Human Rights Watch-მა 2011 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ ყოველწლიური ანგარიში გამოაქვეყნა
ალექსი ბეჟანიშვილი, www.humanrights.ge
საერთაშორისო ორგანიზაციამ Human Rights Watch 2011 წელს ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ ყოველწლიური ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიშში ცალკეა მიმოხილული 2011 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობა. ანგარიშის ეს ნაწილი „ინტერპრესნიუსს“ საერთაშორისო ორგანიზაციის საქართველოს წარმომადგენლობამ მიაწოდა.
ანგარიშის მიხედვით, 2011 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში არაერთგვაროვანი მდგომარეობა იყო.
„მაისში ხელისუფლებამ გადამეტებული ძალის გამოყენებით დაშალა ანტისამთავრობო გამოსვლები თბილისში და სათანადო სამართლებრივი პროცედურების დაცვის გარეშე ადმინისტრაციული წესით გაასამართლა ათეულობით დემონსტრანტი. ხელისუფლებას არ ჩაუტარებია ეფექტიანი გამოძიება ამ მოვლენებთან დაკავშირებით და არც ძალის გადამეტების ადრინდელი შემთხვევები შეუსწავლია“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
ანგარიშის მიხედვით, შეშფოთების მიზეზს იძლევა ასევე შეკრების თავისუფლებისა და მედიის უფლებების შეზღუდვის შემთხვევები და სახელმწიფოს კუთვნილი შენობებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა გამოსახლება ძალის გამოყენებით.
Human Rights Watch აცხადებს, რომ ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა და ევროკავშირმა ეკონომიკური და პოლიტიკური კავშირები გააღრმავეს საქართველოსთან, მაგრამ თავიანთი გავლენის ბერკეტები ვერ გამოიყენეს ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში მნიშვნელოვანი წარმატებების მისაღწევად. ანგარიშში სხვადასხვა სფეროში არსებული პრობლემები დეტალურადაა განხილული.
ანგარიშში ასევე საუბარია საქართველოში შეკრების თავისუფლების დარღვევაზე და პოლიციელთა ძალადობაზე. ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს ხელისუფლებამ 2011 წლის 26 მაისს, ისევე, როგორც გასულ წლებში, დაარღვია შეკრების უფლება. ოფიციალურად ნებადართული მიტინგის ვადის ამოწურვიდან 15 წუთში წყლის ჭავლი, ცრემლსადენი გაზი და რეზინის ტყვიები გამოიყენა ანტისამთავრობო დემონსტრანტების წინააღმდეგ.
„პოლიციელები დაედევნენ მიტინგის მონაწილეებს, სცემეს ზოგიერთი მათგანი, ისინიც კი, ვისაც მათთვის წინააღმდეგობა არ გაუწევია და დააკავეს დაახლოებით 160 მოქალაქე. პოლიციელებმა ხელი შეუშალეს, აგრეთვე, ქართველ და უცხოელ ჟურნალისტებს პროფესიული მოვალეობის შესრულებაში; დაახლოებით ათ მათგანს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფაც მიაყენეს და ორი დააპატიმრეს. ამას გარდა, პრესის ზოგიერთ წარმომადგენელს საიდენტიფიკაციო ბარათები წაართვეს და აპარატურაც დაუზიანეს ან ჩამოართვეს“, - ნათქვამია ანგარიშში.
Human Rights Watch-ის ინფორმაციით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ 26 მაისის მიტინგზე პოლიციისადმი დაუმორჩილებლობის მიზეზით 90-ზე მეტ პირს ადმინისტრაციული პატიმრობა მიუსაჯა 30 დღემდე ვადით. უმრავლეს შემთხვევაში, სასამართლო მხოლოდ პოლიციელთა ჩვენებებს დაეყრდნო და ყურადღებაც არ მიუქცევია ბრალდებულების ჭრილობებისა თუ დაზიანებებისთვის.
