„ჰუმან რაითს უოჩის“ ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი ადამიანის უფლებებს არღვევს
www.opinion.ge
ცნობილი საერთაშორისო უფლებადამცავი ორგანიზაციის, „ჰუმან რაითს უოჩის“ მიერ 4 იანვარს გამოქვეყნებული ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი ადამიანის უფლებებს არღვევს.
„ჰუმან რაითს უოჩის“ ანგარიშის შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა ორგანიზაციის უფროსმა მკვლევარმა ევროპასა და შუა აზიაში, ანგარიშის ავტორმა გიორგი გოგიამ.
„ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა რეგულირების არსებული სისტემა არღვევს ბრალდებულის უფლებებს სათანადო სამართლებრივ პროცედურებზე“, – ნათქვამია „ჰიუმან რაითს უოჩის“ ანგარიშში, - „საქართველოს ხელისუფლება ახორციელებს სისტემის რეფორმას, მაგრამ მან უნდა გაატაროს გადაუდებელი ზომები ბრალდებულთა უფლებების უზრუნველყოფის მიზნით“.
41-გვერდიანი ანგარიში სათაურით: „ადმინისტრაციული შეცდომა: საქართველოს ადმინისტრაციული პატიმრობის არასრულყოფილი სისტემა“ აანალიზებს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსს, რომელიც ნაკლებად მძიმე სახის დანაშაულსა და ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას არეგულირებს და ასკვნის, რომ კოდექსი არ ითვალისწინებს სათანადო სამართლებრივ პროცედურებსა და საქმის სამართლიანი განხილვის უფლებების გარანტიებს. 1984 წელს მიღებული კოდექსი ითვალისწინებს 90-დღიან ადმინისტრაციულ პატიმრობას ადმინისტრაციული სამართალდარღვევებისთვის, მაგრამ პოლიციისგან არ მოითხოვს, რომ მან დაუყოვნებლივ მიაწოდოს ბრალდებულს ინფორმაცია მისი უფლებების ან დაკავების მიზეზების შესახებ.
დაკავებულ პირს ხშირად უფლებასაც არ აძლევენ, რომ ოჯახის წევრებს დაუკავშირდეს. ადვოკატებს, აგრეთვე, სირთულეები ხვდებათ მათი დაცვის ქვეშ მყოფი პირების მოძიებაში. სასამართლო სხდომები უმეტესად ფორმალურად ტარდება. დაკავებული პირები ისეთ ადგილებში იხდიან სასჯელს, სადაც 72 საათზე მეტი ხნით ადამიანების გაჩერება გათვალისწინებული არ არის და სადაც პირობები არ აკმაყოფილებს საერთაშორისო სტანდარტებს.
„დაკავებული პირი სისტემის რეფორმირების დასრულებას არ უნდა ელოდეს იმისათვის, რომ მისი ძირითადი უფლებები დაცული იყოს და მას პატივისცემით მოეპყრან“, – ამბობს გიორგი გოგია.
მისივე განმარტებით, მოძველებული კოდექსის ცვლილებებზე მუშაობა ნამვილად იმედისმომცემი ფაქტია, მაგრამ კანონმდებლობაში არსებული ხარვეზების შესავსებად სასწრაფო ზომებია მისაღები.
„ამ უკანასკნელი წლების მანძილზე, ქვეყანაში პოლიტიკური დაძაბულობის ზრდისას, საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ნორმებს მიმართავდნენ აქტივისტებისა და საპროტესტო აქციებში მონაწილე ადამიანების დასაკავებლად“, – აღნიშნულია „ჰიუმან რაითს უოჩის“ ანგარიშში.
