ეკატერინა ხვედელიძესთან დაკავშირებით სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრების ვადა იწურება
პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს ეკატერინა ხვედელიძესთან დაკავშირებით სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრების ვადა, სავარაუდოდ, 24 იანვარს ეწურება.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ხვედელიძის ერთ-ერთმა ადვოკატმა, ზაქარია ქუცნაშვილმა განუცხადა, სასამართლოს მოტივირებული გატაწყვეტილება მათ 10 იანვარს ჩაბარდათ. შესაბამისად, პრეზიდენტსაც ამავე დროს უნდა ჩაბარებოდა. თუმცა ქუცნაშვილი არ გამორიცხავს, რომ პრეზიდენტს გადაწყვეტილება 1-2 დღით გვიან ჩაბარებოდა.
გასაჩივრების 14-დღიანი ვადის ათვლა კი სამოტივაციო გადაწყვეტილების ჩაბარების დღიდან იწყება. იმ შემთხვევაში თუ პრეზიდენტი ხვედელიძის საქართველოს მოქალაქეობის აღდგენის შესახებ მოსამართლის გადაწყვეტილებას არ გაასაჩივრებს, დოკუმენტი ავტომატურად ძალაში შევა.
სამოქალაქო რეესტრის სააგენტო კი ვალდებული იქნება, ხვედელიძეზე საქართველოს მოქალაქის პირადობის მოწმობა გასცეს.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის 2011 წლის 27 დეკემბრის გადაწყვეტილებით, ბიძინა ივანიშვილისა და ეკატერინა ხვედელიძის სარჩელი ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა. ბათილად იქნა ცნობილი საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება ეკატერინა ხვედელიძისათვის საქართველოს მოქალაქეობის შეწყვეტის ნაწილში, ხოლო ბიძინა ივანიშვილისათვის მოქალაქეობის შეწყვეტის ნაწილში სარჩელი არ დაკმაყოფილდა. მოსარჩელეები მოითხოვდნენ პრეზიდენტის იმ ბრძანებულების ბათილად ცნობას, რომლითაც მათ საქართველოს მოქალაქეობა შეუწყდათ.

Term to Appeal Court’s Judgment on Ekaterina Khvedelidze’s Case Is Due to Expire Today
President Saakashvili’s term to appeal against the Court’s judgment on Ekaterina Khvedelidze’s case is due to expire on January 24.
Khvedelidze’s lawyer Zakaria Kutsnashvili told the Interpresnews that the court delivered the motivated judgment to them on January 10. Supposedly, the president also received the copy of the judgment on the same time. However, Kutsnashvili said the president might have received the judgment 1-2 days later.
The 14-day term to sue the judgment starts from the delivery of the judgment to the parties. If the president does not sue the court’s judgment on Khvedelidze’s case, the document will go in force automatically.
The Civil Registration Agency will be entitled to issue ID of Georgian Citizen to Khvedelidze.
On December 27, 2011 the Tbilisi City Court partly satisfied the suit of Bidzina Ivanishvili and Ekaterina Khvedelidze. The Court annulled the decree of the president of Georgia to strip of Georgian citizenship from Khvedelidze but did not satisfy Ivanishvili’s suit on the same issue. The suitors requested the Court to annul the decree of the president of Georgia which striped of their Georgian citizenships.