იარაღით უკანონო ვაჭრობა და დავით კეზერაშვილი
თავდაცვითი სისტემების მწარმოებელ ისრაელის კომპანია Elbit Systems Ltd-ს საქართველო 35 მლნ აშშ დოლარს გადაუხდის. ამის შესახებ განცხადება კომპანიამ საკუთარ ვებგვერდზე გამოაქვეყნა.
Elbit Systems Ltd-მ საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ სარჩელი გაერთიანებული სამეფოს მართლმსაჯულების უზენაეს სასამართლოში 2011 წლის აპრილში შეიტანა. კომპანია საქართველოს 2007 წელს გაფორმებული კონტრაქტის დარღვევას ედავებოდა და ზიანის ანაზღაურებისთვის 100 მილიონ დოლარს ითხოვდა.
„გარიგების თანახმად, საქართველო კომპანიას გადაუხდის, დაახლოებით, 35 მლნ აშშ დოლარს და ასევე, დაუბრუნებს მას გარკვეულ აღჭურვილობას და სისტემებს, რომელიც კომპანიამ ადრე მიაწოდა საქართველოს, თავდაპირველი პრეტენზიების მოხსნის სანაცვლოდ“, – აღნიშნულია კომპანიის ვებგვერდზე 29 დეკემბერს გამოქვეყნებულ განცხადებაში.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო კი ისრაელის კომპანიასთან დავის არსებობას უარყოფდა. კონკრეტულად კი, 2011 წლის მაისში, თავდაცვის სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი სალომე მახარაძე აცხადებდა: „შემიძლია ოფიციალურად გითხრათ, რომ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს არც მათი (Elbit Systems Ltd) და არც საერთოდ არავისი, არანაირი დავალიანება ამ წუთისთვის არ ერიცხება“.
მსგავსი განცხადება საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში მას შემდეგაც გააკეთეს, რაც კომპანიამ საქართველოს წინააღმდეგ სარჩელი გაერთიანებული სამეფოს მართლმსაჯულების უზენაეს სასამართლოში შეიტანა.
„ვიცით, რომ არბიტრაჟში შეტანილია სარჩელი... ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს არა მხოლოდ რამე სახის სამხედრო დავალიანება არ აქვს, არამედ არსებობს მსოფლიოში მთელი რიგი სამხედრო კომპანიები, რომლებსაც, სამწუხაროდ, აქეთ აქვთ ქართული მხარის დავალიანება“, – განაცხადა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო კალანდაძემ 2011 წლის 18 აპრილს.
გავრცელებული ინფორმაციით, საქართველომ ისრაელის კომპანიისგან  Herme450 -ის  ტიპის უპილოტო მზვერავი საფრენი აპარატები შეისყიდა, თუმცა, ამის შესახებ ოფიციალური ინფორმაცია უცნობია, რადგან თავდაცვის სამინისტროსა და Elbit Systems Ltd-ს შორის დადებული კონტრაქტ(ებ)ი საიდუმლოა.
„ამერიკის ხმის“ ინფორმაციით, ისრაელის კომპანიასთან კონტრაქტი პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილისა და  თავდაცვის ყოფილი მინისტრისა და ამჟამად ბიზნესმენისა და საქართველოს ოპერისა და ბალეტის თეატრის „მეგობართა საბჭოს“  ხელმძღვანელის, დავით კეზერაშვილის პირადი კონტაქტების წყალობით გაფორმდა.
საქართველოსთან კონტრაქტის დადების პერიოდში Elbit Systems Ltd-ს შლომო მილო და მისი ძმა, თელავივის ყოფილი მერი რონი მილო წარმოადგენდნენ. ამ უკანასკნელს კი,  2007-2008 წლებში, თავდაცვის მაშინდელი მინისტრის, დავით კეზერაშვილის მრჩევლის სტატუსი ჰქონდა. დასავლური მედიის ინფორმაციით, ძმებმა მილოებმა საქართველოს 2006-2008 წლებში, დაახლოებით 200 მილიონი დოლარის იარაღი მიჰყიდეს.
საქართველოსთან იარაღის ვაჭრობის საკითხმა 2009 წელს აშშ-ში იარაღის უკანონო მოვაჭრეების წინააღმდეგ დაწყებულ საქმეშიც გაიჟღერა. მაშინ ერთ-ერთმა ბრალდებულმა დანიელ ალვარესმა აღიარა, რომ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთან კორუფციული სქემით ვაჭრობდა და ქართულ უწყებას ისრაელის იარაღის მწარმოებლებთან აკავშირებდა.
„ალვარესი, კორუფციული გაყიდვების აგენტების დახმარებით, აწარმოებდა მოლაპარაკებებს საქართველოს მთავრობისთვის სამხედრო და კანონის აღსრულებისთვის საჭირო აღჭურვილობის მიყიდვისთვის... გაყიდვების აგენტებს უნდა გადაეხადათ ქრთამი საქართველოს მთავრობის ოფიციალური პირებისთვის, რათა მათ ლობირება გაეწიათ საქართველოს მთავრობისთვის, რომ ბიზნესი შენარჩუნებულიყო“, - აღნიშნულია აშშ-ის იუსტიციის სამინისტროს ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ ოფიციალურ დოკუმენტში.