ანგარიშის მიხედვით, 2011 წელს საქართველომ მოამზადა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ახალი პროექტი, მაგრამ ივლისში საქართველოს პარლამენტის მიერ პირველი მოსმენით მიღებული კოდექსის ვარიანტი მაინც არ აკმაყოფილებს საქართველოს მიერ ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში ნაკისრ ვალდებულებებს; საქართველოს ხელისუფლებამ სასწრაფო ზომები უნდა გაატაროს იმისთვის, რომ საქმის სამართლიან განხილვაზე ნებისმიერი დაკავებული პირის უფლება სრულად შეესაბამებოდეს ხელისუფლების მიერ ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებით ნაკისრ ვალდებულებებს; ამისთვის ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს, რომ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის სავარაუდო ჩადენისთვის დაპატიმრებულ პირს შეეძლოს, შეატყობინოს მესამე მხარეს თავისი ადგილსამყოფელი, ისარგებლოს დამცველის მომსახურებით და სამართლიანი სასამართლოს უფლებების სრული დაცვით მოხდეს მისი ადმინისტრაციული საქმის სამართალწარმოება.
„ჰიუმან რაითს უოჩის“ ანგარიში ემყარება ინტერვიუებს, რომლებიც აღებულია ადმინისტრაციულ პატიმრობაში მყოფი ათეულობით პირის ადვოკატებისგან, პატიმრობამოხდილი ექვსი პირისგან, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ჩადენისთვის სასამართლოს მიერ დაჯარიმებული ორი პირისა და ხელისუფლების მაღალჩინოსანი წარმომადგენლებისგან. თითქმის ყველა რესპონდენტი, რომელსაც ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა ჰქონდა დაკისრებული, ოპოზიციის საპროტესტო აცქიებში მონაწილეობისთვის იყო დაკავებული.
როგორც ანგარიშშია აღნიშნული, საქართველოს სამართლებრივ სისტემაში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა საზოგადოებრივი წესრიგის მსუბუქი დარღვევაა და მას არ მოჰყვება ნასამართლეობა. თუმცა საერთაშორისო სამართლის ნორმების მიხედვით, გარკვეული სახის ადმინისტრაციული სამართალდარღვევებისთვის მაქსიმალური 90-დღიანი ვადის შეფარდება სისხლის სამართლის სასჯელს უტოლდება. შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, მხოლოდ 2011 წლის განმავლობაში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისთვის 31 ადამიანს მიესაჯა 90-დღიანი პატიმრობა, 132 ადამიანს – 60-დღიანი და 343-ს - 30- დღიანი. მაგრამ, როგორც "ჰიუმან რაითს უოჩმის" კვლევამ აჩვენა, დაცვის ისეთი ძირითადი საშუალებები, როგორიცაა, მაგალითად, დაკავებული პირისთვის მისი დაკავების მიზეზების განმარტება ან მისთვის ოჯახის წევრების შეტყობინების უფლების მიცემა, უფრო სუსტი ან ბუნდოვანია საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში, ვიდრე ანალოგიური გარანტიები, რომლებსაც სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ითვალისწინებს. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ჩამდენი პირების უფლებას სათანადო სამართლებრივ პროცედურებზე არც სასამართლო იცავს.
„ჰიუმან რაითს უოჩის“ მიერ შესწავლილი საქმეებიდან ჩანს, რომ სასამართლო სხდომა იშვიათად გრძელდება 15 წუთზე მეტს და მოსამართლის გადაწყვეტილება უმეტესწილად პოლიციელის მიერ მიცემულ ჩვენებას ეყრდნობა. იმ შემთხვევებშიც კი, როცა ადმინისტრაციულ სამართალწარმოებაში მიცემული პირები ახერხებდნენ ადვოკატის აყვანას, მათ არასათანადო დრო ეძლეოდათ ეფექტური დაცვის განსახორციელებლად. „ჰიუმან რაითს უოჩის“ მიერ შესწავლილ ორ საქმეში ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევაში ეჭვმიტანილ პირებს სასამართლო დარბაზში აშკარად აღენიშნებოდათ სხეულის ფიზიკური დაზიანებები, მაგრამ მოსამართლეებს ამის თაობაზე კითხვაც არ დაუსვამთ.