ანგარიშის მიხედვით, შიდა მოკვლევის შედეგად, რომელიც საზოგადოებისთვის დახურული იყო, შინაგან საქამეთა სამინისტრომ ივლისის თვეში 16 პოლიციელს დააკისრა ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა და ოთხი მათგანი გაათავისუფლა სამსახურიდან მიტინგის მონაწილეების წინააღმდეგ გადამეტებული ძალის გამოყენების გამო. თუმცა, ხელისუფლებას არ გამოუძიებია პოლიციელთა მხრიდან ცუდად მოპყრობის ფაქტები.
„ის ფაქტი, რომ ხელისუფლება არ იძიებს სათანადოდ პოლიციელთა მიერ გადამეტებული ძალის გამოყენებას, მძიმდება იმით, რომ მას არც ადრინდელი შემთხვევები შეუსწავლია, მაგალითად, ძალის გადამეტებით გამოყენებისა და სხვა სახის უკანონობის ფაქტები 2007 წლის 7 ნოემბრის მშვიდობიანი აქციის დარბევისას, როცა სულ ცოტა 500 ადამიანი დაშავდა; ან 2009 წლის 15 ივნისის მოვლენები, როცა პოლიციის სამმართველოსთან შეკრებილ ოპოზიციის 50-მდე მომხრეს პოლიცილებმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს და როცა 17 ადამიანი დაშავდა“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
Human Rights Watch  აღნიშნავს, რომ საქართველოს ხელისუფლებას 2008 წლის ომის დროს სამხედროების მიერ ჩადენილი დანაშაულები ჯერ არ გამოუძიებია. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის კონფლიქტის შემდეგ სამი წელი გავიდა, „საქართველოს ხელისუფლებას კი ჯერ კიდევ არ ჩაუტარებია სრულყოფილი გამოძიება ქვეყნის შეიარაღებული ძალების მიერ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო და ჰუმანიტარული სამართლის ნორმების დარღვევის ფაქტებზე. ომის დროს საქართველოს სამხედროებმა გამოიყენეს არადამიზნებადი ძალა, როგორიცაა ე.წ. „გრადები“ და სხვა არადამიზნებადი იარაღი, რომელიც არ უნდა გამოიყენებოდეს სამოქალაქო ობიექტების წინააღმდეგ“.
აქვე აღნიშნულია, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო, რომლის წევრიც საქართველოც არის, განაგრძობს ამ ნორმების დარღვევის შემთხვევათა შესწავლას.
Human Rights Watch-ის 2011 წლის ანგარიშის მიხედვით, ციხეების გადატვირთულობა საქართველოში კვლავ პრობლემად რჩება.
ეს კი ორგანიზაციის განცხადებით, ციხეებში ცუდი პირობების არსებობას იწვევს. როგორც ანგარიშშია ნათქვამი, სახალხო დამცველის სამსახურის მიერ გამოვლენილი იქნა ციხეებში პატიმართა მიმართ ცუდად მოპყრობის არაერთი ფაქტი. მაგალითად, ქუთაისის #2 საპყრობილეში თავისუფლებააღკვეთილ პირებს 24 საათამდე პერიოდის გატარება უწევთ 2-3 კვადრატული მეტრის ფართობის ცარიელ საკანში, მხოლოდ საცვლების ამარა, საპყრობილეში არსებული წესების დარღვევისთვის სასჯელის სახით. სახალხო დამცველმა პროკურატურას ამ ფაქტის გამოძიებისკენ მოუწოდა.
Human Rights Watch-ის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ივნისის ანგარიშში თომას ჰამარბერგი, ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი, მიესალმებოდა მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმირების კუთხით ხელისუფლების მიერ განხორციელებულ მცდელობებს, თუმცა მოუწოდებდა ხელისუფლებას, მიეღო ადამიანის უფლებებზე უფრო მეტად ორიენტირებული სისხლის სამართლის პოლიტიკა.