დოკუმენტის მიხედვით, ალვარესი ისრაელის ბიზნესმენებსა და საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს შორის გაფორმებული კონტრაქტებიდან საკომისიოებს იღებდა.
დოკუმენტის მიხედვით, ალვარესის აღიარებითი ჩვენებიდან ირკვევა, რომ 2008 წელს საქართველომ ისრაელის ბიზნესმენებთან გაფორმებული მსგავსი კონტრაქტებით 10 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის სამხედრო და კანონის აღსრულებისთვის საჭირო აღჭურვილობა შეიძინა.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო ასეთ სერიოზულ საერთაშორისო დონის საქმეში ფიგურირებდა, ქართველ სამართალდამცველებს ამ საქმესთან დაკავშირებით ძიება არ დაუწყიათ.
დავით კეზერაშვილი პოლიტიკას 2008 წლის 5 დეკემბერს ჩამოშორდა და ამჟამად ბიზნესით არის დაკავებული. კეზერაშვილი, რომელიც საქართველოსთან ერთად, ისრაელის მოქალაქეცაა, როგორც თავად აცხადებს, ნავთობკომპანია  „გალფის“ ერთ–ერთი მფლობელია.
მის სახელს უკავშირებენ „საქართველოს ლატარიის კომპანიასაც“, თუმცა ლატარიის კომპანიის ფლობას თავად კეზერაშვილი უარყოფს.

Illegal Gun Trade and Davit Kezerashvili
Georgia will pay 35 million US dollars to the Elbit Systems Ltd. international defense Electronics Company based in Israeli. The company published the statement on its website.
Elbit Systems Ltd submitted complaint against the Georgian government in High Court of Justice of United Kingdom in April of 2011. The company is disputing over the alleged violation of contract made in 2007 and requests 100 million dollars as compensation.
“According to the settlement, Georgia will pay the Company an amount of approximately $35 million and will also return to the Company certain equipment and sub-systems, that were supplied to Georgia by the Company in the past, against the full release of the initial claims,” – reads the statement of the company released on December 29th.
Georgian Ministry of Defense refused the existence of dispute with Israeli Compoany. In May of 2011, the head of press service of Defense Ministry Salome Makharadze stated: “I can tell you officially that the Ministry of Defense of Georgia owes nothing to Elbit Systems Ltd or anybody else.”
The similar statement was made in the Ministry of Foreign Affairs of Georgia after the company submitted complaint against Georgia in the High Court of Justice of United Kingdom.
“We know that the complaint has been submitted to the court of arbitration… According to our information, Defense Ministry of Georgia not only has no military debt, but there are many military companies which owe money to Georgia side unfortunately,” – deputy head of Ministry of Foreign Affairs Nino Kalandadze noted on April 18th of 2011.
According to the disseminated information, Georgia purchases Herme450 unmanned helicopters. However, official information is unknown since the contract made between the Defense Ministry and Elbit Systems Ltd is secret.
According to the Voice of America, the contract with Israeli-based Company was made through the private contacts of President Mikheil Saakashvili and the former Minister of Defense, currently a businessman and the head of “Council of Friends” of Theater of Opera and Ballet of Georgia.
While making a contract with Georgia, Elbit Systems Ltd was represented by Shlomo Milo and his brother, former mayor of Telaviv Roni Milo. The latter one had a status of advisor of the former Minister of Defense Davit Kezerashvili. According to western media, the brothers sold weapons of approximately 200 million dollars value.
The issue of gun trade with Georgia received attention in the case filed against the illegal gun traders in 2009 in USA. One of the defendants Daniel Alvares noted back then that he traded with the Ministry of Defense of Georgia by corruptive scheme and linked Georgian department to gun producers of Israeli.
“Alvares would facilitate the sale of military and law enforcement equipment to the government of Georgia with the assistance of corrupt sales agents, knowing that the sales agents would make corrupt payments to Georgian government officials to assist in obtaining and retaining business from the government of Georgia” – notes the official document published on the website of US Justice Department.
According to the document, Alvares received sums from the contracts made between the Israeli businessmen and representatives of Georgian government.
According to the document, according to Alvares’s confessions, in 2008 Georgia purchased military equipment worth 10 million US dollars through the contracts made with the businessmen.
Though Georgia is a part of such a serious international case, Georgian law enforcement has not started investigation on this case yet.
Davit Kezerashvili left the politics on December 5th of 2008 and is occupied with business currently. Kezerashvili who is a citizen of Israeli and Georgia, states that he is one of the owners oil company Galf.
The Lottery Company of Georgia is linked to his name as well. However, he denies information on having ownership of the company.