„ამას გარდა, ორგანიზაციის მიერ გამოკითხულმა ყველა იურისტმა ისაუბრა სასამართლო გადაწყვეტილების გასაჩივრების ხელის შემშლელ გარემოებებზე, რაც ამ უფლებას ფაქტობრივად აზრს უკარგავს. ვინაიდან შესაძლო სასჯელი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისთვის უტოლდება სისხლის სამართლის სასჯელს, ნებისმიერი პირი, რომელსაც ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა ეკისრება, უნდა სარგებლობდეს სათანადო სამართლებრივი პროცედურებისა და სამართლიანი სასამართლოს ისეთივე უფლებებით, როგორებითაც სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემული პირები სარგებლობენ და თვითნებური დაკავების წინააღმდეგ იგივე გარანტიები უნდა ჰქონდეთ“, - აღნიშნულია „ჰიუმან რაითს უოჩის“ ანგარიშში.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ არაერთგზის განაცხადა, რომ ის ქვეყნები, რომლებიც ადმინისტრაციულ პატიმრობას იყენებენ, ვალდებულნი არიან, უზრუნველყონ სათანადო სამართლებრივი პროცედურებისა და საქმის სამართლიანი განხილვის გარანტიები იმისთვის, რომ დააკმაყოფილონ ის სტანდარტები, რომლებსაც ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია ითხოვს წევრი სახელმწიფოებისგან.
„თავად საქართველოს ინტერესებშია, რომ მოაწესრიგოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი. თუ ამას არ გააკეთებს, დიდია ალბათობა, რომ ქვეყანა არაერთ საქმეს წააგებს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში“, - ამბობს გიორგი გოგია.
როგორც „ჰიუმან რაითს უოჩი“ აღნიშნავს, პრობლემას წარმოადგენს, აგრეთვე, პატიმრობის პირობები. დაკავებული პირები სასჯელს იხდიან დროებითი მოთავსების იზოლატორებში, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაქვემდებარებაშია. ამ იზოლატორებში უმეტესად სისხლის სამართლის საქმეში ბრალდებულებს ათავსებენ ბრალის წაყენებამდე და წინასწარი პატიმრობის ადგილებში გადაყვანამდე, არაუმეტეს 72 საათის განმავლობაში. აქ გათვალისწინებული არ იყო ადამიანის უფრო დიდი ხნით გაჩერება.
„მართალია, ამ ბოლო წლებში ხელისუფლებამ მნიშვნელოვანი სამუშაო ჩაატარა დროებითი მოთავსების იზოლატორების განახლებისა და შეკვეთებისთვის, მაგრამ კიდევ მეტის გაკეთებაა საჭირო ძირითადი საერთაშორისო სტანდარტების, მათ შორის ყოველდღიურად შხაპის მიღებისა და სუფთა ჰაერზე გასეირნების უფლებების, დასაკმაყოფილებლად“, - აღნიშნულია „ჰიუმან რაითს უოჩის“ ანგარიშში.
„ანგარიშები, რომლებიც წამების საწინააღმდეგო ევროპულმა კომიტეტმა და საქართველოს სახალხო დამცველის აპარტმა მოამზადეს. აგრეთვე, ყოფილი პატიმრების ჩვენებები მიუთითებენ, რომ პატიმრობის პირობები ამ იზოლატორებში ხშირად არ აკმაყოფილებს საერთაშორისო სტანდარტებს. საქართველოს ხელისუფლებამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში უნდა მოიყვანოს. თუმცა, ვიდრე ეს მოხდებოდეს, ის ვალდებულია, უზრუნველყოს, რომ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისთვის დაკავებული ნებისმიერი პირი სარგებლობდეს ადამიანის ძირითადი უფლებებით“, - აცხადებს გიორგი გოგია.

On January 4, 2012 famous international human rights organization Human Rights Watch published an article which states that Georgian Administrative Code violates human rights.
Giorgi Gogia, Senior Europe and Central Asia researcher and author of the report, spread information about the Human Rights Watch report.
“Georgia’s system for handling administrative offenses, or misdemeanors, violates the defendant’s due process rights,” Human Rights Watch said in the report, “The Georgian government is reforming the system, but should take urgent measures to ensure defendants’ rights.”
The 41-page report, Administrative Error: Georgia’s Flawed System for Administrative Detention,” documents how Georgia’s Code of Administrative Offenses, which governs misdemeanors, lacks full due process and fair trial rights for those accused of offenses under the code. The code, adopted in 1984, provides for prison sentences of up to 90 days for violations, but does not require police to inform defendants of their rights promptly or to provide reasons for their detention.