Human Rights Watch-ის შეფასებით, საქართველოს ხელისუფლებამ დევნილების გამოსახლებისას აღიარებული საერთაშორისო სტანდარტები დაარღვია. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 2010 წლის ივნისიდან, იძულებით გადაადგილებულ პირთა გრძელვადიანი დასახლების პრობლემის მოგვარების მიზნით, საქართველოს ხელისუფლებამ დაიწყო სახელმწიფოს კუთვნილი დროებითი საცხოვრებლებიდან მათი გამოსახლება, „მაგრამ ხელისუფლებამ დაარღვია გამოსახლებასთან დაკავშირებით არსებული აღიარებული საერთაშორისო სტანდარტები. კერძოდ, მან არ გამართა რეალური მოლაპარაკებები იძულებით გადაადგილებულ პირებთან, რომელთა დროსაც შესაძლებელი იქნებოდა შესაფერის ალტერნატიულ საცხოვრებელზე შეთანხმება ან კომპენსაციის გაცემა გამოსახლებამდე. საქართველოს დაახლოებით 246 000 იძულებით გაადაგილებული პირი ჰყავს 1990-იანი და 2008 წლების შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად“.
დოკუმენტში ასევე ნათქვამია, რომ 2010 წლის ბოლოსთვის, გაერო-ს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის ოფისთან კონსულტაციების შემდეგ, საქართველოს ხელისუფლებამ შეიმუშავა გამოსახლების სახელმძღვანელო მითითებები, რამაც გარკვეულწილად გააუმჯობესა ეს პროცედურა, მაგრამ საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი მაინც ვერ გახადა.
„2011 წლის თებერვალსა და აგვისტოში ასობით ოჯახი იქნა გამოსახლებული დროებითი საცხოვრებლებიდან, მიუხედავად იმისა, რომ ბევრმა ოჯახმა უარი განაცხადა თბილისიდან შორს გადასახლებაზე იმის შიშით, რომ იქ სამუშაოს ვერ იშოვნიდა“, - აღნიშნავენ ანგარიშის ავტორები.
Human Rights Watch-ის ანგარიშის მიხედვით, აშშ და ევროკავშირი საქართველოში ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებით შეშფოთებას გამოთქვამენ. ამის მიუხედავად, არც ერთს არ გამოუყენებია ეს საკითხი ურთიერთობათა გადახედვისთვის ადამიანის უფლებების სფეროში კონკრეტული გაუმჯობესების მისაღწევად.
პირიქით, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა და ევროკავშირმა გააღრმავეს თავიანთი საქმიანობა და ეკონომიკური კავშირები საქართველოსთან.
ანგარიშის მიხედვით, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა, ევროკავშირმა, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ და სხვა მთავრობებმა და ინსტიტუტებმა მოუწოდეს საქართველოს ხელისუფლებას, ჩაეტარებინა 26 მაისის საპროტესტო გამოსვლების დროს პოლიციის ქმედების გამოძიება.
როგორც ანგარიშშია აღნიშნული, ევროპაში უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (ეუთო) წარმომადგენელმა მედიის თავისუფლების სფეროში დუნია მიატოვიჩმა, შეშფოთება გამოთქვა მაისის საპროტესტო გამოსვლების განმავლობაში ჟურნალისტების შეურაცხყოფასთან, დაკავებასა და დაკითხვასთან დაკავშირებით.
ანგარიშის მიხედვით, აპრილში თბილისში შეიკრიბა ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის გაფორმებული სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ ქარტიის ფარგლებში არსებული სამუშაო ჯგუფი დემოკრატიის საკითხებში, რათა განეხილა პროგრესი და თანამშრომლობა საქართველოში დემოკრატიულ რეფორმებთან დაკავშირებით. აშშ-მ აიღო 90 მილიონი აშშ დოლარის გამოყოფის ვალდებულება საქართველოში დემოკრატიის განვითარების ხელშესაწყობად.
თავის აპრილის რეზოლუციაში საქართველოს მიერ ევროსაბჭოში გაწევრიანებისას აღებული ვალდებულებების შესრულებასთან დაკავშირებით ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა მიესალმა საქართველოს მიერ ვალდებულებების შესრულების კუთხით მიღწეულ „მნიშვნელოვან პროგრესს“, მაგრამ შეშფოთება გამოხატა მართლმსაჯულების განხორციელებასა და სამართლიანი სასამართლოს ნორმებთან დაკავშირებით.
ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის განხორციელების შესახებ თავის მაისის ანგარიშში ევროკავშირმა კმაყოფილება გამოთქვა ქვეყანაში მიმდინარე სასამართლო რეფორმასთან დაკავშირებით, მაგრამ შეშფოთება გამოხატა, რომ ვერ ხერხდება პოლიტიკური და მედიის პლურალიზმის, ასევე შრომის უფლებებისა და შეკრების თავისუფლების დაცვის უზრუნველყოფა.
ივლისში ევროკომისიამ მიიღო წლიური სამოქმედო პროგრამა საქართველოსთვის და აიღო 50 მილიონ ევროზე მეტი თანხის (70 მლნ აშშ დოლარი) გამოყოფის ვალდებულება ქვეყნისთვის სისხლის სამართლის სისტემის, კონფლიქტების მოგვარების მცდელობებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა საკითხებში დახმარების გასაწევად.
Human Rights Watch ქალაქ ქუთაისში, ქართულ-ინდური კომპანიის საკუთრებაში არსებული მეტალურგიული ქარხანა „ჰერკულესის“ მუშების შრომითი უფლებების დარღვევაზეც საუბრობს.
2011 წლის ანგარიშში ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ 2011 წლის აგვისტოში, „ჰერკულესის“ 147-მა მუშამ პროფკავშირი დააარსა და მათ წარმომადგენლებიც აირჩიეს. 13 სექტემბერს, პროფკავშირის ინიციატივით, გაფიცვა დაიწყო სამუშაო პირობების გაუმჯობესებისა და ხელფასების მომატების მოთხოვნით. მიუხედავად იმისა, რომ გაფიცვა საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნების დაცვით მიმდინარეობდა, ორი დღის შემდეგ პოლიციამ მაინც დააკავა ქარხნის წინ გაფიცული 12-ზე მეტი მუშა. მუშები რამდენიმე საათის შემდეგ გაათავისუფლეს, მაგრამ ზოგიერთი მათგანის განცხადებით, მათ იძულებით დააწერინეს ხელწერილი იმის შესახებ, რომ მომავალში საპროტესტო გამოსვლებში აღარ მიიღებდნენ მონაწილეობას.
18 სექტემბერს პოლიციამ პროფკავშირის სამი წევრი დააკავა ქუთაისის სხვადასხვა უბანში და დაჟინებით მოითხოვა მათგან ტესტის გავლა ნარკოტიკებსა და ალკოჰოლზე. მოქალაქეებმა უარი განაცხადეს, რის გამოც ისინი დააპტიმრეს და პოლიციის ბრძანების დაუმორჩილობისთვის 10 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა მიუსაჯეს. ქარხნის თანამშრომლებმა ეს ბრალდებები ხელისუფლების მხრიდან მათი დაშინების მცდელობად აღიქვეს.
ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს მთავრობამ 2006 წელს შრომის ინსპექცია გააუქმა ბიზნესში ხელისუფლების ჩარევის შეზღუდვის მიზნით, მაგრამ მის სანაცვლოდ არ შეუქმნია ახალი უწყება, რომელიც შრომის კანონმდებლობის დაცვას გააკონტროლებდა.
Human Rights Watch-ის 2011 წლის ანგარიშში მედიაში არსებულ მდგომარეობაზეა საუბარი. მედიის თავისუფლებას ანგარიშში ცალკე თავი ეთმობა . ანგარიშის მიხედვით, მედიაგარემო კვლავ არაერთგვაროვანია, მრავალფეროვანი ბეჭდური მედიით, მაგრამ შეზღუდული სატელევიზიო მაუწყებლობით. ქვეყნის მასშტაბით არსებობს მხოლოდ პროსახელისუფლებო საზოგადოებრივი მაუწყებელი, „რუსთავი 2“ და „იმედი“. პოზიტიური ნაბიჯი იყო პარლამენტის მიერ აპრილში კანონპროექტის მიღება, რომლითაც სამაუწყებლო კომპანიებს დაეკისრათ ვალდებულება, გამოაქვეყნონ ინფორმაცია მფლობელების შესახებ.
