმუნებულები იმყოფებოდნენ N#18 სამკურნალო დაწესებულებაში, სადაც შეხვდნენ და გაესაუბრნენ მსჯავრდებულ გიორგი ოქროპირიძეს.
ოქროპირიძის განმარტებით, სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით და ჯანმრთელობის პრობლემების გამო, 2011 წლის აპრილში მიმართა ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს. ოქტომბერში ევროსასამართლოდან მსჯავრდებულის განცხადებასთან დაკავშირებით გამოიგზავნა მითითება მისთვის მკურნალობის ჩატარების თაობაზე.
სახალხო დამცველის ოფისის ცნობით, 2011 წლის 1 დეკემბერს მსჯავრდებული გადაყვანილი იყო #18 სამკურნალო დაწესებულებაში. მისი განმარტებით, #18 დაწესებულებაში გადაყვანის დღიდან, მას სისტემატურად აყენებდნენ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას და ემუქრებოდნენ, დაწესებულების სარეჟიმო სამსახურის უფროსი ალექსანდრე თოლორდავა, დაწესებულების უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი გიორგი ავსაჯანიშვილი და სხვა თანამშრომლები. ასევე, სასჯელის დამატებით ემუქრებოდა სოციალური სამსახურის უფროსი ზურაბ ბულბულაშვილი.
ოქროპირიძის მიმართ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის ფაქტები დეტალურად არის აღწერილი მის ახსნა–განმარტებებში, რომელიც სახალხო დამცველმა მთავარ პროკურატურაში გადააგზავნა.

Public Defender Requests Investigation of the Prisoner’s Ill-Treatment
Public Defender petitioned to the Chief Prosecutor of Georgia to start preliminary investigation on ill-treatment of the convicted Giorgi Okropiridze by the personnel of the Prison # 18.
The Public Defender’s office reported to the IPN that on December 24, 2011 representatives of the Public Defender visited jail hospital # 18 and met convicted Giorgi Okropiridze.
According to Okropiridze’s clarification, he sent application to the European Court of Human Rights in April of 2011 due to his criminal case and health problems. In October, the Court sent instructions to the penitentiary department to provide the convicted with the medical treatment.
According to the Public Defender’s Office, on December 1, 2011 the convicted was placed in jail hospital. Since then, Okropiridze had been systematically beaten, insulted and intimidated by the head of regime service Aleksandre Tolordava, head of security service Giorgi Avsanjishvili and other personnel. The head of social service Zurab Bulbulashvili also threatened him with imposing additional punishment on him.
The explanation statement of Okropiridze clearly describes the fact of ill-treatment against him which the Ombudsman forwarded to the Chief Prosecutor’s Office.