Detainees often are not allowed to contact their families. Lawyers have difficulty finding detainees in custody. Trials are often perfunctory. Detainees often serve their sentences in facilities that were not intended for stays longer than 72 hours and where conditions do not meet international standards.
“People who are arrested shouldn’t have to wait for a reform process to be finished to have their basic rights respected,” said Giorgi Gogia, senior Europe and Central Asia researcher at Human Rights Watchand author of the report.
According to Gogia, it is encouraging that the authorities are reforming the outdated code, but more urgent steps are needed to address the gaps in the law.
“Georgian authorities have used the Code of Administrative Offenses in recent years to lock up protesters and activists at times of political tensions,” Human Rights Watch said.
In 2011 Georgian authorities drafted a new Code of Administrative Offenses, but the version that passed the first hearing in Georgia’s parliament in July still does not meet the country’s human rights obligations, Human Rights Watch said. The government should take immediate steps to bring all detainees’ fair trial rights into compliance with its human rights obligations by ensuring that anyone taken into custody for an alleged administrative offense  is allowed to notify a third party, can choose and notify a lawyer, and is tried under fair trial norms.
The report is based on interviews with lawyers who have defended dozens of administrative detainees, six people who served administrative prison sentences, two people fined by the courts for administrative violations, and senior government officials. Nearly all of those interviewed who had been charged with administrative violations had been detained in relation to opposition political protests.
As it is stated in the report, in Georgia’s justice system administrative offenses, or misdemeanors, are minor public order breaches that do not accrue a criminal record. Under international law, the 90-day maximum imprisonment sentence for certain administrative offenses amounts to a criminal penalty, though. According to Ministry of Interior statistics, in 2011 alone courts sentenced 31 people to 90 days in prison on administrative charges, 132 people to 60 days and 343 people to 30 days. But the protections in Georgia’s Code of Administrative Offenses on such basic issues as informing the person of the reason for the arrest or allowing the person to notify family members are either weaker or vaguer than similar safeguards in Georgia’s Criminal Procedure Code, Human Rights Watch found. Nor do individuals facing charges under the administrative code have due process protections in court.
In the cases examined by Human Rights Watch, trials rarely lasted more than 15 minutes, and judicial decisions relied almost exclusively on police testimony. In cases in which the accused was able to retain a lawyer, they lacked time to prepare an effective defense. In two cases documented by Human Rights Watch, the¬ defendants had visible injuries in court, which went unquestioned by judges.
“In addition, all lawyers interviewed by Human Rights Watch spoke of obstacles in exercising the right to appeal, effectively rendering it meaningless. Because the potential punishment for administrative offenses amounts to a criminal penalty, anyone facing administrative charges should have the same rights to due process, fair trial norms, and protections against arbitrary detention that people do when they are charged under the criminal code,” Human Rights Watch said.
The European Court of Human Rights has in past years ruled that states with a system of administrative detention have an obligation to provide adequate due process and fair trial protections in order to meet the standards required by the European Convention of Human Rights.
“It’s in Georgia’s own interests to address the administrative offenses code now,” Gogia said. “If it doesn’t, there could potentially be European Court judgments finding Georgia in violation of the European Convention.”
Detention conditions are also a problem, Human Rights Watch said. Detainees serve their sentences in temporary detention isolators (TDIs) under Interior Ministry jurisdiction. These facilities are mainly used to hold detainees on criminal charges for up to 72 hours before they are charged and transferred to a pretrial detention facility, and were not intended for longer-term occupancy.
“The authorities have made significant efforts in recent years to renovate the temporary detention isolators, but more steps are needed to meet basic international standards, including access to a daily shower or outdoor exercise,” the Human Rights Watch said.
“Reports by the European Committee for the Prevention of Torture and the Georgian Ombudsman’s Office, as well as corroborating testimonies of former detainees, indicate that the detention conditions at these facilities often fall short of international standards.
The Georgian government should bring the administrative offense code into line with international standards,” Gogia said. “And in the meantime, it should ensure basic rights for anyone arrested for a misdemeanor offense.”