ივლისში პოლიციამ დააპატიმრა 4 ფოტორეპორტიორი - ზურაბ ქურციკიძე, ევროპის პრეს-სააგენტოს ფოტოგრაფი; გიორგი აბდალაძე - საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს კონტრაქტორი ფოტოგრაფი; ირაკლი გედენიძე, პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის პირადი ფოტოგრაფი და გედენიძის მეუღლე, ნათია; ოთხივეს ბრალად ედებოდათ რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობა. საქმეს ედო გრიფი „საიდუმლო“ და შესაბამისად, არ მომხდარა მტკიცებულებების გამოქვეყნება. ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციები აცხადებდნენ, რომ ბრალდება პოლიტიკურად მოტივირებული იყო და სავარაუდოდ უკავშირდებოდა 26 მაისის საპროტესტო აქციის დარბევის გადაღებებს. ორი კვირის შემდეგ სასამართლომ ფოტორეპორტიორები საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე გაათავისუფლა და თითოეულს 3 წლამდე პირობითი სასჯელი შეუფარდა.
ანგარიშში საუბარია „მედიაპალიტრის“ არაგეგმიურ საგადასახადო შემოწმებაზეც.
„2011 წლის ივნისში ფინანსთა სამინისტრომ წამოიწყო საქართველოს უმსხვილესი მედია ჯგუფის, „მედიაპალიტრას“ კუთვნილი რამდენიმე კომპანიის პარალელური არაგეგმიური საგადასახადო შემოწმება. აღნიშნული ჯგუფი ასევე ფლობს რამდენიმე გაზეთს, მათ შორის პოპულარულ ყოველკვირეულ გაზეთ „კვირის პალიტრას“, რადიოსადგურს, თერთმეტ ჟურნალს, ახალი ამბების სააგენტო „ინტერპრესნიუსს“ და ინტერნეტ „პალიტრა TV“-ს. მედიასაშუალებები და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები დარწმუნებულები იყვნენ, რომ ამ აუდიტის მიზანი იყო „მედიაპალიტრასთან“ ანგარიშსწორება ჯგუფის მედიასაშუალებების მიერ 26 მაისის მოვლენების გაშუქების გამო. აგვისტოში აუდიტი გაურკვეველი დროით შეჩერდა“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
ანგარიშში ასევე განხილულია ადმინისტრაციული პატიმრობის საკითხი. 2010 წელს სახელმწიფომ ადმინისტრაციული კანონით პატიმრობა 30-იდან 90 დღემდე გაზარდა. მიუხედავად იმისა, რომ სასჯელი უტოლდება სისხლის სამართლის დანაშაულისთვის გათვალისწინებულ სასჯელს, დაკავებულებს არა აქვთ საშუალება, ისარგებლონ სრული პროცედურული უფლებებით.  მართალია, მათ ადვოკატთან შეხვედრის უფლება ეძლევათ, მაგრამ ზოგიერთ დაკავებულს პრობლემები ექმნება დაცვასთან დაკავშირებით, ვინაიდან არ აქვთ უფლება, ოჯახის წევრებს აცნობონ მათი დაკავების შესახებ. ადმინისტრაციულ პატიმრობაზე მომუშავე ადვოკატები აცხადებენ, რომ მათ საკმარისი დრო არ ეძლევათ დაცვის მოსამზადებლად (ზოგჯერ 10-15 წუთიც კი). დაცვის მხარეს ხშირად სასამართლოზე მტკიცებულების წარდგენის და მოწმეების გამოძახების საშუალებაც არ აქვთ. 2010 წელს ხელისუფლებამ შეამცირა ადმინისტრაციულ სასჯელზე სარჩელის შეტანის ვადა ათიდან ორ დღემდე მიუხედავად იმისა რომ სასამართლოს ჩანაწერები ხელმისაწვდომი მხოლოდ სასამართლო პროცესიდან სამი დღის შემდეგ ხდება.
ადმინისტრაციული წესით დაკავებულები რჩებიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს იზოლატორებში, რომელიც გათვალისწინებულია მხოლოდ 72 საათიანი წინასწარი პატიმრობისათვის; შესაბამისად ამ დაწესებულებებში არ არსებობს სეირნობის, ჰიგიენისა და სამედიცინო დამხარების შესაბამისი პირობები.

Human Rights Watch Published Annual Report about Human Rights Situation in Georgia in 2011
International organization Human Rights Watch published its 22nd annual report summarizing human rights conditions in 2011 throughout the world. Human rights conditions in 2011 in Georgia are discussed in a separate chapter. The Georgian mission of the international organization provided the Interpresnews with the part of the Annual Report about Georgia.
According to the Report, Georgia’s human rights record remained uneven in 2011.
“The government used excessive force to disperse anti-government protests in Tbilisi, the capital, in May, and prosecuted dozens in misdemeanor trials without full respect for due process rights. The authorities failed to effectively investigate these events and past instances of excessive use of force,” the Report reads.
Other concerns include restrictions on freedom of association and media, as well as forced evictions of internally displaced persons (IDPs) living in state-owned temporary housing.
The United States and the European Union deepened their political and economic ties with Georgia but failed to use their leverage to secure human rights improvements.
The Report also covers detailed problems in various fields in the country.
Freedom of Assembly and Police Violence
As in past years, the authorities interfered with freedom of assembly. On May 26, 2011, police used water cannons, tear gas, and rubber bullets to disperse anti-government protests in Tbilisi, 15 minutes after the rally permit expired.
“Police pursued fleeing demonstrators, detaining some 160, and beating many, including those who offered no resistance. Police also interfered with the work of Georgian and foreign journalists, verbally and physically assaulting at least ten and detaining two. Police also took some journalists’ press cards and damaged or confiscated several reporters’ equipment,” the report reads.
In summary trials the Tbilisi city court convicted over 90 of the protestors detained on May 26 of disobeying police orders, sentencing them to up to 30 days administrative detention. In most cases, the court relied exclusively on police testimonies to convict demonstrators and did not take any action in response to defendants’ visible injuries.
In July a closed Ministry of Interior internal investigation into the May 26 events led to administrative punishments for 16 police officers including dismissal of four for excessive use of force. The authorities did not investigate allegations of ill-treatment by police.
Authorities’ failure to fully address excessive use of force by police was further tainted by the continued lack of effective investigations into past instances of abuse, including the events of November 7, 2007, when police used excessive force against largely peaceful protestors in Tbilisi, injuring at least 500, and the June 15, 2009 police attack against 50 opposition supporters outside police headquarters, in which at least 17 demonstrators were injured.
Lack of Accountability for Laws of War Violations
Over three years after the Georgian-Russian conflict over South Ossetia, Georgian authorities have yet to ensure a comprehensive investigation into, and accountability for, international human rights and humanitarian law violations by their forces. During the war the Georgian military used indiscriminate force including firing multiple rocket launchers, an indiscriminate weapon that should not be used in civilian areas.
The Office of the Prosecutor at the International Criminal Court—to which Georgia is a party—continued with its preliminary examination of the situation.
Criminal Justice System
Overcrowding in prisons remains a problem, leading to poor prison conditions. The Ombudsman’s Office documented numerous cases of ill-treatment in prisons. In prison No. 2 in Kutaisi, inmates are forced to spend up to 24 hours in an empty two to three square meter cell wearing only their underwear as punishment for prison rules violations. The ombudsman called on the prosecutor’s office to investigate.
In a June report, Thomas Hammarberg, Council of Europe commissioner for human rights, welcomed the government’s efforts to reform the justice system, but urged the authorities to adopt a more human rights oriented criminal justice policy.
Forced Evictions of Internally Displaced People
Beginning in June 2010 the authorities evicted thousands of IDPs from state-owned temporary collective centers in Tbilisi, supposedly to provide them with durable housing solutions. The authorities failed to respect international standards regarding evictions: they did not engage in genuine consultation with IDPs and failed to agree on adequate alternative housing or compensation prior to eviction. Georgia has some 246,000 IDPs as a legacy of conflicts in the 1990s and in 2008.
In late 2010, in consultation with the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees, the government adopted guidelines on eviction procedures, which resulted in some improvements, but the process still failed to meet international standards. The authorities evicted hundreds of families in February and August 2011. Many families refused resettlement to remote areas, fearing limited employment opportunities, but were still forced out of collective centers.
The US and the EU deepened their engagement and economic ties with Georgia. While both actors raised human rights concerns, neither used the process toward upgraded relations to secure concrete human rights improvements.
The US, the EU, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), and other governments and institutions called on the Georgian authorities to investigate police conduct during the May 26 protests.
Dunja Mijatovic, the Organization for Security and Co-operation in Europe representative on freedom of the media, expressed concern about abuse, detention, and questioning of journalists during the May protests.
The Democracy Working Group of the US-Georgia Charter on Strategic Partnership met in Tbilisi in April to discuss progress and cooperation on democratic reforms in Georgia. The US committed over US$90 million to support democracy and good governance in Georgia.
In an April resolution on Georgia’s fulfillment of its obligations as a Council of Europe member, PACE welcomed the “significant progress” Georgia had made to meet its obligations, but expressed concern about the administration of justice and fair trial norms.
In its May European Neighborhood Policy progress report, the EU commended Georgia for judicial reforms, but expressed concerns about failures to guarantee political and media pluralism and protection of labor rights and freedom of association.
In July the European Commission adopted the Annual Action Programme for Georgia, committing over € 50 million ($ 70 million) to support the country’s criminal justice system, conflict resolution efforts, and IDPs.
Labor Rights Violations
In August 2011, 147 workers of the Kutaisi Hercules Steel plant, a Georgian Indian joint venture in western Georgia, formed a trade union and elected union representatives. On September 13 the union launched a strike to demand better working conditions and higher salaries. Although the strike was in accordance with Georgian law, two days later police detained over a dozen strikers demonstrating near the front of the plant. Police released the strikers several hours later, but some reported being forced to sign a statement that they would not participate in further protests.
On September 18, police stopped three union members in various parts of the city and insisted that they each take a drug or alcohol test. The men refused, were arrested for disobeying police orders, and sentenced to 10 days administrative detention. The workers believe the charges were an attempt to intimidate them and other workers.
The government abolished the labor inspectorate in 2006, apparently to limit government interference with business, and no other supervisory agency has been created to ensure compliance with labor laws.
Freedom of Media
The media environment remains mixed, print media is diverse, but nationwide television broadcasting is limited to the state-owned Public Broadcaster and pro-government Rustavi 2 and Imedi stations. In a positive step, parliament passed a bill in April mandating that broadcasting companies make ownership information public.
In July police arrested four photo journalists—Zurab Kurtsikidze, a European Press Agency photographer; Giorgi Abdaladze, a contract photographer with the Ministry of Foreign Affairs; Irakli Gedenidze, President Mikhail Saakashvili’s personal photographer; and Gedenidze’s wife Natia—on espionage charges related to passing sensitive information to Russia. The case was classified as “secret” and the evidence never declassified. Local and international groups considered the charges politically motivated, allegedly in retribution for coverage of the May 26 events. Two weeks later a court released the journalists on conditional sentences of up to three years, in plea bargain deals with prosecutors.
In June the Ministry of Finance started simultaneous unannounced tax audits of several firms owned by Georgia’s largest media group, Media Palitra, which also owns numerous newspapers, including the popular weekly Kviris Palitra, a radio station, eleven magazines, the news agency Interpressnews and the online Palitra TV. Media and civil society groups believed the audits were designed to harass Media Palitra in retaliation for its media outlets’ extensive coverage of the May 26 crackdown. In August the audit was suspended indefinitely.
Administrative (Misdemeanor) Detentions
In 2010 the government increased the maximum misdemeanor sentence from 30 to 90 days. Although the sentence is equivalent to a criminal penalty, detainees do not have access to full due process rights. Although defense counsel is permitted, some detainees had difficulties accessing a lawyer in part because they are not allowed to inform their families of their detention. Lawyers who act for those facing administrative charges have inadequate time (sometimes as little as 10 to 15 minutes) to prepare a defense. Defendants also often cannot present evidence or call witnesses in court. In 2010 the authorities decreased the appeal period for administrative sentences from ten to two days, although court records become available only three days after a trial.
Administrative detainees stay in Ministry of Interior holding cells, which are unsuitable for detention over 72 hours, with inadequate access to exercise and hygienic and medical care.